نوشیدنی گاو تازه زا Fresh Start

نوشیدنی گاو تازه زا Fresh Start

Fresh Start یک نوشیدنی مغذی، خوش خوراک و قابل حل در آب است که سریعاً بعد از زایش به گاوها داده می شود تا بلافاصله رهیدراته (تامین سریع آب بدن)شده، منابع معدنی از دست رفته را به بدن باز گردانده و سطح کلسیم خون را در حد نرمال حفظ نمایند. این محصول با تحریک مصرف ماده خشک پس از زایش از شدت بالانس منفی انرژی در گاوهای تازه زا می کاهد. با افزایش مصرف خوراک، احتمال حفظ سطح انرژی گاو افزایش یافته و عملکرد و وضعیت بدنی با آغاز شیردهی دچار افت شدید نخواهد شد.

رویدادهای فیزیولوژیک پیرامون زایش:

کاهش مصرف خوراک؛ باعث می شود اغلب گاوها شیردهی را در وضعیت تعادل منفی انرژی آغاز کنند که در صورت عدم کنترل، گاو را مجبور به استفاده از ذخایر چربی بدن به عنوان منبع انرژی کرده و مقدمات بروز کتوز را فراهم می سازد.

از دست دادن آب و املاح؛ در طی فرآیند زایش، گاو در حدود 50 لیتر مایعات و املاح (مرکب از خون و مایعات داخل رحمی) از دست می دهد. در حالی که همه گاوها در انتهای زایش دهیدراته خواهند شد، مشکل می تواند در گاوهایی که یک زایش طولانی را تحمل کرده اند شدیدتر بوده و تبعاتی مانند بی حالی یا جابجایی شیردان را در پی داشته باشد.

افزایش تقاضا برای کلسیم؛ به علت تولید آغوز و شیر، سطح کلسیم مورد نیاز گاو پس  از زایمان به طرز چشمگیری افزایش می یابد. عدم رفع سریع این کمبود در اغلب موارد (41 تا 54 درصد گاوهای چندشکم) منجر به بروز تب شیر تحت بالینی و در موارد حاد، تب شیر بالینی می شود. تب شیر به نوبه خود می تواند ریسک بیماری های مرتبط با زایش مانند جفت ماندگی، جابجایی شیردان، متریت و ورم پستان را افزایش دهد.

 

کمینه سازی اثرات این تغییرات برای آغاز یک شیردهی خوب، حفظ نمره وضعیت بدنی و بهینه سازی عملکرد گله ضروری می باشد.

نوشیدنی گاو تازه زا Fresh Start

نتایج زیر از بررسی 1038 راس گاو تازه زا در فارم فوده (زایش از ابتدای دی ماه 1399 تا اوایل اردیبهشت 1400) حاصل شده است. گاوها بر حسب شماره گوش به دو گروه تیماری تقسیم شده و در فاصله نیم الی یک ساعت بعد از زایش، در گروه شاهد یا فرش استارت به ترتیب با 20 لیتر آب ولرم یا 20 لیتر آب ولرم حاوی 1 کیلوگرم فرش استارت تغذیه شدند.

 

  Treatment  
P-value Control (Co) FreshStart (FS)
0.22 36.89±0.53 37.95±0.52 Milk (Kg)
0.24 4.28±0.09 4.15±0.09 Colostrum (Kg)

 

 

The estimated least square means (±SE) of different traits in investigated treatments

variable Number of calving(s) Incidence (%) P-value
درصد وقوع متریت Metritis
FS 516 14.02 0.08
Co 522 18.19
درصد جفت ماندگی Retained Placenta
FS 516 7.91 0.11
Co 522 10.14
درصد حذف گاو تازه زا در 30روز اول شیردهی 

Postpartum Culling within 0-30 DIM

FS 516 4.06 0.04
Co 522 6.82
حذف گاوهای شکم اول در 100روز اول شیردهی

  Cullingof primiparous cows within the first 100 DIM

FS 516 6.7 0.02
Co 522 11.4
نوشیدنی گاو تازه زا Fresh Start

مکانسیم عمل

نوشیدنی گاو تازه زا fresh start 

_

گاوها در چند روز و هفته‌‌‌های اول بعد از زایش با تنش‌ها و چالش‌‌‌های زیادی روبرو می‌شوند. این تنش‌ها و چالش‌ها بر عملکرد سیستم ایمنی گاوها تأثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود این گاوها بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات متابولیسمی‌ و سلامتی باشند

 • بازیابی آب و الکترولیت ها
 • تامین پروتئین
 • افزایش مصرف ماده خشک
 • تامین کلسیم
 • تامین انرژی
نوشیدنی گاو تازه زا Fresh Start

بازیابی آب و الکترولیت ها

پاسخ فیزیولوژیک فوری گاو به از دست دادن مایعات و املاح در زمان زایش، انتقال این ترکیبات به خارج از سلول برای متوازن نمودن غلظت آنها در خون می باشد. هرچه گاو زودتر قادر به نوشیدن بعد از زایش باشد، تعادل سریعتر بازیابی شده و مقدار مایعات کمتری از سلولها برداشت می شود. از سوی دیگر، نوشیدن آب به تنهایی مشکل آب و الکترولیت های از دست رفته را حل نخواهد کرد زیرا آب الکترولیتی ندارد و بنابراین گاوها را به خوبیِ محصولی که املاح ضروری را تامین می نماید رهیدراته نخواهد کرد. Fresh Start با طعم و رایحه دلپذیر خود نه تنها گاو را به نوشیدن مقدار زیادی آب ترغیب می نماید که املاح و مواد معدنی لازم را در اختیار او قرار می دهد.

افزایش مصرف ماده خشک، تامین انرژی و پروتئین

خوش خوراکی Fresh Start باعث تحریک مصرف ماده خشک در گاو تازه زا می شود؛ در آزمایشی تفاوت میان ارائه آب آشامیدنی تازه و تمیز یا 20 لیتر از Fresh Start بلافاصله بعد از زایش مورد بررسی قرار گرفت. گاوهایی که این ترکیب را دریافت کردند در مقایسه با گاوهای مصرف کننده آب آشامیدنی حدود 1 کیلوگرم مصرف ماده خشک بالاتری داشتند. به علاوه، این محصول با تامین مقادیر قابل توجهی قندهای سهل الوصول مانند لاکتوز یا پیش سازهای گلوکز در کنار منابع پروتئینی و پپتیدی به حمایت از شروع شیردهی گاو کمک کرده و ریسک بالانس منفی انرژی را کاهش می دهد.

تامین کلسیم

نوشیدنی Fresh Start در ساعات نخستین پس از زایش که بیشترین نیاز به استفاده از مکمل کلسیم وجود دارد، این عنصر را با زیست فراهمی بالا در اختیار گاو قرار می دهد. نتایج مطالعه ای که در فارم فوده انجام شد نشان داد گاوهایی که کلسیم را به صورت تزریقی دریافت کرده اند، افزایش کوتاه مدتی در کلسیم خون دارند و سطح کلسیم خون آنها به سرعت به زیر حد مطلوب بازمی گردد در حالی که، گاوهای مصرف کننده Fresh Start  به واسطه رهاسازی مداوم و بسیار پایدار این عنصر، سطوح کلسیم خون بسیار ثابت تری خواهند داشت.

 • طریقه مصرف:

برای هر راس دام، 1 تا 1/5 کیلوگرم از این محصول را با 10 لیتر آب داغ حل کرده و سپس تا رسیدن به حجم 20 لیتر به آن آب خنک بیفزایید (دمای نوشیدنی در هنگام مصرف 28 تا 32 درجه سانتیگراد باشد). اطمینان حاصل کنید که گاو ظرف 30 دقیقه پس از زایمان و پیش از دسترسی کامل به آب این مخلوط ولرم را بنوشد.

 • ترکیبات:

ترکیبات قندی دی ساکاریدی، پروتئین گندم هیدرولیز شده، پیش سازهای گلوکز، کربنات پتاسیم، بی کربنات سدیم، کربنات کلسیم، کولین کلراید پوشش دار، نیاسین، مواد معدنی کیلاته، مخمر ساکارومایسس سرویزیه، دیواره سلولی مخمر

نتایج جدیدترین مقاله علمی که در حدود شش ماه بعد از معرفی “فرش استارت”  در ژورنال معتبر دیری ساینس به چاپ رسیده است با نتایج حاصل از فارم تست فرش استارت بطور کامل همخوانی دارد

_

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز