نابودی تدریجی صنعت دامداری

نابودی تدریجی صنعت دامداری زیر بار فشار هزینه‌های تولید

حمیرا حیدریان خبرنگار روزنامه ایران، طی مصاحبه ای با مدیرعامل شرکت آقای مهندس مختاریان مورخ 21 تیرماه 1400 درخصوص آتیه صنعت دامپروری به بحث و گفتگو پرداختند.

مصاحبه مدیرعامل با روزنامه ایران در خصوص آتیه صنعت دامپروری

نابودی تدریجی صنعت دامداری زیر بار فشار هزینه‌های تولید

در روز‌های اخیر گروهی از کشاورزان و دامداران اصفهان با تجمع‌های خود به بی‌آبی، تأمین نشدن حقابه و خسارت ناشی از خشک شدن مزارع و اتلاف دام هایشان اعتراض کردند. آنها با ریختن شیرخام و ذبح دام خود به قیمت پایین شیرخام و گوشت و بالا بودن خوراک دام همچون دامداران سایر استان ها اعتراض خود را نشان دادند.
به گفته یکی از دامداران اصفهانی، از سال گذشته قیمت خرید شیر خام تغییری نکرده و روی قیمت 4500تومان ثابت مانده است، در حالی که هزینه‌های تولید از جمله حمل و نقل، نهاده‌های دامی، واکسن، دارو و سایر هزینه‌ها همچون حقوق و دستمزد کارگر و… افزایش قابل توجهی داشته که این مسأله قیمت تمام شده شیرخام را بالاتر از نرخ مصوب رسانده است.
یکی دیگر از دامداران معترض با انتقاد از سامانه بازارگاه جهادکشاورزی در خرید نهاده‌های دامی، تأکید می‌کند که اگرچه پول نهاده‌ها به‌صورت نقد توسط دامدار پرداخت می‌شود، اما علوفه با تأخیر چند ماهه به دست دامدار می‌رسد و به نوعی ما نهاده‌ها را سلف خری می‌کنیم.

بحران اقتصادی به صنعت پرورش گاوشیری

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه به «حمیرا حیدریان خبرنگار روزنامه ایران» گفت: بحران اقتصادی به صنعت پرورش گاوشیری که یکی از مهم‌ترین صنایع کشور پس از صنعت نفت به‌حساب می‌آید آسیب‌های زیادی وارد کرده است.
به گفته آقای مهندس علی مختاریان، بهای تمام‌شده شیر و گوشت بیش از مبلغی است که ستاد تنظیم بازار اعلام کرده و این در حالی است که درصد زیادی از نهاده‌های دامی باید از بازار آزاد خریداری شود و این موضوع برای تولیدکننده به‌صرفه نیست.
وی افزود: بسیاری از تولیدکنندگان به‌دلیل فشار اقتصادی این صنعت را رها کرده‌اند. او تصریح کرد: بخشی از نهاده‌های دامی به‌صورت یارانه‌ای تأمین می‌شود اما نیاز بیش از این میزان است و ناگزیر باید از بازار آزاد خرید داشته باشند که این موضوع توجیه اقتصادی ندارد.
مختاریان افزود: وزارت جهاد کشاورزی دستور داده تا هیچ افزایش قیمتی را در خصوص شیر و گوشت نداشته باشیم. تولیدکنندگان هم پیشنهاد می‌دهند تأمین نهاده‌ها از کانال دولتی انجام شود.
وی به افزایش 30 درصدی کرایه بار در حمل‌ونقل صنعت دام انتقاد کرد و اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده  که پول بار را از دامدار می‌گیرند و قرار می‌گذارند که در موعد مشخصی بار را تحویل دامدار بدهند، دامدار هم این پول را به امید اینکه در موعد مقرر بار را تحویل می‌گیرد، تأمین می‌کند، بعد از سررسید آن تاریخ که دامدار روی آن حساب کرده و نقدینگی هم ندارد، به دامدار می‌گویند که این بار را در این زمان نمی‌توانیم تحویل دهیم و 10 تا 20 روز دیگر تحویل می‌دهیم.
دامدار هم نمی‌تواند خوراک به دام ندهد و در این زمان می‌گویند اگر بخواهی بار هست اما به آن قیمت نیست.
دامدار هم چاره‌ای ندارد جز اینکه این بار را به قیمت گزاف بخرد. به نظر می‌رسد که همه در این بخش  متحد شده‌اند تا از دامداران سوء استفاده کنند. به عبارتی یک پایانه بر سر دامداران حاکم است در حالی که بخش حمل‌ونقل باید در خدمت صنعت دامداری باشد نه دلالان.

فاجعه کشتار ناگریز گاوهای مولد

آقای مهندس مختاریان با بیان اینکه کشتار گوساله‌های شیری و گاو‌های مولد جنایتی است که به کل ملت می‌شود نه تنها به صنعت دامداری، افزود: این صنعت متعلق به تمامی ملت ایران است و حال آنکه با اتفاقاتی که در این صنعت افتاده  در واقع ضربه به کل کشور وارد شده است چرا که قیمت شیر خام تغییری نکرده، در حالی که هزینه‌های تولید از حمل‌ونقل گرفته تا نهاده‌های دامی، واکسن، دارو و سایر هزینه‌ها بالا رفته است و در نهایت قیمت تمام شده شیر خام را افزایش داده است و با قیمت مصوب همخوانی ندارد.

وی با تأکید به بازنگری مجدد در تعیین اقلام مصرفی در صنعت دامداری ازسوی مسئولان ادامه داد: قیمت نهاده‌های دامی برای دامداران در تعداد رأس‌های بالا تا 6 هزار و 400 و در نیمه صنعتی بین 200 تا 500 رأس دام حدود 7 هزار تومان برآورد شده است در حالی که دولت قیمت شیرخام را همان 4هزار و 500تومان تعیین کرده است.
ایشان مازاد بودن گوشت قرمز، ندادن مجوز صادرات به دامداران، خشکسالی و تأمین نشدن آب مورد نیاز دامداری‌ها، تهیه نهاده و علوفه و وجود دلالان را از دیگر چالش‌های مهم و پیش روی این صنعت اعلام و تصریح کرد: خشکسالی‌های اخیر و کمبود آب باعث شده تا دامداران برای هر تانکر آب که کیفیت آب آن نیز مشخص نیست بین 350 تا 600 هزارتومان پرداخت کنند این در حالی است که اگر این آب کیفیت و سلامت لازم را نداشته باشد باعث تولید بیماری بین دام خواهد شد که خود تبعات زیادی را در بر دارد./

پیام مدیرعاملمصاحبهمقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز