ویروس لمپی اسکین در کمین گاوداری ها

مدیرعامل شرکت در خصوص خطر بروز بیماری ویروس لمپی اسکین (LSD) در گاوداری ها هشدار داد:

آقای مهندس مختاریان با اشاره به ضرر و زیان اقتصادی ناشی از این بیماری و اینکه هیچ راه درمانی برای بیماری در دام وجود ندارد اظهار نمود: بیماری لمپی اسکین یک بیماری ویروسی غیر قابل سرایت به انسان می باشد که واکسیناسیون و مبارزه با پشه و مگس مهمترین عوامل پیشگیری از بیماری در گاو و گوساله محسوب می گردد.

این بیماری توسط نیش حشرات به ویژه پشه های گزنده و مگس های خونخوار، تماس مستقیم دام های سالم با دام های آلوده منتقل می شود.

Lamp skin virus lurking in farms

پروتکلهای بهداشتی دفع حشرات در گاوداری

_

رعایت پروتکلهای بهداشتی و محافظتی جهت دفع حشرات در مزارع پرورش گاو شیری ، بسیار در امر پیشگیری از لمپی اسکین موثر میباشد  لطفا جهت مطالعه بیشتر کلیک فرمایید…

راه‌های پیشگیری از بیماری لمپی اسکین عبارتند از:

 1. واکسینه نمودن دام ها
 2. پرهیز از جابجایی و نقل و انتقال دام
 3. سم پاشی و مبارزه با ناقل بیماری ها،
 4. جدا سازی دام مبتلا از دام سالم و به منظور کاهش شرایط مناسب برای تکثیر پشه‌ها محل‌های مرطوب در اطراف دامداری‌ها که موجب تکثیر و تزاید پشه می‌گردند مدیریت شود.

آنچه شایان ذکر است میزان واگیری 5 تا 45 درصد و میزان تلفات تا 10 در صد است و بالاترین رخداد بیماری در فصل تابستان می باشد با توجه به انکه حشرات و بعضا کنه ها در انتقال و اشاعه بیماری نقش عمده ای دارند به همین دلیل سم پاشی بدن دام و جایگاه دامها یک اصل در کنترل بیماری لمپی اسکین می باشد.

آشنایی با علایم بروز لمپی اسکین

_

اگرچه حدود دو سال گذشته هیچگونه موردی از کانون بیماری لمپی اسکین در سطح شهرستان مشاهده نگردیده است ، توصیه اکید در خصوص این بیماری آن است که بایستی همیشه توجه داشت که ویروس لمپی اسکین در کمین گاوداری است و در رعایت اصول بهداشتی نباید سهل انگاری کرد. بیماری لمپی اسکین یک بیماری ویروسی با واگیری بالا در گاو و گوساله می باشد .

بروز لمپی اسکین در دام  با علائمی همچون تب بالا، آبریزش از چشمها، افزایش ترشحات بینی و حلق، بی اشتهائی، کاهش تولید شیر، عدم تمایل دام به راه رفتن، ظهور ندول پوستی دکمه مانند که بتدریج تمامی بدن را می پوشاند. همراه میباشد.

سروگردن، پشت، دستگاه تناسلی، پستان و پاها از محلهایی هستند که بیشترین درگیری را دارا می باشند. ضایعات روی پوزه، داخل سوراخهای بینی، دهان و حلق نیز گسترش می یابند. حیوانات مبتلا به دلیل مشکلات تنفسی دچار سرفه و خرخر کردن هستند

آشنایی با واکسیناسیون لمپی اسکین

_

ترکیبات واکسن ویرا – لمپى وکس ویروس زنده تخفیف حدت یافته بیمارى لمپى اسکین  LSD سویهNeethling   و لاکتالبومین و سوکروز به عنوان استابیلایزر. واکسـن بیمارى لمپى اسـکین در مقادیر 25 و 50 دزى، در ویال هاى هشـت میلى لیترى عرضه مى شـود.

ویال

با ورود شرکت ویرا واکسن شایا به عرصه تولید واکسن های دامی و اتکاء به نیروی جوان و متخصص داخلی و همچنین با استفاده از امکانات موجود در داخل کشور، این شرکت توانسته است مطابق با نیاز کشور در سال 1399 تولید واکسن LSD با نام تجاری ” ویرا – لمپى وکس” را آغاز کرده و کشور را از واردات این  واکسن بی نیاز سازد

خواهشمند است در صورت مشاهده بیماری ضمن گزارش بیماری به شبکه دامپزشکی شهرستان از طریق سامانه 1512 سریعاً جهت واکسیناسیون دام ها علیه بیماری LSD و سم پاشی جایگاه نگهداری دام ها اقدام گردد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز