نظارت بر رشد گوساله

نظارت بر رشد گوساله پایش نرخ

اندازه گیری نرخ رشد گوساله ها اطلاعات مفیدی در مورد میزان رشد آنها فراهم می کند. همچنین یک روش غیر مستقیم برای نظارت بر بازده تبدیل خوراک است

Back to: Dairy calf growth rates

مزایای نظارت بر رشد

دستیابی به اهداف نرخ رشد، حداکثر بازگشت سرمایه شما را تضمین می کند.

1- دستیابی به نرخ رشد هدف برای پرورش
2- گوساله های ضعیف و بیمار را شناسایی کنید
3- مشکلات سیستم خود را شناسایی کنید (مثلاً مسکن ضعیف)
4- به حداکثر رساندن رشد کارآمد، مقرون به صرفه

نکات برتر نظارت بر رشد گوساله

  1. رشد در دو ماه اول زندگی به بیشترین میزان خود می رسد، بنابراین نرخ رشد بالا باید در طول تغذیه با شیر مورد هدف قرار گیرد. نظارت بر رشد گوساله
  2. نظارت بر رشد از بدو تولد به بهبودهای مدیریتی منظم کمک می کند تا مطمئن شویم که هر تلیسه تا ۱۵ ماهگی در گوساله است.

نظارت بر وزن گیری گوساله

ترازوهای الکترونیکی، همانطور که در زیر نشان داده شده است، دقیق ترین روش برای تعیین وزن هستند. مجموعه ای از میله های توزین با سکوی قوی کافی است. استفاده از این در ترکیب با مسابقه، آموزش خوبی برای هندلینگ در زندگی بعدی خواهد بود.

همچنین می توانید از یک باند وزن برای تخمین وزن استفاده کنید و آن را در اطراف ساق پا، پشت پای جلویی و تیغه شانه قرار دهید. آن را صاف روی پوست قرار دهید و محکم نگه دارید و مطمئن شوید که پیچ خورده نیست

.

نظارت بر اساس رشد قدی گوساله

قد گوساله را با استفاده از یک چوب قد که روی جثه یا کفل قرار می گیرد، زمانی که حیوان روی یک سطح صاف ایستاده است، اندازه گیری کنید. همچنین، از نشانگرهای ارتفاع ثابت روی دیوار ساختمان استفاده کنید. اما اگر این کار را انجام دادید، مطمئن شوید که هر گونه تغییر در ارتفاع تخت که ممکن است رخ دهد را در نظر بگیرید.

زمان اندازه گیری نرخ رشد در نظارت بر رشد گوساله

نرخ رشد تنها زمانی قابل محاسبه است که حداقل دو اندازه گیری انجام شده باشد. ثبت وزن هنگام تولد گوساله یک رقم پایه را ارائه می دهد که بر اساس آن میانگین افزایش روزانه (ADG) که به عنوان افزایش وزن زنده روزانه (DLWG) نیز شناخته می شود، محاسبه می شود.

سپس دوباره اندازه گیری کنید، تا حد امکان به طور منظم، در:

  1. از شیر گرفتن
  2. یک هفته بعد از شیر گرفتن
  3. شش ماهگی
  4. در هنگام تلقیح

اندازه گیری در شش ماهگی به شما فرصت می دهد تا هر گونه مشکلی را قبل از باروری و تلقیح اصلاح کنید.

مثال محاسبه نرخ رشد در نظارت بر رشد گوساله

وزن تولد یک گوساله 36 کیلوگرم است.

یک ماه بعد وزن آن به 62.5 کیلوگرم می رسد.

برای محاسبه افزایش روزانه این گوساله از محاسبه میانگین افزایش روزانه زیر استفاده کنید.

نرخ های رشد هدف در نظارت بر رشد گوساله

کلید پرورش موفقیت آمیز تلیسه ها برای زایمان در 24 ماهگی، به حداکثر رساندن افزایش وزن بدون ایجاد تلیسه های بیش از حد چربی است. تحقیقات و تجربه تأیید می کند که نرخ رشد تلیسه به بهترین وجه به عنوان درصدی از وزن بالغ یا اندازه تعیین می شود.

مهم است که اهداف خود را بر اساس درصدی از اندازه بالغ (وزن یا قد) چند گاو سوم و چهارم شیردهی در گله که 100 تا 120 روز در شیر هستند، قرار دهید.

به یاد داشته باشید، اگر هر بار با استفاده از روش مشابه، اندازه گیری های منظم را از حیوانات خود انجام دهید، مهم نیست که از کدام روش برای نظارت بر رشد استفاده می کنید. این به شما امکان می دهد عملکرد گله خود را بین گروه ها محک بزنید.

جدول زیر درصد وزن بالغ برای هدف گیری در مراحل مختلف را با استفاده از میانگین وزن بالغ بالغ 685 کیلوگرم نشان می دهد. ارتفاع هدف برای مراحل مختلف نیز نشان داده شده است.

مناسب ترین فواصل را برای وزن کردن تلیسه ها برای گاوداری خود تعیین کنید. اگر متوجه شدید که نرخ رشد بسیار پایین است، برای مشاوره با متخصص تغذیه یا دامپزشک خود مشورت کنید.

سن مرحله وزن بدن (kg) % وزن بالغ % قد بالغ
0 تولد 41 6
1 55 8
3 بعد از شیر گرفتن 116 17 63
6 185 27 74
9 بلوغ 274 40
12 343 50
14 قبل از پرورش 377 55 87
24 قبل از زایمان 582 85 96
MW بزرگسالی 685 100

 

 

 


اگر مایلید از مشاوره رایگان و راهنمای مدیریت گوساله بهره مند شوید ، لطفاً با آدرس ایمیل  info@damdaranesf.com یا با شماره 32675549  031  تماس بگیرید.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

497 دیدگاه