نه مورد نظارت و استراتژی تغذیه در روزهای شیردهی گاو

نظارت استراتژی تغذیه در روزهای شیردهی

نه مورد نظارت و استراتژی تغذیه در روزهای شیردهی گاو که بر سودآوری گاوداری اثرگذار است

یک پایه محکم قبل از شروع بهینه سازی مهم است. به همراه مشاور فنی پشتیبانی مدیریت گاوداری Lely (FMS) می توانید تعیین کنید که در کجا به توجه شما نیاز است. در این مقاله اهمیت “نه مورد نظارت گاو”، استراتژی تغذیه و میانگین روزهای شیردهی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نه مورد نظارت و استراتژی تغذیه در روزهای شیردهی گاو نه مورد نظارت و استراتژی تغذیه در روزهای شیردهی گاو  نه مورد نظارت و استراتژی تغذیه در روزهای شیردهی گاو  نه مورد نظارت و استراتژی تغذیه در روزهای شیردهی گاو نه مورد نظارت و استراتژی تغذیه در روزهای شیردهی گاو 

نه مورد نظارت گاو

یک پایه محکم در ترکیب با شیردوشی خودکار بر اساس پنج اصل اساسی ساخته شده است: ترافیک روان گاو، سلامت گاو، دسترسی به ربات، مدیریت فضا و خوراک. هنگامی که این موارد به خوبی سازماندهی شوند، 9 مورد نظارت گاو در طول شیردهی (شکل بالا) به بهترین نحو به دست می آیند. نظارت گاو می تواند بین 5 تا 45 دقیقه طول بکشد. 150 دقیقه/گاو/شیردهی بسیار کارآمد است، که زمانی امکان پذیر است که همه چیز مانند جعبه درمان و ناحیه جداسازی در جای خود باشد. یک عارضه جانبی لمس بیشتر و/یا طولانی‌تر گاو، اختلال در گله است که می‌تواند بر رفتار بازدید گاوها نسبت به ربات شیرده تأثیر بگذارد. علاوه بر این، هر لمس اضافی هزینه کار خواهد داشت.

استراتژی تغذیه و میانگین روزهای شیردهی

جیره مخلوط جزئی (PMR) مهم است. قانون کلی این است که در حصار خوراک تا میانگین تولید شیر گله منهای 7 کیلوگرم تغذیه کنید. باقیمانده توسط کنسانتره در ربات شیردوش و در صورت نیاز در یک جعبه کنسانتره جداگانه تغذیه می شود. این امر گاوها را تحریک می کند تا به طور داوطلبانه از ربات فیدر بازدید کنند و از جمع آوری گاوها در اواخر شیردهی جلوگیری می کند. در این رابطه میانگین تعداد روزهای شیردهی نیز مهم است. در شکل 1، دو گله با میانگین 160 و 190 روز شیردهی در ترکیب با حداکثر تولید تقریباً یکسان مقایسه شده است.

اگر جیره مساوی به این گله ها داده شود، متوجه می شویم که گاوهای بیشتری باید در گله 190 روز شیردهی جمع آوری شوند. گاوها در مراحل پایانی شیردهی در معرض خطر پروار شدن هستند

cow_touches_1.jpg__600x283_q70_crop_subsampling-2_upscale.jpg

شکل 1 مقایسه دو گله با میانگین 160 و 190 روز شیردهی.

سطح یکسانی از اوج تولید وجود دارد. خطوط نقطه چین نشان دهنده سطح انرژی تغذیه شده در حصار تغذیه است. وقتی به پایان دوره شیردهی نگاه می کنیم، می بینیم که گاوداری ای با میانگین 190 روز شیردهی، 37 درصد از گاوها را کمتر از انرژی مورد نیاز در حصار تغذیه (خط سبز) دارد: گاوهایی که نیازی به بازدید از ربات فیدر ندارند. این منجر به نیاز نیروی کار بالقوه بالاتر می شود. این 22 درصد بیشتر از گاوداری با میانگین 160 روز شیردهی است.

نتیجه گیری

مدیریت اولیه، ارقام کلیدی و تغذیه باید قبل از در نظر گرفتن مرحله بعدی در بهینه‌سازی وجود داشته باشد. علاوه بر این، انتخاب یک جهت مدیریت استراتژیک روشن نقش حیاتی دارد. مشاور پشتیبانی مدیریت فنی گاوداری شما می تواند هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب استراتژیک بلند مدت از شما پشتیبانی کند. ضروری است که جوانب مثبت و منفی را با دقت در نظر بگیرید.


پیوندهای مفید

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز