هیپو کلسمی و شاخص سلامت پستان

هيپوکلسمي و شاخص سلامت پستان

هيپوکلسمي و شاخص سلامت پستان يكي از مهمترين بيماريهاي عفوني دوره پس از زايمان است

تحقيقات به عمل آمده در خصوص ميزان وقوع هيپوکلسمي تحت باليني حاکی از آن است که این بیماری میتواند  به بيماري تب شير تبدیل شود.  همچنین شواهد بسیاری از ارتباط هيپوکلسمي با رخداد بيماري ورم پستان وجود دارد به عنوان يكي از مهمترين بيماريهاي عفوني دوره پس از زايمان میباشد.

شایسته است به منظور اخذ نتیجه بهتر به طور همزمان از طريق اندازه گيري كلسيم و شمارش سلولهاي سوماتيک به عنوان شاخص سلامت پستان، در شرايط اقليمي، شاخصهای مديريتي، تعذيه اي و نژادي گاوها در گله را نیز ،مورد بررسي قرار داد.

همانطور که میدانید ميزان مقادير شمارش سلولهاي پيکري (سلولهاي سوماتيک) 10 روز پس از زايش با متوسط مقادير کلسيم 24 ساعت اول پس از زايش همبستگي و رابطه معکوس دارد.

بیماری های پس از زایش خسارات اقتصادی هنگفتی به صنعت گاو شیری تحمیل می نماید و عامل کاهش تولید شیر, کاهش باروری و افزایش ریسک حذف در گله است.

قبلا به معرفی و تشریح 8 مورد از بیماریهای رایج گاو شیری که اکثرا پس از زایش بروز میکنند پرداخته ایم.

جهت مطالعه لطفا بر روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.

 

انواع هیپو کلسمی

تاکنون 2 نوع متفاوت از این بیماری شناخته شده است  که عامل خسارت اقتصادي در گله هاست و زماني رخ مي دهد که گاو قادر به جايگزيني کلسيم از دست رفته از طريق آغوز و شير نباشد: 

 1. هيپوکلسمي باليني
 2. هيپوکلسمي تحت باليني

اخیرا در تازه ترین پژوهش انجام شده در خصوص بررسی میزان کلسيم و فسفر موجود در آنالیز جیره به عنوان عامل موثر بر پیشگیری هیپوکلسمی بالینی توسط دانشگاه شهید چمران اهواز مورد بررسی قرار گرفت.

در این پژوهش نمونه ي خون 18 راس گاو شکم اول و 18 راس گاو چند شکم در دوره ي انتقالي از دو گاوداري با شرايط مديريتي يکسان اخذ گرديد.

دام هاي مورد نظر از 21 روز قبل از زايش تا زمان زايش، جيره با کلسيم و فسفر محدود و در دوره شيردهي جيره با کلسيم و فسفر متناسب با نياز تغذيه اي دريافت نمودند.

ميزان کلسيم، فسفر و منيزيم سرم خون با روش هاي معمول آزمايشگاهي اندازه گيري شدند.

بر اساس نقطه برش کلسيم (8.5 ميلي گرم در دسي ليتر)، هيپوکلسمي تحت باليني در گاوهاي شکم اول و چند شکم زايش در زمان قبل از زايش هر کدام 16.7 درصد و در زمان پس از زايش به ترتيب 11.1 و 16.7 درصد بوده است.

فراواني تب شير، جفت ماندگي، متريت و جابه جايي شيردان در مجموع زايش هاي اين دو گاوداري در يک دوره يک ساله به ترتيب 1.3، 12.6، 5.9 و صفر درصد بود.

نتایج

نتايج نشان مي دهد، تعداد زايمان بر ميزان فراواني هيپوکلسمي تحت باليني در زمان هاي قبل و بعد از زايمان در گاوهايي که از جيره با کلسيم و فسفر محدود در دوره ي انتظار زايش استفاده مي کنند تاثير معني داري ندارد.

همچنين جيره با کلسيم و فسفر محدود در دوره ي انتظار زايش بر پيش گيري از هيپوکلسمي باليني بدون در نظر گرفتن تعداد زايمان موثر بوده است

ارتباط هیپوکلسمی با بیماریهای مهم شیردهی

امروزه میتوان به جرات گفت که هیپوکلسمی عامل خطر بروز بسیاری از بیماریهای مهم شیردهی مانند کتوز است.

اختلال متابولیکی اصلی در بیماری کتوز هیپوگلیسمی و هیپرکتونمی است که ممکن است هر دو بر روی سندرم بالینی تاثیر گذار باشند.

در بسیاری از موارد شدت سندرم بالینی متناسب با درجه هیپوکلسمی است

نکته مهمی که در آزمایشات بالینی مشخص شده است آن است که بین بین هیپوکلسمی تحت بالینی و گلوکز خون گاو شیری در دوره پس از زایش ارتباط  معنا داری وجود داشته و بر اساس آزمونهای آماری انجام یافته، موارد هیپوکلسمی روز دهم پس از زایش، در این زمان میانگین گلوگز پایین تری نسبت به موارد طبیعی کلسیم دارند

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز