هموگلوبینوری و باور غلط درمان با علوفه چقندرقند

هموگلوبینوری و باور غلط درمان با علوفه چقندرقند

هموگلوبینوری و باور غلط درمان با علوفه چقندرقند ، چرا که در آسیب شناسی بعمل آمده توسط تیم فنی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان، اکثر گاوداران  تصور می کنند با خوراندن این علوفه به دام علائم بیماری از بین می رود اما اتفاقی که می افتد این است که علائم تشدید می شود.

هموگلوبینوری در گاو به همراه کاهش فسفات رخ می دهد به این صورت که اگر میزان فسفات موجود در تغذیه ی گاو کاهش پیدا کند، و همچنین گاو میزان فسفات زیادی را از طریق شیر دادن از دست بدهد ،به همین دلیل فسفات درون اندام ها و خون گاو کاهش پیدا می کند که این موضوع سبب بروز بیماری هموگلوبینوری می شود

علائم بیماری

 1. گاو مبتلا شده به این بیماری پس از زایمان اشتهایش را از دست می دهد
 2. میزان شیر کاهش پیدا می کند
 3. رنگ شیر به قرمز و زرد تبدیل می شود
 4. گاوی که دچار این بیماری شده یه یبوست مبتلا می شود
 5. به دلیل فعل و انفعالاتی که در خون گاو پس از بیماری رخ می دهد ضربان قلب و میزان فشار خونش دچار بی نظمی می شود

اگر بیماری شدت پیدا کند و درمان نشود این امکان وجود دارد که گاو دچار زردی نیز بشود، به همین دلیل خیلی مهم و حیاتی می باشد که فرد دام دار با دیدن هر کدام از این علائم به پزشک اطلاع بدهد و روند درمان گاو بیمار را به سرعت آغاز کنند،

زیرا در صورت پیشرفت این بیماری گاو از دست می رود، با وجود این موضوع که قیمت گاو و گوساله ی زنده روز به روز افزایش پیدا می کند می بایستی با مراقبت های فراوان از بروز این بیماری در گاو جلوگیری کرد،

توجه داشته باشید که مهم ترین عامل توجه به تغدیه ی گاو ماده در زمان بارداری و پس از زایمان می باشد، اگر به تغذیه ی گاو ماده دقت نشود و میزان فسفات خون او پایین بیاید به سرعت دچار بیماری می شود

بهتر است در زمان بارداری و زایمان گاو ماده با دقت زیاد و با آگاهی فراوان او را تغذیه کنید زیرا این امکان وجود دارد که برخی از تغدیه هاییی که در اختیار دام قرار می گیرد برای او مرگ بار باشد.

روشهای درمان بیماری

1- تزریق خون سالم به گاو شیری :

در 2 روز اول ابتلا به بیماری می بایستی در حدود 50 لیتر خون سالم به گاو تزریق شود و این میزان خون برای گاو 400 کیلویی کافی می باشد،

2 نکته مهم در تزریق خون به گاو :

 1. بیشتر از دو روز نباید این عمل تکرار شود،
 2. خون تزریق شده می بایستی آزمایش شده و سالم باشد زیرا در صورت تزریق خون آلوده ممکن است گاو را به بیماری های دیگری نیز مبتلا کند.

علاوه بر این می بایستی دارو های خون ساز به گاو تزریق شود و مقادیر مشخصی آهن  و فسفات به گاو زنده خورانده شود.

2- تزریق ویتامین B12

یکی دیگر از عواملی که به بهبودی گاو ماده ای که به این بیماری دچار شده تزریق ویتامین ب 12 می باشد،

دقت کنید که تمام این موارد باید تحت نظر پزشک انجام شود و میزان استفاده ی دارو ها  را دامپزشک مشخص کند، هر گونه عمل خود سرانه ای می تواند سبب مرگ گاو ماده شود.

هموگلوبینوری و

برخی عوامل مستعد کننده

بيماري هموگلوبينوري پس از زايش به عنوان يك بيماري متابوليك در سطح صنعت گاوداري مطرح بوده و بيشتر در گاوان پرتوليد و در خلال 2 الي 4 هفته پس از زايمان گزارش شده است.

اكثر محققين علت بروز بيماري را، منوط به حضور كمبود دراز مدت فسفر در جيره غذايي دانسته و برخي مشاهده ساير عوارض كمبود فسفر را (قبل از بروز هموگلوبينوري) از شرايط مورد نياز براي پيدايش بيماري مي دانند.

بر اساس گزارشات موجود علاوه بر كمبود فسفر، عوامل مستعد كننده و متعدد ديگري همچون؛ كمبود مس و سلنيوم، تغذيه با خانواده خاجيان و مواجهه با هواي سرد در پيدايش هموگلوبينوري پس از زايش دخليند.

طي تحقيقاتي بر گاوان تازه زاي زمينگير در منطقه شهر كرد، كمبود فسفر به عنوان عاملي موثر در پيدايش تب شير شناخته شد.

همچنين حضور كمبود مس و سلنيوم در منطقه، به عنوان عاملي زمينه ساز مطرح گرديد و شايد بتوان كاهش ميزان بارندگي در سال زراعي، گرمي نسبي هوا در مقايسه با سال گذشته و كاهش كيفيت علوفه مصرفي (به دليل خشكسالي) را از ديگر عوامل مستعد كننده دانست.

بر اساس اطلاعات كسب شده از مراجع ذيربط ميزان بارندگي نسبت به سال گذشته زراعي دچار 7 درصد كاهش و گرمي هوا در مدت مشابه با سال گذشته دچار 0.5 درجه سانتيگراد افزايش، شده است.

لذا چنين مي توان نتيجه گرفت كه كمبود فسفر همراه با ساير مسايل مطروحه منجر به بروز بيش از حد بيماري هموگلبوينوري پس از زايش در منطقه شده است

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز