نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

برنامه های تغذیه LifeStart (استارتر گوساله شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان ) باعث کاهش میزان حذف در طول شیردهی 1 و 2 می شود

چندین نویسنده نشان داده اند که سطوح بالای تغذیه در گوساله های شیری باعث افزایش تولید شیر در اولین دوره شیردهی می شود .
در برخی از این مطالعات، تأثیر بر حذف در دوره اول شیردهی بررسی شد. بولت و همکاران در گوساله‌هایی که طبق برنامه LifeStart تغذیه می‌شدند، نرخ حذف 7.1٪ در طول اولین شیردهی را در مقایسه با 12.5٪ در گروهی که طبق یک برنامه محدود تغذیه می‌کردند، یافتند.

فابر و همکاران [2] دریافتند که اگر گوساله‌ها در بدو تولد با 2 لیتر آغوز تغذیه شوند، خطر عدم موفقیت در دو دوره شیردهی در مراحل بعدی زندگی، 9 مورد از 37 (24.3٪ معدوم شده) بود در حالی که تنها 4 مورد از 31 (12.9٪) بود. زمانی که گوساله ها در بدو تولد با 4 لیتر آغوز تغذیه شدند.

بنابراین این مطالعه نشان می دهد که طول عمر گاوهای شیری ممکن است تحت تأثیر مصرف آغوز در بدو تولد باشد.

 

کارآزمایی Trouw Nutrition Kempenshof

در یک مطالعه که در Kempenshof انجام شد، در مجموع 86 گوساله ماده شیری که به صورت جداگانه نگهداری می شدند، وارد شدند. جفت گوساله با مقادیر مشابهی از آغوز از یک منبع تغذیه شدند و توسط آغوز، برابری و فصل مسدود شدند. تنها تفاوت بین دو گروه، میزان تغذیه جایگزین شیر گوساله بود. به گروه LifeStart 8 لیتر در روز در مقایسه با 4 لیتر در روز برای گروه شاهد، هر دو گروه با غلظت 150 گرم در لیتر پودر شیر گوساله تغذیه شدند.

نتایج

تلیسه های شیری در گروهی که با برنامه تغذیه معمولی تغذیه می شدند، در مرحله پرورش نرخ حذف بالاتری داشتند، اما این تفاوت فقط عددی بود. میزان حذف در شیردهی اول و دوم در گروه LifeStart کمتر بود و تا زمانی که حیوانات شیردهی دوم خود را به پایان رساندند، تفاوت در سرعت حذف قابل توجه بود و به معنی آماری بود، علیرغم این واقعیت که تعداد کل حیوانات در هر دو مورد گروه ها پایین آمده بودند

 

 

برنامه تغذیه معمولی برنامه تغذیه LifeStart p-value
گوساله ها در هر گروه گنجانده شدند n=43 n=43
تعداد گوساله های از شیر گرفته شده 42/43 (98%) 43/43 (100%) 0.24
تعدادی که  به سن اولین زایش می رسد 39/43 (90%) 41/43 (95%) 0.39
تعداد تلیسه هایی که زایش کردند 38/43 (88%) 40/43 (93%) 0.36
تعداد تلیسه هایی که اولین دوره شیردهی را به پایان رسانده اند 28/43 (64%) 33/43 (77%) 0.02
تعداد گاوهایی که دوره دوم شیردهی را به پایان رسانده اند 17/43 (39%) 24/43 (56%) 0.05

مرجع:

[1] Shamay, A., D. Werner, U. Moallem, H. Barash, and I. Bruckental. 2005. Effect of nursing management and skeletal size at weaning on puberty, skeletal growth rate, and milk production during first lactation of dairy heifers. J. Dairy Sci. 88:1460–1469.

نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز