پارامترهای اقتصادی موثر بر پرواربندی گوساله

پرواربندی گوساله

پارامترهای اقتصادی در پرواربندی گوساله

از مهمترین محاسن پروار بندی میتوان به افزایش تولید گوشت قرمز در راستای تامین احتیاجات جامعه و کاهش میزان واردات آن اشاره کرد . بهره گیری از پتانسیل ژنتیکی دامها میتواند منجر به افزایش بهره وری در تولید گوشت قرمز در کشور شود.  استفاده از کارشناسان و مدیران فنی و استفاده از کنسانتره های دارای ارزش غذایی جهت پرواربندی، شناخت علوفه وتامین به موقع آن ، همگی از رموز موفقیت در پروار بندی گوساله میباشد.

بهاربند

 1. ظرفیت بهاربند بایستی بین 30 تا 50 راس گوساله درنظر گرفته شود
 2. توصیه میشود بهاربندها به اندازه 1/5 تا 2 برابر مساحت سالن محوطه ایی غیر مسقف باشد که گوساله ها بتوانند در آن گردش کنند
 3. کف بهاربند ها خشک و قابل نظافت و دارای شیب 1% باشد
 4. در مسیر وزش بادهای فصلی قرار نداشته و در فصل زمستان نور خورشید تا انتها به محوطه برسد

سیلوی علوفه

در مزارع پرواربندی معمولا جهت برخورداری از علوفه سبز و آبدار از سیلوی علوفه استفاده میکنند. که باعث بهره مندی تنوع ویتامینها و مواد مغذی خصوصا پروتئین میشود.

سکوی بارگیری

سکوی بارگیری در مزارع پرواربندی از بخشهای مهم تاسیسات پرواربندی محسوب میشود. از نکات مهم سکو میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. دارابودن نرده محافظ در دوطرف به ارتفاع 1/3 متر
 2. دارا بودن شیب ملایم و آجدار در یک طرف سکو
 3. ارتفاع طرف دیگر متناسب با ارتفاع کف کامیون بارگیری

قرنطینه

قرنطینه در مزارع پرواربندی به منظور جداسازی و معالجه گاوهای بیمار لازم بوده و بهتر است محل آن در گوشه زمین  دامداری و منتهی علیه وزش باد ، باشد.

کلید موفقیت در امر پرواربندی

استراتژی‌های تغذیه‌ای به همراه  راهکارهای مدیریتی  کلید موفقیت در امر پرواربندی میباشد.

یکی از مهم‌ترین راهکارها، وزن‌کشی گوساله طی دوره‌های پرواربندی ،به منظور بررسی افزایش وزن روزانه است تا دامدار ارزیابی کند آیا جیره‌ای که تنظیم نموده سبب افزایش وزن و رشد می‌شود یا خیر؟ بنابراین برای پاسخ به این سؤال بایستی در پایان هر دوره ، وزن‌کشی صورت گیرد تا میزان رشد و افزایش وزن موردسنجش قرار گیرد.

خوراک کنسانتره گوساله نر پرواری

تنظیم جیره گوساله پرواری

– دوره اول:

در سن 3 ماهگی گوساله ازنظر فیزیولوژیکی بدن ازجمله استخوان‌ها و سیستم گوارشی (همانند شکمبه) در حال رشد می‌باشند. توصیه میشود، در طول این دوره جیره‌ای تنظیم گردد که بتواند مهم‌ترین احتیاجات دام یعنی پروتئین را تأمین کند . از منابع مهم پروتئین، انواع کنجاله ها، یونجه، پودر استخوان و… هستند.

از آنجایی که دستگاه گوارش گوساله هنوز تکمیل‌نشده ، در این دوره نسبت علوفه به کنسانتره بسیار مهم است و بهتر است از مواد کنسانتره ای کمتری استفاده گردد. بهترین نسبت علوفه به کنسانتره در این دوره 70 به 30 است (70 درصد علوفه و 30 درصد کنسانتره).

2- دوره دوم:
در 6 ماهگی  گوساله معمولاً رشد اولیه خود را کرده اما هنوز نیاز به رشد دارد (رشد استخوان‌ها به‌طور کامل انجام نگرفته است)، بنابراین میزان پروتئین در مقایسه با دوره اول کمتر اما میزان انرژی در این دوره بیشتر است. نسبت علوفه به کنسانتره در این سن 50 به 50 است. در طول دوره پروار کردن گوساله تغییر خوراک یعنی تغییرِ جیره از علوفه به کنسانتره باید به‌آرامی و به‌تدریج صورت گیرد .

3- دوره سوم:
در 9 ماهگی گوساله  ازآنجایی‌که هدف نهایی از پروار کردن، رسیدن به حداکثر رشد است بنابراین جیره پایانی باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که انرژی بالایی داشته باشد و به همین سبب می‌بایستی از دانه‌هایی باارزش غذایی بالا استفاده نمود و همچنین میزان کنسانتره بیشتری مورداستفاده قرار گیرد (میزان علوفه به کنسانتره طی این مدت 40 به 60 است).

پس از اتمام این سه دوره گوساله در سن 12 ماهگی قرار دارد که جهت فروش روانه بازار می‌گردد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز