نحوه تغییر جیره گاو شیری NRC

بر اساس استانداردهای NRC ، تغذیه ی دوره ای یا مرحله ای عبارتست از :

طراحی برنامه های تغذیه ای گاوها براساس میزان تولید – مصرف غذا – تغییر وزن بدن و زایمان.

مراحل مختلف شیر دهی و آبستنی و ترتیب تولید در گاوهای شیری به صورت زیر می باشد :

تازه زا- اوایل شیردهی- اواسط شیردهی- اواخر شیردهی- دوره خشکی- انتظار زایمان

در نمودار فوق، میزان تولید شیر گاو در روز، میزان اوج شیر و کاهش آن ثبت شده که با بررسی آن می توان عواملی که باعث شیردهی و کاهش شیر گاو شده است مقابله کرد. همانطور که ملاحظه می فرمایید گاوهای شکم اول دارای منحنی مسطح تری هستند و اوج شیر پایین تری دارند و با این وجود تداوم شیردهی آنها بالاتر و به آهستگی کاهش می یابند.

پنج مرحله تولید حیوان به شرح زیر می باشد :

 1.  از هنگام زایمان تا ۸۰ روز بعد از آن
 2.  ۸۰ تا ۲۰۰ روز بعد از زایمان
 3.  ۲۰۰ تا ۳۰۵ روز بعد از زایمان
 4.  ۴۵ تا ۶۰ روز قبل از زایمان
 5.  دوره ی خشک (۲ ماه پایانی آبستنی )

پیشنهاد میشود با توجه به این مراحل برنامه های تغذیه ای و جیره گاو شیری اختصاصی جهت تولید بیشتر و نگهداری سالم دام اعمال گردد. لازم است گاوها را براساس توليد،مرحله شير دهي، زمان زايش و وضعيت نمره بدني تقسیم بندي شوند تا مديريت تغذيه بهتري بر كل گله اعمال گردد. اين تقسيم بندي به ركورد گيري دقيق، دائمي و ثبت كامل وقايع در دامداري بستگي دارد. اين رابطه توجه خاص به گاوهاي تازه زا براي به اوج توليد رساندن شيرآن ها در 1تا 2 ماه پس از زايش و دستيابي به گله اي سالم و توليد مثلي بالا ضرورت دارد.

نباید های NRC در برنامه تغذیه ایی گاو شیری

آنچه در این مقاله مدنظر واحد رسانه اینترنتی آموزش شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان ،میباشد نباید های برنامه تغذیه ایی گاو شیری است.امید است با تحلیل موارد بتوان در راستای حمایت از بهره وری و سوددهی اعضاء محترم شرکت، گامی برداشت.

1- یکی از مهمترین نباید های برنامه تغذیه ایی آن است که از تغییرات ناگهانی و سریع جیره که موجب بروز ناراحتی های گوارشی می شود اکیدا خود داری نموده و تغییرات تدریجی را آغاز نمایید .کنسانتره در اولین نوبت مصرف باید به تدریج به علوفه دام افزوده شود تا از ایجاد تشویش در گله جلوگیری شود. زمان احتیاط ممکن است برای دام تا حدود دو هفته به طول بیانجامد

نکته طلایی اول:

در شکمبه دام میلیارد ها باکتری ومیلیون ها پروتوزوا وتعدادی انواع ریز سازوارها وجود دارد که هضم غذای مصرفی دام توسط این میکروارگانیسم ها انجام می گیرد .

هرگاه خوراکی جدید با ترکیبی متفاوت نسبت به گذشته به دام داده شود میکروارگانیسم های قدیمی داخل شکمبه از بین رفته وتشکیل میکروارگانیسم های جدید حدود سه روز تا یک هفته طول می کشد حال با تغییر زود به زود خوراک این تعادل بهم خورده وباعث اختلال در سیستم سلامتی دام می گردد.

نکته طلایی دوم:

مشاهده کاهش تولید شیر یا کاهش رشد در ابتدای افزودن کنسانتره به جیره غذایی دام امری طبیعی است و نباید دامدار از بابت آنها احساس نگرانی کند. این مشکلات به محض انطباق و سازگاری دستگاه گوارش با خوراک جدید رفع و به حالت اولیه بازمی گردد.

2- از افزایش کنسانتره تا موقع برطرف شدن تنش های مربوطه به زایش خودداری نموده و سطح آن را در حدی نگهدارید که گاو شیر ده با دریافت حداقل مقدار ADF (۱۸ تا ۱۹ درصد ) ضمن بر خورداری از سلامتی دستگاه گوارش شیر با کیفیتی نیز تولید کند .

3- میزان پروتئین جیره نباید زیاد باشد،در صورت نرسیدن گاو به اوج تولید شیر لازم است میزان پروتئین جیره را کاهش دهید ( کنجاله تخم پنبه، سبوس و یونجه)

4- انرژی جیره یعنی مقدار کنسانتره نباید پایین باشد،در صورتیکه گاو نتواند اوج تولید را حفظ کند به انرژی جیره یعنی مقدار کنسانتره میبایست توجه شود. نحوه تغییر جیره گاو شیری NRC

5- در اواسط شیردهی گاو یعنی صد روز الی دویست روز پس از زایمان گاو که اوج خوراک مصرفی است، نباید میزان کنسانتره از ۲٫۳ درصد از وزن گاو بیشتر باشد.

6- در اواخر شیردهی گاو یعنی ۲۰۰ روز الی ۳۰۵ روز پس از زایمان گاو که با خشک شدن شیر تمام می شود ، با توجه به کم بودن مواد مغذی، باید نسبت علوفه حجیم به کنسانتره افزایش و با استفاده از ترکیبات ازت دار غیر پروتئینی چون اوره هزینه های غذایی را کاهش داد.

7- دوره خشکی نباید کاهش یابد. پیشنهاد میشود دوره خشكي يك گاو بايد بين 45تا 60 روز باشد. افزایش اين دوره باعث افزايش وضعيت نمره بدني حيوان میشود. كاهش اين دوره باعث مي شود ذخائر بدن و بافت پستاني زمان لازم را براي بازسازي پيدا نكند واين مورد براي توليد گاو در دوره بعدي مناسب نخواهد . دردوره خشكي به گاو اجازه داده مي شود تا بافت پستاني  را ترميم نماید

8- نباید تعادل انرژی در بدن گاو بهم بخورد که اکثرا این مورد 6 تا 8 هفته بعد از اوج دوره شیرواری اتفاق می افتد

9- نباید نمره وضعيت بدني يك گاو در دوره اول شيرواري تا رسيدن به اوج توليد بیشتر از  0/5  واحد كاهش يابد. در صورتي كه بيشتر از اين مقدار گاو در اين دوره لاغر شود، رشد تخمك كاهش می يابد  كه كاهش بيشتر نمره در اين زمان باعث ميشود تا مقدار هورمونهاي لازم براي رشد تخمك LH نيز كاهش يابد و دوره فحلي حيوان را كوتاه خواهد كرد

10- در دوره خشک نباید موادغذايي مثل دانه ذرت، سيلاژ ذرت و يونجه را زیاد مصرف کرد. همچنین مصرف مقدار زيادي از نمك و پتاسيم باعث ادم در پستانها و عدم توازن كلسيم، فسفر و منگنز باعث تب شير میشود.عدم ارائه مناسب علوفه ي خشبی به حيوان در زمان خشكي باعث پيچيدگي شيردان مي شود.

11-مصرف کنسانتره به تنهایی برای سلامت دام خطرناک است و می تواند مشکلاتی جدی به وجود آورد. بنابراین در بهترین ترکیب کنسانتره با علوفه خشبی ضروری به نظر می رسد.

12-ترکیب علوفه و کنسانتره در همه ایام سال برای رفع نیازهای دام کافی نیست. به عنوان مثال در فصول سرد انرژی دام افت می کند. در این شرایط افزودنی هایی نظیر نیشکر و ملاس چغندر این مشکلات را از بین می برد.

13-میزان کنسانتره مورد استفاده برای همه دام ها ثابت نیست. به عنوان مثال بهترین جیره غذایی برای گاو شیری شامل 40% علوفه و 60% کنسانتره می باشد. این در حالی است که برای گوساله های پرواری 30-20 % علوفه در کنار 80-70 % کنسانتره مورد استفاده قرار می گیرد.

14- دوره عادت پذیری خوراک در دوره انتقال از انتظار به تازه زا نباید کمتر از 4 تا 5 هفته باشد. چرا که دیواره شکمبه به 4 تا 6 هفته زمان برای عادت کردن به جیره هایی با کنسانتره غنی نیاز دارد در حالی که تغییرات میکروبی 3 هفته نیاز دارد.

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز