خوراندن آغوز گوساله تازه بدنیا آمده

خوراندن آغوز به گوساله تازه بدنیا آمده اهمیت بسیار بالایی دارد. آغوز حاوی دو برابر بیشتر از شیر کامل ماده خشک و مواد معدنی و پنج برابر پروتئین است. همچنین انرژی و ویتامین بیشتری دارد. محتوای بالای چربی و ویتامین های A، D و E در آغوز از اهمیت ویژه ای برخوردار است

زیرا گوساله تازه متولد شده ذخایر کمی از این مواد مغذی دارد. علاوه بر این، میزان نسبتاً کم لاکتوز آغوز واقعی، بروز اسهال را کاهش می دهد.

نکات مهم در خوراندن آغوز به گوساله تازه بدنیا آمده که هر گاودار موفق باید بداند

جدول محتوا

آیا میدانید عوامل بحث برانگیز در خصوص تغذیه گوساله تازه به دنیا آمده توسط  آغوز چیست؟

تنوع زیاد در کیفیت آغوز می تواند تغذیه و مدیریت این خوراک حیاتی را چالش برانگیز کند. آغوز IgG را می توان در آزمایشگاه با دقت زیادی اندازه گیری کرد، اما آزمایشات گران و زمان بر هستند.

در حالی که آغوز با کیفیت بالا حاوی درصد زیادی از ایمونوگلوبولین ها معمولاً بسیار ضخیم و کرمی است، ظاهر به تنهایی شاخص خوبی برای کیفیت نیست.

حجم آغوز اولین شیردهی نیز می تواند گمراه کننده باشد و روش توصیه شده ای برای تخمین میزان ایمونوگلوبولین آغوز نیست. خوشبختانه، دستگاه ساده ای وجود دارد که می تواند برای تخمین سریع محتوای IgG آغوز استفاده شود.

 

ارزیابی کیفیت آغوز چگونه انجام میشود:

 

آغوز با اندازه گیری وزن مخصوص یا چگالی آغوز که با غلظت آنتی بادی در ارتباط است، محتوای IgG را تخمین می زند.


1- کلسترومتر یک هیدرومتر با مقیاسی است که بر حسب میلی گرم بر میلی لیتر (mg/mL) ایمونوگلوبولین کالیبره شده است.

 

روش کار با کلسترومتر :

هنگامی که آغوز در ظرفی از آغوز قرار می گیرد، قسمت های رنگی روی ترازو نشان می دهد که آغوز برای تغذیه گوساله های تازه متولد شده قابل قبول یا غیرقابل قبول است.

آغوزی که در محدوده سبز آزمایش می شود حاوی 50 تا 140 میلی گرم در میلی لیتر IgG است که برای تغذیه گوساله ها قابل قبول است.

آغوزی که در محدوده زرد یا قرمز قرار دارد (کمتر از 50 میلی گرم در میلی لیتر) نباید برای اولین تغذیه استفاده شود. توجه داشته باشید که واحدهای mg/mL و g/L معادل هستند.

نکته مهم در خصوص بیشترین دقت آغوزسنج

برای بیشترین دقت با آغوزسنج، غلظت IgG آغوز را با استفاده از آغوز خنک شده تا دمای اتاق (72 درجه فارنهایت) اندازه گیری کنید. در دماهای پایین تر، کلسترومتر غلظت IgG را بیش از حد تخمین می زند و دمای بالای 72 درجه فارنهایت غلظت ایمونوگلوبولین را دست کم می گیرد.


 

2- روش دیگر آزمایش آغوز، انکسارسنج بریکس است که خمش نور را هنگام عبور از نمونه اندازه گیری می کند.

مقیاس در رفرکتومتر Brix در ابتدا برای اندازه گیری مقدار ساکارز در یک محلول طراحی شده بود، اما مقادیر Brix را می توان با IgG مرتبط کرد.

مقدار بریکس 22 درصد مربوط به 50 میلی گرم در میلی لیتر است، به این معنی که آغوز با مقدار بریکس بالاتر از این نقطه برش را می توان آغوز با کیفیت بالا در نظر گرفت.

.

روش کار با رفرکتومتر بریکس

 1. چند قطره آغوز روی منشور ریخته می شود و پوشش نمونه پایین می آید.
 2. رفرکتومترهای بریکس در دو مدل دیجیتال و اپتیکال موجود هستند.
 3. رفرکتومترهای نوری عمود بر منبع نور نگه داشته می شوند.
 4. مقدار Brix در خط بین مناطق روشن و تاریک که در مقیاس ظاهر می شوند خوانده می شود.
برای نمونه‌های آغوز، استفاده از مدل‌های دیجیتال ممکن است آسان‌تر باشد، زیرا محتوای چربی بالای آغوز اغلب باعث تار شدن نوار، به جای یک خط مشخص، در مقیاس رفرکتومتر نوری می‌شود.

این باند می تواند تعیین مقدار دقیق بریکس را دشوار کند و تکرارپذیری اندازه گیری ها را کاهش می دهد. به نظر می رسد که رفرکتومترهای دیجیتال قادر به خواندن دقیق این نمونه های پرچرب هستند.

رفرکتومترهای بریکس برای محلول هایی با طیف وسیعی از محتوای قند موجود هستند. مقیاسی که از صفر شروع می شود و تقریباً تا 35 می رسد، محدوده خوبی برای آزمایش آغوز فراهم می کند.


هنگام استفاده از رفرکتومتر، منشور و پوشش نمونه باید پس از هر نمونه کاملاً تمیز شوند تا از باقی مانده ای که می تواند بر اندازه گیری بعدی تأثیر بگذارد جلوگیری شود. این یک تمرین خوب است که گاهی اوقات کالیبراسیون رفرکتومتر را بررسی کنید. سازنده باید دستورالعمل‌هایی را در مورد بررسی و تنظیم کالیبراسیون ارائه دهد، اما زمانی که دستگاه به درستی کالیبره شده باشد، آب مقطر باید صفر را نشان دهد.


 

کیفیت آغوز معمولاً بر حسب IgG بیان می شود، اما آلاینده ها نیز بر کیفیت تأثیر می گذارند. بدیهی است که آلودگی کمتر به معنای کیفیت بالاتر است.

آلاینده های رایج آغوز عبارتند از :

 1. باکتری ها،
 2. خون،
 3. و بقایای عفونت های ورم پستان (گلبول های سفید خون، ارگانیسم های عفونی، اندوتوکسین ها و باقی مانده های آنتی بیوتیک).

اگر پستان و تیت گاو قبل از شیردهی اولیه یا شیردهی به خوبی تمیز، ضدعفونی و خشک نشده باشند، آغوز خوب و تمیز ممکن است در خطر آلودگی بیفتد.

از خوراندن آغوز بیش از حد خونی یا ماستیتیکی (ورم پستان) خودداری کنید. جهت توضیحات بیشتر لطفا اینجا کلیک فرمایید

نکات کلیدی برای کنترل سطح باکتری های آغوز:

 1. تجهیزات شیردوشی به ویژه قوطی های شیر و درب آنها را به طور مرتب نگهداری و تمیز کنید. این ظروف باید مانند سایر تجهیزات شیردوشی تمیز و ضدعفونی شوند تا آلودگی باکتریایی آغوز به حداقل برسد.
 2. کلید دیگر برای کنترل سطح باکتری ها، تغذیه یا خنک کردن آغوز در اسرع وقت (در عرض 30 دقیقه پس از دوشیدن شیر) است.

همانطور که میدانید مایع گرم و غنی از مواد مغذی محیطی عالی برای رشد باکتری ها است.

تعداد باکتری های کمتر از 100000 واحد تشکیل دهنده کلنی در هر میلی لیتر (cfu/mL) قابل قبول در نظر گرفته می شود.

اما مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که 36 تا 82 درصد نمونه های آغوز آزمایش شده بیش از این سطح از آلودگی باکتریایی بوده اند.

مقدار آغوز عامل مهم تاثیر گذار بر تغذیه گوساله شیری

گوساله های نژاد بزرگ باید 4 لیتر آغوز رقیق نشده را در عرض یک ساعت پس از تولد یا 2 لیتر در عرض یک ساعت و 2 لیتر دیگر در عرض 6 تا 8 ساعت دریافت کنند. گوساله های نژاد کوچک را می توان در یک ساعت اول به میزان 3 لیتر تغذیه کرد.

از آنجایی که بسیاری از گوساله‌ها نمی‌توانند یا نمی‌توانند این مقدار زیاد را در یک زمان بنوشند، ممکن است از یک تغذیه مری برای تغذیه تمام یا بخشی از آغوز استفاده شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که گوساله‌ها می‌توانند IgG را با کارایی مشابهی جذب کنند، چه از بطری و چه از فیدر مری تغذیه شوند. با این حال، برخورد خشن هنگام استفاده از فیدر لوله می تواند به گوساله ها آسیب برساند.

مراحل استفاده از فیدر مری در ادامه این مقاله توضیح داده شده است. شیردهی روشی غیرقابل اعتماد برای تغذیه آغوز است و 40 درصد گوساله هایی که اجازه شیردهی به تنهایی دارند به اندازه کافی آغوز نمی نوشند. تنها 25 درصد در یک ساعت اول پس از تولد، آغوز کافی دریافت خواهند کرد. کیفیت، کمیت و زمان ممکن است توسط پرستاری به خطر بیفتد.

سطح IgG لازم برای محافظت کافی از گوساله بسته به بار پاتوژن در آغوز و محیط، استرس، مسکن و شیوه های تغذیه متفاوت است. عوامل دیگر عبارتند از اندازه گوساله و کارایی جذب IgG.

درک این نکته مهم است که تغذیه حجم زیادی از آغوز نمی تواند بر غلظت کم آنتی بادی یا آلودگی بالای باکتریایی غلبه کند.

حجم تنها عامل تعیین کننده انتقال موفقیت آمیز ایمنی از گاو به گوساله نیست

.

زمان سنجی تغذیه آغوز

زمان تغذیه آغوز به دو دلیل بسیار مهم است: توانایی کوتاه مدت برای جذب مولکول های بزرگ و پتانسیل کلونیزاسیون باکتریایی بیماری زا در روده.

سلول های پوشاننده روده اندکی پس از تولد شروع به بلوغ می کنند. این فرآیند بلوغ باعث می‌شود سلول‌ها تا حدود 24 ساعت سن ، نتوانند ماکرومولکول‌های دست نخورده را جذب کنند.

علاوه بر این، برای مدت محدودی پس از تولد، ترشح آنزیم‌های گوارشی کم می‌ماند و به آنتی‌بادی‌ها اجازه می‌دهد از هضم فرار کنند و حداکثر جذب را ممکن می‌سازند.

حدود 12 ساعت پس از تولد، ترشح آنزیم افزایش می یابد و در نتیجه توانایی آنتی بادی ها برای رسیدن به خون کاهش می یابد. گوساله‌های تحت استرس معمولاً زمان کمتری برای جذب آنتی‌بادی نسبت به گوساله‌های معمولی دارند. گوساله های متولد شده در گله هایی که استرس گرمایی را قبل از زایمان تجربه کرده اند نیز IgG کمتری جذب می کنند.

در بهترین حالت، تنها 50 درصد از آنتی بادی هایی که یک گوساله مصرف می کند به جریان خون می رسد. این با بازده ظاهری جذب اندازه گیری می شود که به ندرت بیش از 50 درصد و اغلب کمتر از 35 درصد است.

در عرض 6 ساعت، میانگین توانایی دیواره های روده برای جذب ایمونوگلوبولین ها به میزان یک سوم کاهش می یابد. تا 24 ساعت، دیوارها کمتر از 10 درصد از آنچه را که در ابتدا می‌توانستند جذب کنند، جذب می‌کنند (شکل 5).

.

شکل 5. توانایی گوساله برای جذب آنتی بادی در 24 ساعت اول به سرعت کاهش می یابد.

تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز
منبع: Journal of Dairy Science, 62:1766-1773.

با این حال، آنتی بادی های موجود در آغوز ممکن است به مبارزه با ارگانیسم های عفونی در دستگاه گوارش گوساله بیش از 24 ساعت کمک کند. آنتی بادی های جذب نشده مجرای روده گوساله را پوشانده و یک پوشش محافظ ایجاد می کند که از چسبیدن میکروارگانیسم ها به دیواره جلوگیری می کند.

 

تلقیح زودهنگام باکتریایی روده 2 مشکل  ایجاد می کند:

اگر ابتدا باکتری هایی مانند E. coli (که در کود حیوانی یافت می شود) وارد دستگاه گوارش شوند، این مکانیسم دفاعی مهار می شود.

ارگانیسم های E. coli می توانند به دیواره های روده بچسبند و از چسبیدن و جذب آنتی بادی های آغوز جلوگیری کنند (جدول 3).

تلقیح زودهنگام باکتریایی روده مشکل دیگری ایجاد می کند و آن اینست که سلول های نابالغ روده می توانند ارگانیسم های عفونی و همچنین آنتی بادی ها را جذب کنند.

اگر باکتری قبل از آنتی بادی وارد جریان خون شود، گوساله در معرض خطر بسیار بالایی برای مرگ است.

 

باکتری های موجود در آغوز نیز می توانند در جذب IgG اختلال ایجاد کنند. بنابراین، آغوز و گوساله باید تا حد امکان تمیز نگه داشته شوند

.

جدول 3. اثرات تغذیه اولیه آغوز بر چسبندگی E. coli روده ای در گوساله های محروم از آغوز.
تغذیه نتایج
E. coli به تنهایی تغذیه شدند چسبندگی باکتری به روده و سطح E. coli در گردش خون بالا است.
آغوز و E. coli با هم تغذیه شدند عدم اتصال باکتری به روده
آغوز به تنهایی تغذیه شد، E. coli یک ساعت بعد تغذیه شد بدون باکتری به روده و بدون E. coli در گردش خون. سطح بالایی از آنتی بادی های در گردش.

منبع: Journal of Dairy Science, 60:1416-1421.

حرارت درمانی آغوز

در بسیاری از موارد، کیفیت آغوز را می توان با عملیات حرارتی (پاستوریزه) بهبود بخشید که آلودگی باکتریایی را کاهش می دهد. هنگام پاستوریزه کردن آغوز، آن را در دمای 140 درجه فارنهایت به مدت 30 تا 60 دقیقه حرارت دهید تا تعداد باکتری ها کاهش یابد بدون اینکه بر سطح IgG یا ویسکوزیته آغوز تأثیر بگذارد.

پاستوریزه کردن ممکن است مزیت بیشتری از غلظت بالاتر پروتئین کل سرم در گوساله ها داشته باشد. در بیشتر آزمایش‌های تحقیقاتی، گوساله‌هایی که با آغوز تیمار شده با گرما تغذیه می‌شوند، غلظت IgG بالاتری در خون خود داشتند و کارایی ظاهری آنها در مقایسه با گوساله‌هایی که با آغوز گرم نشده تغذیه می‌شدند، بهبود می‌یابد.

آغوز را می توان با موفقیت در سیستم های دسته ای یا در کیسه های جداگانه در حمام آب پاستوریزه کرد.

نشان داده شده است که عملیات حرارتی در دمای 140 درجه فارنهایت به مدت 60 دقیقه به طور موثر مایکوپلاسما بوویس، لیستریا مونوسیتوژنز، E. coli O157:H7، سالمونلا انتریتیدیس و احتمالاً مایکوباکتریوم آویوم ssp را از بین می برد.

پاراتوبرکلوزیس با این حال، موفقیت پاستوریزاسیون در گاوداری به شدت با مدیریت سیستم مرتبط است

 

توصیه مهم به گاوداران عزیز در خصوص آغوز:

 1. مهم است که با آغوز با کیفیت بالا (بیش از 50 میلی گرم در میلی لیتر IgG) شروع کنید
 2. بهداشت دقیق آغوز و تجهیزات پاستوریزاسیون را حفظ کنید.
 3. آغوز را قبل از پاستوریزه کردن و پس از پاستوریزه کردن سرد کنید( اگر قرار نیست بلافاصله استفاده شود.)
 4. زمان و دمای فرآیندهای پاستوریزاسیون و تمیز کردن را کنترل کنید و سطح باکتری ها را (قبل و بعد از پاستوریزاسیون) به طور دوره ای آزمایش کنید.
به خاطر داشته باشید که دمای پاستوریزه کردن آغوز مهم است.

دماهای مورد استفاده برای پاستوریزه کردن شیر (145 درجه فارنهایت؛ 63 درجه سانتیگراد) برای آغوز بسیار بالا است و مولکول های IgG را تحت تاثیر قرار میدهد . برندهای تجاری زیادی برای پاستوریزه کردن آغوز و ذوب آن وجود دارد.

پاستوریزاسیون آغوز

 

یکی از شرکتهای تولید کننده دستگاههای پاستوریزاسیون آغوز ، شرکت شیرماک است. جهت اطلاعات بیشتر لطفا اینجا کلیک فرمایید.

 


ذخیره سازی و جابجایی آغوز

نگهداری و جابجایی روی کیفیت آغوز تأثیر می گذارد. آغوز باید در اسرع وقت (در عرض 1 ساعت) پس از جمع آوری تغذیه شود یا در دمای کمتر از 40 درجه فارنهایت خنک شود تا از رشد باکتری در طول نگهداری جلوگیری شود.

اجازه ندهید آغوز در دمای اتاق قرار گیرد. حتی نیم ساعت در دمای اتاق در طول تابستان ممکن است اجازه دهد جمعیت باکتری ها دو برابر شود.

همین مشکل در رشد باکتری ها می تواند پس از ذوب شدن آغوز منجمد رخ دهد.

ریختن قسمت مایع به صورت دوره ای به عنوان آب شدن آغوز (و قرار دادن آن در یخچال) رشد باکتری را محدود می کند. تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

نگهداری آغوز با کیفیت بالا یک روش مدیریتی خوب در تغذیه گوساله است. زمانی که آغوز تازه و با کیفیت خوب برای یک گوساله تازه متولد شده در دسترس نباشد، می توان از آغوز اضافی استفاده کرد.

یخچال (در دمای 33 تا 35 درجه فارنهایت) می تواند کیفیت آغوز را فقط برای 24 ساعت قبل از رسیدن رشد باکتری به سطوح غیرقابل قبول حفظ کند.

برای نگهداری طولانی مدت آغوز، انجماد بهترین جایگزین است. آغوز ممکن است تا یک سال بدون تجزیه قابل توجه آنتی بادی ها (در دمای -5 درجه فارنهایت) منجمد شود.

یک گزارش نشان داد که آغوز تا 15 سال بدون تخریب جدی ذخیره می شود. فریزرهای بدون یخبندان برای نگهداری طولانی مدت آغوز بهینه نیستند

چرخه های مکرر انجماد و ذوب به طور قابل توجهی عمر ذخیره سازی آغوز را کوتاه می کند.

 

انجماد آغوز در بطری های 2 لیتری یا کیسه های پلاستیکی 1 گالنی (با زیپ بسته) یک روش عالی برای نگهداری است.

در صورت نیاز، این ظروف را می توان در آب گرم (کمتر از 120 درجه فارنهایت) قرار داد و اجازه داد تا ذوب شوند. تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

متناوبا، آغوز را می توان در اجاق مایکروویو با آسیب کمی به آنتی بادی ها ذوب کرد. مهم است که آغوز را برای دوره‌های کوتاه با توان کم در مایکروویو قرار دهید و مایع را به صورت دوره‌ای بریزید تا حرارت را به حداقل برسانید.

همچنین از “نقاط داغ” در داخل آغوز منجمد خودداری کنید. استفاده از صفحه گردان می تواند به کاهش آسیب آنتی بادی کمک کند.

از بین رفتن گلبولهای سفید موجود در آغوز بر اثر انجماد سازی

تحقیقات نشان داده است که گلبول های سفید خون (لکوسیت) موجود در آغوز نیز به سلامت گوساله ها کمک می کند.

لکوسیت های موجود در آغوز اثرات بیماری باکتریایی را در گوساله های جوان کاهش می دهد. لکوسیت ها با ذخیره سازی منجمد از بین می روند و فقط در آغوز تازه یافت می شوند.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، به نظر می رسد که استفاده از آغوز تازه از دام ممکن است بهترین راه برای انتقال این سلول های مبارزه کننده با بیماری به گوساله ها باشد.

ایده آل است که آغوز منجمد کافی برای تغذیه چندین گوساله در دسترس باشد. یک بسته آغوز منجمد زمانی که آغوز دارای کیفیت مشکوک است یا در دسترس نیست باید استفاده شود.

در برخی از گله ها، عرضه آغوز با کیفیت بالا و عاری از بیماری بسیار محدود است و محصولات جایگزین یا مکمل می توانند گزینه های مناسبی را برای اطمینان از ایمنی کافی در گوساله ها فراهم کنند.

در موارد دیگر، سازگاری و راحتی محصولات آغوز بر آزمایش، دسته بندی و نگهداری آغوز مادری ترجیح داده می شود. تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

مکمل‌های آغوز چیست؟

مکمل‌های آغوز زمانی که منبع دیگری از آغوز در دسترس نیست به آغوز حاشیه‌ای اضافه می‌شوند. مکمل ها نمی توانند جایگزین آغوز با کیفیت بالا شوند زیرا حاوی مقادیر کافی آنتی بادی برای بالا بردن سطح IgG خون در گوساله های بالای 10 میلی گرم در میلی لیتر نیستند.

محصولاتی که برای جایگزینی آغوز طراحی شده‌اند، حاوی ایمونوگلوبولین بیشتری نسبت به محصولات مکمل هستند و آنتی‌بادی‌های بیشتری نسبت به آغوز با کیفیت ضعیف یا متوسط ​​دارند.

برای برچسب گذاری به عنوان جایگزین آغوز، باید مشخص شده باشد که این محصول سطح IgG را در گوساله ها تا 10 میلی گرم در میلی لیتر یا بیشتر افزایش می دهد. این محصولات علاوه بر IgG، چربی، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز نوزاد را نیز تامین می کنند.

کارآزمایی‌های متعدد سطوح قابل قبول IgG سرم و پروتئین کل را در گوساله‌هایی که از محصولات جایگزین  مختلف تغذیه می‌کردند گزارش کرده‌اند.  با این حال، مهم است که محصولاتی را انتخاب کنید که اثربخشی آنها ثابت شده باشد، زیرا همه محصولاتی که در تحقیقات عمومی آزمایش شده اند ایمنی کافی را ایجاد نکرده اند. به طور کلی، کیفیت و اثربخشی محصولات جایگزین آغوز در سال های اخیر بهبود یافته است. تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

برای رسیدن به هدف انتقال غیرفعال بیش از 10 میلی گرم در میلی لیتر IgG، گوساله ها معمولاً نیاز به دریافت 150 تا 200 گرم IgG در 12 ساعت اول زندگی دارند بدون توجه به منبع آن IgG.

ارزیابی مدیریت آغوز در تغذیه گوساله شیری

موفقیت در ارائه حفاظت ایمنی کافی برای گوساله ها را می توان با نمونه گیری خون از گوساله ها در سن 24 تا 48 ساعت و اندازه گیری پروتئین کل سرم با استفاده از یک رفرکتومتر با مقیاس پروتئین کل یا بریکس کنترل کرد. تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

پروتئین کل سرم ارتباط زیادی با سطح IgG دارد. اگر گوساله ها به اندازه کافی آغوز با کیفیت بالا دریافت کرده باشند، پروتئین کل سرم 5.5 گرم در دسی لیتر (g/dL) یا بیشتر خواهد بود.

زمانی که پروتئین کل بین 5.0 تا 5.5 گرم در دسی لیتر باشد، خطر مرگ و میر و عوارض ناچیزی وجود دارد.

سطح کل پروتئین سرم کمتر از 5.0 گرم در دسی لیتر، گوساله را در معرض خطر بالای مشکلات سلامتی قرار می دهد. به طور متوسط، 90 درصد گوساله ها باید حداقل 5.2 گرم در دسی لیتر برسند. هنگام استفاده از رفرکتومتر Brix، 8.4 درصد بریکس نشان می دهد که گوساله ها آغوز با کیفیت بالا دریافت کرده اند.

تاثیر دوز قرار گرفتن در معرض یک پاتوژن خاص بیماریزا بر شدت بیماری در گوساله

 1. ما نمی توانیم از قرار گرفتن در معرض پاتوژن های روده ای و تنفسی جلوگیری کنیم.
 2. با این حال، ایمنی ناشی از آغوز می تواند به طور قابل توجهی از شدت این عفونت ها بکاهد.

در حالی که دوز قرار گرفتن در معرض یک پاتوژن خاص به شدت بر شدت بیماری تأثیر می گذارد، ایمنی گوساله می تواند این اثرات را کاهش دهد. تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

در گوساله ای که با آغوز تغذیه می شود، دوز پایین یک پاتوژن معین منجر به بیماری تحت بالینی (بدون بیماری قابل مشاهده) و پاسخ ایمنی به پاتوژن می شود. بنابراین سیستم ایمنی خود گوساله از آن در برابر عفونت های بعدی توسط آن پاتوژن محافظت می کند. تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

 

“دز آستانه بالینی” (سطح قرار گرفتن در معرض که منجر به بیماری می شود) برای گوساله های محروم از آغوز به طور قابل توجهی کمتر از گوساله های تغذیه شده با آغوز است (شکل 6).

تعداد ارگانیسم های مورد نیاز برای ایجاد بیماری در گوساله هایی که از آنتی بادی های آغوز مصونیت ندارند بسیار کمتر است.

فراتر از دوز آستانه بالینی، هر چه میزان قرار گرفتن در معرض پاتوژن بیشتر باشد، بیماری شدیدتر است.

گوساله هایی که مصونیت اکتسابی از آغوز دارند می توانند در معرض دوزهای بیشتر پاتوژن قرار گیرند اما نسبت به گوساله های محروم از آغوز از بیماری های شدیدتر رنج می برند.

شکل 6. رابطه بین دوز قرار گرفتن در معرض پاتوژن و شدت بیماری.

تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز
منبع: Adapted from D. Hancock, Dairy Herd Management, Feb. 1984.

 

آغوز هم بر عوارض (بیماری) و هم بر مرگ و میر گوساله تأثیر می گذارد.

نتایج یک بررسی ملی از شیوه های مدیریت تلیسه نشان داد که میزان مرگ و میر برای گوساله هایی با سطوح آنتی بادی پایین (کمتر از 10 گرم در لیتر) بیش از دو برابر گوساله هایی با سطوح بالاتر بود (شکل 7). تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

تغذیه مداوم آغوز با سطوح آنتی بادی بالا و تعداد کم باکتری ها پایه و اساس پرورش گوساله های سالم است.

شکل 7. نرخ بقای گوساله بر اساس سطح IgG سرم.

تغذیه گوساله شیری شناخت آغوز

 

خوراندن آغوز گوساله تازه بدنیا آمده خوراندن آغوز گوساله تازه بدنیا آمده خوراندن آغوز گوساله تازه بدنیا آمده خوراندن آغوز گوساله تازه بدنیا آمده خوراندن آغوز گوساله تازه بدنیا آمده 

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز