نکات فنی مدیریت گاوهای دوره انتقال

نکات فنی مدیریت گاوهای دوره انتقال

با دانستن نکات فنی در مدیریت گاوهای دوره انتقال در محدوده زمانی 3هفته قبل و بعد از زایمان ، میتوان این دوره را بدور از  خطرهای ابتلا به بیماریهای مختلف سپری کرد.

در برخی از مطالعات 3 هفته پیش از زایش را دوره پابه ماه می‌نامند.

آشنایی با کلید واژه فرآیندهای هموروتیک در گاوهای دوره انتقال:

فرآیندهای هموروتیک عبارتند از سازگاری‌های بلندمدت همراه با یک تغییر فیزیولوژیکی، همانند تغییر حالت از غیرشیرده به حالت شیرده. بدلیل تغییرات ایجاد شده در این گاوها کمبود مواد مغذی و بروز بیماری‌ها رخ میدهد.

بیماری های دوره انتقال ،حاصل عدم سازگاری با تغییرات ایجاد شده،هستند. که باعث کمبود مواد مغذی می شوند. گرومر در سال 1995 اظهار داشت چونکه نقش تغذیه در دوره انتقال حیاتی است، در این صورت اختلالات تغذیه ای در دوره انتقال می تواند شیردهی، سلامت و عملکرد تولیدمثلی را تحت تاثیر قرار دهد.

در اواخر دوره آبستنی نیاز جنین به مواد مغذی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. درحالیکه مصرف خوراک در این دوره ممکن است تا بیش از 30 درصد کاهش یابد.

سخنی با گاوداران عزیز

آیا شما نیز از گاوهای دوره انتقال خود  انتظار دارید که شیر تولیدکنند، سالم باشند؟ آیا میخواهید  کمترین کاهش نمره بدنی را داشته باشند، زود به چرخه فحلی برگردند ؟ انتظار دارید  مجدداً آبستن شده و گوساله های زنده و آماده رشد به دنیا بیاورند؟

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که فقط گاوداری های با عملکرد بالا و مدیریت صحیح  می توانند به تمامی این موارد دست یابند ؟

آیا میدانید که  دستیابی به این آرمان تحت مدیریت گاو دوره انتقال آن هم با اجرای صحیح و پایدار امکان پذیر است؟ شما به عنوان یک گاودار باسابقه جهت مدیریت گاوهای دوره انتقال چه پارامترهایی را مدنظر دارید؟

در تازه ترین تحقیقات میدانی بعمل آمده توسط تیم فنی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان در این خصوص ، متاسفانه مشخص شده است که یکی از چالش هایی که عموماً اعضاء محترم با آن مواجه هستند این است که برنامه های دوره انتقال خود را هنوز براساس علائم بیماری های بالینی یا مواردی که به سطح گاوداری مربوط است قضاوت می کنند. !!!

بهتر است بدانید اکثر موارد اگر صرفا به بیماری های بالینی توجه شود، سایر فرصت ها از دست می روند، فرصت هایی که مطمئنا شما میتوانستید از آنها در جهت بهبود نتایج دوره انتقال از طریق بهبود عملکرد تولیدی و تولید مثلی مورد استفاده قرار دهید.

خبر خوب آن است که با بکارگیری توصیه های مهم و توجه به نکات فنی مدیریت گاوهای دوره انتقال  در جهت بهبود تولید و سلامت گاوهای خشک و انتظارزایش انجام شدنی است.

transitional
_

توصیه های تغذیه ایی در مدیریت گاوهای دوره انتقال

 

همانطور که میدانید  این دوره با تغییرات عمده ای در الگوی جیره ، رفتاری، فیزیولوژیکی و آناتومیکی در دام همراه است .

این تغییرات خصوصا در سیستم های پستانی، تناسلی، ایمنی، متابولیکی و گوارشی آشکارتر است . عملکرد وسلامتی آینده گاو شیری ، مشروط به  عبورموفقیت آمیز از این دوره حساس می باشد .

نکته مهم اینست که اختلال در عبور از این دوره به طور زنجیر وار، باعث بروز بیماری ها در دام می گردد . شاید در کمتر مرحله ای از زندگی دام اختلال اعضاء مختلف تا این اندازه بر سلامتی دیگر اعضاء ، تاثیر گذار باشد

جیره
 • مدیریت صحیح TMR گاو خشکمنظور مدیریت جداسازی خوراک دام است. به این معنی که ما در اغلب موارد آب یا دیگر ترکیبات مربوط را برای چسباندن اجزاء خوراک دام اضافه می کنیم. اهمیت تغذیه گاو انتظار زایش براساس یک برنامه کاملاً منسجم تأکید دارد
 • تغذیه مواد معدنی پر نیاز و در عین حال کم مصرف در گاوهای خشک:مهمترین مواد معدنی کم مصرف شامل کلسیم،منیزیم و فسفر می باشند.سطح بالای پتاسیم با کاهش توانایی گاو در نگهداری غلظت های طبیعی کلسیم و منیزیم می تواند موجب تب شیر و کزاز علفی شود
 • توجه به تامین منابع کافی یا موثر انرژی در نزدیکی زایمانباعث جلوگیری از اختلالات متابولیسم چربی ها نظیر کتوز ،کبد چرب،مسمومیت آبستنی می شود.این اختلالات به طور عمده در اثر ناتوانی در تامین منابع کافی یا موثر انرژی در نزدیکی زایمان ایجاد می شوند
 • جلوگیری از کاهش عملکرد سیستم ایمنی:کاهش قدرت سیستم ایمنی در بیشتر موارد با کمبود انرژی یا مصرف ناکافی پروتئین در ارتباط است.
 • تامین ریز مغذی های مورد نیازکمبود ریز مغذی ها مانند مس ،سلنیوم،روی،ید،ویتامین E و ویتامین D3 در کاهش قدرت سیستم ایمنی نقش بسیار مهمی دارند.
 • کاهش اختلال در فعالیت شکمبه: گاوهای دوشا به‌خاطر کاهش اشتها و مصرف ناگهانی مقادیر بسیاری کنسانتره در دوره انتقال حساسیت بسیار بالایی نسبت به اسید لاکتیک یا اسیدوز شکمبه‌ای تحت حاد در آنها نمایان خواهد شد.
 • اطمینان از دریافت پروتئین قابل متابولیسم کافی (MP) در گاوهای قبل از زایش.لازم است پروتئین متابولیسمی جیره به مقدار کافی موازنه شده باشد. رقم پیشنهادی حدود ۱۲۰۰ یا ۱۴۰۰ گرم در روز به ازای گاوهای هلشتاین و موازنه اسیدهای آمینه ای مانند متیونین و لیزین در جیره خوراک دام ها به طور همزمان می باشد.
 • میزان مصرف ماده خشک در جیرهدر 14 روز آخر آبستنی ،هم برای گاوهای جوان (در زایش اول و دوم) و هم برای گاوهای مسن (در زایش سوم یا بالاتر)ماده خشک مصرفی 25 تا 50 در صد کاهش می یابد
 • میزان کلسیم مورد نیاز در جیره به جهت جلوگیری از هیپو کلسمیپیش از زایمان ،احتیاجات روزانه کلسیم حدود 30 گرم در روز می باشد که 15 گرم از این مقدار از طریق مدفوع و ادرار دفع شده و 15 گرم دیگر صرف رشد جنین می شود.نیاز گاو به این مقدار کلسیم،ممکن است تنها از طریق افزایش جذب کلسیم از شکمبه یا روده و افزایش متابولیسم بافت ها بویژه بافت استخوانی تامین شود زیرا ذخایر کلسیم در گردش خون بسیار محدود می باشد.
 • میزان منیزیم مورد نیاز در جیره جهت جلوگیری از تب شیرغلظت منیزیم پلاسما به طور طبیعی بین 1.8 تا 2.4 میلی گرم در هر دسی لیتر (0.75 تا 1 میلی مول در لیتر)می باشد.حفظ غلظت طبیعی منیزیم ،تقریبا به طور کلی ، به جذب آن از جیره غذایی وابسته است.منیزیم به خوبی از دیواره روده باریک گوساله های جوان و بره ها جذب می شود.با توسعه شکمبه و نگاری این مکان ها بخش اصلی و شاید تنها مکان برای جذب خالص منیزیم را تشکیل می دهند جذب منیزیم از شکمبه وابسته به غلظت منیزیم محلول در مایع شکمبه و انسجام در مکانیسم انتقال منیزیم است،که یک فرآیند انتقال فعال وابسته به سدیم است
سندرم گاو زمین گیر

چهار عنصر پرمصرف نقش برجسته ای در سندرم گاو زمین گیر داشته که متاسفانه اغلب با زایش گاو ارتباط دارند.همانطور که کلسیم،فسفر،منیزیم و پتاسیم خون برای وظایف عصبی و ماهیچه ای ضروری هستند مقادیر ناکافی این مواد مغذی می توانند منجر به از دست دادن توانایی گاو در بلندشدن از زمین و ایستادن بر روی پاهایش شوند.

ارتباط میزان ماده خشک مصرفی و انسولین خون

بیماری های دوره انتقال ارتباط نزدیکی با کاهش ماده خشک مصرفی دارند و مصرف ماده خشک،عامل بسیار مهمی در سلامت و عملکرد گاوها در دوره خشکی می باشد.

مصرف ماده خشک و غلظت مواد مغذی جیره در دوره انتقال ،تعین کننده فراهمی مواد مغذی مورد نیاز گاو و جنین در حال رشد میباشد.گاوها در حوالی زایمان نسبت به انسولین غیر حساس بوده و غلظت انسولین آنها نسبتا پایین می باشد.پایین بودن غلظت انسولین علی رغم کاهش میزان ماده خشک مصرفی در هفته های آخر آبستنی موجب نگهداری ثابت غلظت گلوکز خون می شود.

زمانی که  سطح انسولین پایین است،مصرف گلوکز توسط بافت های مختلف کاهش می یابد در حالی که استفاده از منابع انرژی حاصل از چربی ها توسط بافت عضلانی افزایش می یابد که این در نهایت موجب ذخیره گلوکز می شود.

اهمیت جایگاه نگهداری

خطر ابتلا به ورم پستان بالینی در 180 روز اول دوره شیردهی در اثرتغذیه با جیره های دوره انتقال که جهت ایجاد تعادل مثبت انرژی و پروتئین تنظیم شده اند، افزایش می یابد.

تمامی گاوهای دوره انتقال جهت کاهش خطر ورم پستان محیطی و آلودگی گوساله به عوامل میکروبی، باید در محیطی خشک و تمیز زایمان کنند

دلایل بروز بیماریهایی نظیر کتوز ،عفونت های رحمی و کبد چرب

استفاده از منابع انرژی حاصل از چربی ها نشان دهنده افزایش نرخ جابجایی چربی های ذخیره ای بدن جهت حمایت از فرایند شیردهی است.اگرچه ،جا به جایی گسترده بافت چربی بدن موجب افزایش خطر بروز بیماری هایی نظیر کتوز ،عفونت های رحمی و کبد چرب می شوند.

بخشی از فرآیند کنترل مصرف خوراک از طریق اکسیداسیون پروپیونات در کبد انجام می گیرد که در نهایت موجب سیری می گردد. در نتیجه ،استفاده از منابع چربی ها و کربوهیدرات هایی با قابلیت تخمیر کمتر در اوایل دوره شیردهی ،می توانند سودمند باشد.بالا بودن امتیاز وضعیت بدنی در گاوها و گوسفندان در زمان زایمان موجب کاهش ماده خشک مصرفی در اوایل دوره شیردهی می شود .پیشنهاد میشود کاهش ماده خشک مصرفی در گاوهای مبتلا به کتوز بالینی بلافاصله پس از زایمان و پیش از زایمان مورد توجه قرار گیرد.

 1. در دوره انتقال گاوهای چاق ممکن است دچار کاهش شدید ماده خشک مصرفی شوند.
 2. گاوهای بسیار چاق در معرض ابتلا به تب شیر قرار می گیرند.

استفاده بیشتر از علوفه با کیفیت  و با قابلیت هضم آهسته الیاف موجب افزایش مصرف ماده خشک می شود. مشاهدات نشان میدهد که افزایش تولید شیر به علت افزایش مصرف خوراک در دوره پس از زایمان روی داده و همبستگی مثبتی بین میزان مصرف خوراک در روز پیش و پس از زایمان وجود دارد

transitional
_

راهکارهای مدیریتی در گاوهای پیش از زایش

 

 1. استفاده از افزودنی‌های خوراکی پیش‌ساز گلوکز به‌منظور تامین انرژی دام
 2. مصرف مواد خوراکی خوش‌خوراک با قابلیت هضم‌پذیری بالا
 3. تحریک مصرف خوراک مغذی و کاهش جابجایی (موبیلیزاسیون)
 4. استفاده از NDF منابع علوفه‌ای مناسب در جیره جهت افزایش حجم محتویات شکمبه‌ای
 5. افزایش سطح NFC و یا استفاده از منابع چربی در جیره برای افزایش سطح انرژی جیره

یکی از راهکارهای بهبود توازن منفی انرژی در دوره انتقال، به‌منظور عادت‌پذیری گاوها، افزایش سطح NFC و افزایش سطح انرژی جیره با استفاده از منابع چربی در آن می‌باشد. استفاده از سطوح بالای NFC همچنین افزایش ناگهانی آن در جیره و یا عدم حضور بافر کافی در شکمبه، باعث بروز اسیدوز خواهد شد.

6- مدیریت تنش گرمایی  گاو خشک . داده های جدید تحقیقات نشان می دهند که خنک کردن گاوهای خشک بر میزان تولید شیر و همچنین بر رشد و سلامت گوساله و عملکرد آنها در اولین دوره شیردهی تأثیر چشمگیری دارد.

7- گاوهای تازه زا به علوفه با کیفیت و جیره های قابل تخمیر نیاز دارند. لازم است اطمینان حاصل گردد که به گاوها در بعد از زایمان به اندازه کافی فیبر مؤثر از نظر فیزیکی و همزمان جیره های با قابلیت تخمیر بالا داده می شود.

از دیگر نکات فنی مدیریت گاوهای دوره انتقال استفاده از مکملهای خاص  میباشد.

1- متیونین و لیزین: میزان مصرف پیشنهادی ما ، در خصوص متیونین و لیزین محافظت شده برای کل جیره ۹۰ گرم لیزین و ۳۰ گرم متیونین میباشد. به طور کلی در دوران خشکی می توان ۱۰ تا ۱۲ گرم لیزین محافظت شده و ۵ گرم متیونین محافظت به جیره دام اضافه کرد.

2-کولین محافظت شده : در رابطه با کولین محافظت شده نیز ۶۰ گرم در جیره دام مناسب می باشد.

3- مکمل کروم: افزودن مکمل کروم می تواند موجب کاهش ابتلا به مقاومت انسولینی در گاوهای تحت بالانس منفی انرژی شده و احتمال ابتلا به کتوزیس را کاهش دهد. دامداران و متخصصین تغذیه به همین جهت افزودن کروم را در جیره پیشنهاد می کنند. محققان با اضافه کردن کروم به جیره دوران ابتدای شیردهی دریافتند که با افزودن ۱ کیلوگرم ماده خشک مصرفی، تولید شیر ۲ کیلوگرم افزایش یافت. افزایش ماده خشک همچنین می تواند خطر ابتلا به کتوزیس را کاهش دهد.

گاوهایی که با ۶ میلی گرم مکمل کروم تغذیه شده بودند افزایش نرخ باروری، کاهش جفت ماندگی تحت بالینی، کاهش روزهای زایمان تا اولین تلقیح و افزایش عمر اووسیت نسبت به سایر گاوها داشتند.

نکات فنی مدیریت گاوهای در حال انتقال

در کل برای دوره خشکی بدون گروه بندی ( far off & close up) مواد مغذی مورد نیاز در جیره به شرح زیر می باشد:

(انتهای شیردهی) far off: انرژی: ۱.۴۰-۱.۳۵ کیلوکالری، CP(پروتئین خام):  ۱۳ درصد،  نشاسته: ۱۴-۱۲ درصد، NDF: مقدار  ۴۵ -۴۰ درصد

(ابتدای شیردهی و اواسط شیردهی): close up: انرژی: ۱.۴۵-۱.۴۰ کیلوکالری، CP(پروتئین خام):  ۱۴ درصد نشاسته: ۱۷-۱۶ درصد، NDF: مقدار  ۴۰ -۳۵ درصد

تحلیل ریسک گاو های دوره انتقال در اختلال سیستم ایمنی

شایان ذکر است که بطور ویژه پاسخ ایمنی برای عملکرد بهتر در گاو شیری حیاتی است و گاوهای دوره انتقال بیشترین ریسک اختلال در سیستم ایمنی را دارند……….. (ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز