پروتئین جیره گاو نیتروژن اوره شیر

پروتئین جیره گاو نیتروژن اوره شیر

نحوه تنظیم پروتئین جیره گاو شیری بر اساس نیتروژن اوره شیر (MUN) مطابق با NRC !

در مقدار MUN مناسب همزمانی پروتئینی و هضم کربوهیدرات در شکمبه به صورت بهینه رخ می دهد

در صورتی که تولید شیر گاوها و درصد پروتئین واقعی شیر خوب باشد، در نتیجه مقدار MUN پائین تر (8 تا 10 میلی گرم/ دسی لیتر) نشان می دهد که همزمانی پروتئینی و هضم کربوهیدرات در شکمبه به صورت بهینه رخ می دهد. به علاوه، جیره برای اسیدهای آمینه به خوبی موازنه شده است و هدرروی نیتروژن پائین است.
در صورتی که تولید کم و مقدار MUN بالا باشدمقدار زیادی پروتئین قابل تجزیه در جیره وجود دارد که میکرب های شکمبه نمی توانند همه آنها را جذب کنند. ممکن است لازم شود که کربوهیدرات در دسترس شکمبه ای بیشتری به گاو بخورانید و یا پروتئین غیرقابل تجزیه بیشتری در جیره فراهم کنید. مقدار MUN بسیار بالا (بیشتر از 16 تا 18 میلی گرم/دسی لیتر) با مشکل تولیدمثلی و مرگ زودهنگام جنین همراه است. این مقدار MUN بالا در حال حاضر به ندرت مشاهده شده است.
در صورتی که تولید شیر بالا و مقدار MUN بالا (بیشتر از 12 میلی گرم/دسی لیتر)، باشد ممکن است امکان صرفه جویی و کاهش هدرروی نیتروژن وجود داشته باشد. در این موارد ، کاهش پروتئین کل جیره را هنگام موازنه اسیدهای آمینه در نظر بگیرید. این تغییرات جیره ای باید به آرامی صورت بگیرد در حالی که میزان تولید شیر، پروتئین واقعی شیر (درصد) و میزان MUN را به دقت نظارت می کنید.

انتقال نیترات ها و نیتریت ها به شیر گاوهای شیری از طریق دستگاه گوارش

 

افزایش غلظت نیترات در شیر نه تنها برای سلامت انسان خطرناک است، زیرا شیر ماده ای برای تولید غذای کودک و نوزاد است، بلکه باعث ایجاد مشکلات زیادی در فرآوری تکنولوژیکی شیر می شود.

 

مطالعه ای با هدف انتقال نیترات و نیتریت به شیر گاوهای شیری پس از بارگذاری نیترات انجام شد.

دکتر بارانوا “M Baranová” آزمایشی شامل 6 گاو شیری از نژاد اسلواکی Spotted در مرکز دامپزشکی تجربی در Zemplínska Teplica انجام داد.

قبل از شروع آزمایش، نمونه هایی از خوراک و آب خوراک، شیر گرفته شد و از نظر وجود نیترات و نیتریت مورد بررسی قرار گرفت. محلول KNO3 در آب به گاوهای شیری منتخب در فواصل دو هفته ای در دوزهای خوراکی منفرد 150 استفاده شد.

75; 37.5; 18.75 و 9.5 گرم دو ساعت قبل از دوشش عصر. محتوای باقیمانده نیترات و نیتریت در نمونه‌های شیر به‌دست‌آمده از شیردوشی دستی 2، 14، 26، 38 و 50 ساعت پس از اعمال مقدار مناسب KNO3 مورد بررسی قرار گرفت.

به دنبال مصرف خوراکی KNO3 به گاوهای شیری، افزایش قابل توجهی در محتوای نیترات در شیر در وابستگی به KNO3 اعمال شده ظاهر شد . میانگین مقدار نیترات باقیمانده در شیر دو ساعت پس از تجویز 150 گرم KNO3 34.60 میلی گرم NO3-/L بود.

افزایش سطوح نیترات باقیمانده در شیر نیز 38 ساعت پس از مصرف KNO3 مشاهده شد. مقدار نیترات شیر ​​پس از 50 ساعت تقریباً با آنچه در شیر گاوهای آزمایشی از شیردوشی صبحگاهی در روز تجویز 150 گرم KNO3 به عنوان نمونه های شاهد در نظر گرفته شد، یکسان بود.

مقادیر نیترات باقیمانده از 05/0 میلی‌گرم در یک نمونه NaNO2/l فراتر نرفت.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز