پارامترهای NRC بهترین کنسانتره گاو شیری

پارامترهای NRC در انتخاب بهترین کنسانتره گاو شیری چیست

جدول محتوا

 

در مدیریت صحیح یک واحد گاوداری گاو شیری (خواه سنتی و یا صنعتی ) هزینه های تغذیه و نگهداری  دام ، باید با میزان تولید محصولات آن تناسب داشته باشد.

اصولاً استفاده از یک نوع ماده غذایی به تنهایی نمی تواند تمام احتیاجات دام را برطرف کند، چون از طرفی حجم شکمبه و دستگاه گوارش حیوان محدود است . از طرف دیگر بدن حیوان به مجموعه ای از مواد غذایی احتیاج دارد. این مجموعه را «جیره غذایی» می نامند.

جیره  باید بر اساس احتیاجات نگهداری، رشد و تولید حیوان و با توجه به نوع مواد غذایی و جنبه های مالی آن تنظیم گردد.

گاو شیری برای تولید شیر، به مجموعه ای از مواد غذایی نیاز دارد که ، بطور کامل در هیچ علوفه ای یافت نمی شود .لذا بایستی خوراک فشرده شده جدیدی را که اصطلاحاً کنسانتره نامیده می شود تولید کرد. تا حداقل نیاز و احتیاجات نگهداری و تولید را در دام تأمین نماید.

چنانچه تعدادی از مواد ، با ترکیب و مقدار مشخصی ، پس از آسیاب و فرآوری با هم مخلوط شوند ، به آن «کنسانتره» می گویند.

_

استانداردهای NRC : مواد مغذی موجود در کنسانتره

 و اهمیت آن در تولید و تامین سلامتی گاو شیری

_
 • پروتئین هاپروتئین ها ماده اصلی ساختمان بدن دام بوده و کمبود آنها موجب اختلال در سلامت ، کاهش تولید ، رشد و تولید مثل دام می گردد. کنجاله های دانه های روغنی مثل کنجاله تخم پنبه ، کنجاله سویا و ... دارای پروتئین زیاد می باشند.
 • کربوهیدرات ها کربوهیدرات ها (نشاسته و قند) یا مواد انرژی زا: موادی هستند که انرژی مورد نیاز دام را تأمین کرده و این انرژی صرف تأمین فعالیت های حیاتی مختلف بدن دام می شود . مثلاً دام برای حرکت ، خوردن و سایر فعالیت های روزانه ، به انرژی نیاز دارد. موادی مثل غلات ، ملاس و تفاله چغندر قند دارای انرژی زیاد هستند.
 • چربی هاکلیه مواد غذایی ، دارای مقداری چربی هستند . چربی نیز در تأمین انرژی بدن دام نقش حیاتی دارد . بعضی از ویتامین ها نیز توسط چربی ها به بدن دام منتقل می شوند ، مثل ویتامین آ، دی، ای و کا(A,D,E,K)
 • مواد معدنیمینرال ها نقش مهمی در تغذیه دام دارند. مواد معدنی در ساختمان اسکلت بدن دام و درترکیب تولیدات دام مانند شیر، گوشت و ... بکار می روند. مهمترین عناصر مورد نیاز دام شامل: کلسیم، فسفر، پتانسیم، منیزیم ، سدیم، کلر و آهن است . کمبود هر یک از آنها موجب کاهش رشد ، تولید و باروری دام می شود
 • ویتامین هاویتامینها واکنش های شیمیایی درون بدن را سرعت می بخشند و به مقدار بسیار کمی، مورد نیاز دام هستند ولی به همین مقدار باید حتماً به بدن دام برسند . کمبود بعضی ویتامین ها باعث عوارضی مثل کوری ، عدم باروری ، سقط جنین و کاهش رشد می شوند. ویتامین های مورد نیاز عبارتند از : A,D,E . بقیه ویتامین ها در تغذیه دام از اهمیت کمتری برخوردارند.
_

مواد سازنده کنسانتره

 و ارزش غذایی آنها

_
 • جوپس از گندم متداول ترین غله بخصوص در مناطق معتدل و سرد محسوب می شود . پروتئین آن در حدود 12-10 درصد و فیبر آن (مواد کم هضم) حدود 4/5 درصد می باشد. جو از نظرویتامین A,D فقیر بوده و از اقلام مهم تشکیل دهنده کنسانتره می باشد
 • سبوس گندم بسته به نوع گندم حاوی «17-5/12 درصد پروتئین خام» ، «6/4 درصد چربی» و «حدود 12-10 درصد فیبر خام» می باشد. میزان پروتئین سبوس بیشتر از ذرت و آرد گندم است ولی به پای دانه های روغنی (بخصوص سویا) نمی رسد
 • کنجاله سویادر بین منابع گیاهی ، دارای مقام اول از نظر پروتئین و ارزش غذایی است (46-41 درصد پروتئین خام و حدود 5/2-2 درصد چربی) بسته به اینکه از چه روشی روغن کشی شده می باشد
 • کنجاله پنبه دانهمقدار پروتئین پنبه دانه استاندارد شده ، حداقل 36 درصد است (گاهی تا 43 درصد هم می رسد). میزان چربی در این نوع کنجاله حدود 5/5-2 درصد می باشد. مواد قابل هضم آن کمتر از کنجاله سویا است. دارای حدود یک درصد فسفر و 2/0 درصد کلسیم می باشد. این ماده در افزایش چربی شیر و تداوم شیردهی تأثیر مثبت دارد
 • ملاس چغندر قندملاس، ماده ای انرژی زا است که از مازاد کارخانه های قند بدست می آید . ملاس از نظر انرژی و مواد قندی ، غنی می باشد (65-50 درصد). باعث خوش خوراکی و چسبندگی دانه های ریز و پودری (مثل ویتامین ها) در کنسانتره می شود. در تولید کنسانتره پلت نقش مؤثری دارد. دارای حدود 6/0کلسیم و1/0درصدفسفر است
 • تفاله چغندر قندغذایی حجیم (با فیبر زیاد) و خوش خوراک و ارزان می باشد . دارای مواد قندی زیاد بوده و حدود 6/9 درصد پروتئین و 5/0 درصد چربی می باشد. از نظر «کلسیم، غنی» و از لحاظ «فسفر، ضعیف» می باشد.
 • اورهاوره به عنوان جانشین پروتئین ، از مواد ازته ساده و ارزان قیمت می باشد که در سیستم گوارشی گاو تبدیل به پروتئین می شود. کارشناسان معتقدند، اوره وقتی مؤثر است که به مقدار کافی، مواد نشاسته ای (غلات) و مواد قندی در جیره وجود داشته باشد وگرنه موجب مسمومیت آمونیاکی می شود. مقدار اوره در کنسانتره معمولاً کمتر از 8/0 درصد می باشد
concentrate
_

مزایای استفاده از کنسانتره مطابق با NRC

در تغذیه دام

با آگاهی از مقدار احتیاجات دام و میزان مواد مغذی موجود در آن تهیه می گردد

به مقدار کافی انرژی و پروتئین مورد نیاز دام را تامین می کند.

خوش خوراک و دارای قابلیت هضم بسیار زیاد می باشد.

دارای کلیه عناصر معدنی و ویتامین های مورد احتیاج دام به میزان مورد لزوم است.

عاری از عناصر مضر و مواد سمی برای بدن دام می باشد. پارامترهای NRC بهترین کنسانتره گاو شیری

قیمت تمام شده کنسانتره از نظر اقتصادی قابل برگشت است. به عبارت دیگر قیمت کنسانتره از قیمت موادی که دام تولید می کند کمتر بوده و سود کافی برای دامدار را تأمین می کند. پارامترهای NRC بهترین کنسانتره گاو شیری

مطابق اصول بهداشتی تهیه شده و به سلامت دام و نیز طعم و بوی شیر و گوشت لطمه نمی زند.

با داشتن حجم کم (درمقایسه با علوفه) حاوی مواد مغذی زیاد بوده ، نیازهای دام را تأمین می کند و انرژی لازم برای فعالیت نشخوار را کاهش می دهد که به سود دامدار می باشد.

جیره مناسب NRC و توصیه شده  برای گاو شیری پر تولید (سوپر شیر)

در کل گاوها یا نشخوارکنندگان می توانند ۷ درصد از وزن زنده خود را خوراک خشک مصرف کنند.مثلا یک گاو اگر یک تن وزن داشته باشد ۷۰ کیلوگرم خوراک می تواند استفاده کند. ، خوراک ها را هم اگر سیلاژ و ذرت را کنار بگذاریم ، که در خوشبینانه ترین حالت ۳۰ درصد ماده خشک دارد مابقی خوراک ها ۸۵ الی ۹۰ درصد ماده خشک دارند.

تفاوت جیره ها

در این حالت اگر سیلاژ را کنار بگذاریم ، یک گاو یک تنی ۸۰ الی ۸۵ کیلوگرم خوراک می خورد. و جیره ها هم متناسب با شرایط ، سن گله و این که در کدام دوره تولید هستند متفاوت هستند.که این یک بحث کلی هست و باید یک جیره نویس حاذق اقدام به بررسی شرایط گله و متناسب با شرایط فارم و مواد مغذی موجود در واحد بالانس کرده. و اقدام به جیره نویسی کند.که این یک بحث تخصصی است و به این راحتی نیست. که یک جیره ای به عنوان جیره گاو شیری به شما داده شود. و استفاده کنید

موارد توصیه شده توسط کارشناسان تغذیه NRC

گر چه مصرف کنسانتره توصیه می شود ، اما باید توجه دامداران عزیز را به این نکات که از اهمیت ویژ ه درتغذیه دام برخوردارند جلب نمائیم:
چنانچه کنسانتره دامی برای اولین بار جهت تغذیه دام نشخوارکننده قرارگیرد، باید بصورت آهسته وبتدریج به جیره غذایی دام افزوده شود تا جایگزین مواد خوراکی قبلی گردد.(حداقل ۲ هفته)

درابتدای تغذیه با کنسانتره، مقداری کاهش درتولید شیر و یا توقف رشد روزانه دام مشاهده می گردد. این مسئله امری طبیعی بوده و ناشی از تغییر جیره خوراکی می باشد. اگر تغییرات تدریجی باشد این مورد هم مشاهده نمی شود. درصورت تداوم مصرف خوراک جدید یا عادت یافتن دستگاه گوارش دام، این تغییرات برطرف شده و تولیدات دام اندک اندک رو به فزونی خواهد گذاشت.

با افزایش توان ژنتیکی گاو برای تولید شیر هرقدر تولید بالاتر برود، مقدار خوراک کمتری برای هرکیلوگرم شیر لازم است.

معمولاً جیره گاو شیری از ۴۰% علوفه و ۶۰% کنسانتره تشکیل می شود.

از نظر رطوبت، هرسه کیلو سیلوی ذرت تقریباً برابر با یک کیلو علوفه خشک می باشد. بنابراین پیشنهاد می گردد درصورتی که ذرت سیلو شده وجود ندارد، به جای هر سه کیلو سیلوی ذرت علوفه ای ۵/۱-۱ کیلوگرم به میزان علوفه خشک جیره افزوده شود.

چون مصرف بیش از اندازه مواد کنسانتره ای به تنهایی ممکن است به سلامتی دامها صدمه بزند، بنابراین سعی کنید همیشه کنسانتره را با علوفه های خشبی به دام بدهید.

چون کنسانتره های تولیدی برای دامهایی با تولیدات مختلف ونیاز های متفاوت تهیه شده، توصیه می شود از کنسانتره ای که دارای نزدیک ترین مشخصات به نیاز غذایی دام مورد پرورش شماست استفاده نمائید.

توصیه می شود درماههای سرد سال درجیره های مصرفی از مقداری ملاس چغندر ویا نیشکر برای تامین کسری انرژی مورد نیاز دام استفاده شود، اما میزان آن ازحد متعارف بیشتر نشود.

برای جبران کمبود مواد معدنی جیره، همچون کلسیم و فسفر از سنگ نمک و آجرهای مکمل معدنی لیسیدنی درآخورهای دام بهره گیری شود.

رشد کامل دام با مصرف کنسانتره متعادل میسر می شود.

توصیه مهم NRC

کنسانتره تلیسه و گاو خشک

کنسانتره پرواری

کنسانتره استارتر گوساله

کنسانتره ممتاز

کنسانتره انتظار زایش

کنسانتره پرشیر

کنسانتره سوپر شیر

کنسانتره یارانه دار

 دیدگاهها

نظرات و پرسشهای

مشتریان

_
نحوه صحیح مدیریت سامانه شیردوشی

سلام روزتون بخیر
لیست قیمت های کنسانتره گاو شیری را برای ۳ کانتینر در ماه میخواستم
برای کشور عراق

پارامترها
زاکانی
مهندس دامپروری

سلام وقت شما بخیر استفاده از پودر گوشت در جیره گاو شیری تا چه میزان مجاز است؟

نحوه صحیح مدیریت سامانه شیردوشی
زمانی
گاودار

سلام
میزان پودر گوشت در کنسانتره چه میزان باید باشه؟
منظورم کنسانتره گاو شیری است

پارامترهای انتخاب بهترین کنسانتره
احمدی
گاودار

سلام ، میخواستم ترکیبات کنسانتره گاوهای شیری شمارو بدونم؟

نحوه صحیح مدیریت سامانه شیردوش گاوداری
احمد صالحی
کارشناس دامداری
سلام
چه مکملی برای گاو شیری خوب است؟
image
مهدی کمالی
گاو دار صنعتی

سلام گوساله هلشتاین دارم از یسال تا ۹ ماهه فرمول کنسانتره پیشنهادی دارین؟

بهترین
حیدری
کارشناس تغذیه

حد استاندارد بار میکروبی پودر ماهی و پودر گوشت مورد مصرف در خوراک گاو شیری چقدر است

پارامترهای انتخاب
شرقی
دانشجوی دکترای دامپزشکی
سلام صبحتون به خیر
در مورد جیره گاو خشک راهنمایی میخوام ،میخوام بدونم چطوری انرژی جیره رو پایین بیارم؟ با کدوم خوراک ها؟
پارامترهای انتخاب
سارا کوچکی
دانشجوی دکترای دامپزشکی

سلام خسته نباشید ممنون از مطالب و مقالات آموزشی مفید تون
 لطفا درباره پرورش گاو شیری که چه نژادی بهتر است و برای هر راس گاه چه میزان در روز خوراک نیاز دارد و چقدر فضا نیاز دارد.و اینکه پرورش گاو شیری بهتر است یا گاو پرواری؟

نحوه صحیح مدیریت سامانه شیردوش گاوداری
مهندس جعفری
گاودار
سلام وقت خوش
میخواستم بپرسم درصد ذرت در جیره گاو شیری چند درصده؟
دلایل افزایش نرخ مرگ و میر
مهندس کمالی
کارشناس جیره

سلام خوبید
جیره مناسب برای گاو شیری پر تولید مقدار و میزان یه خوراک دام مناسب؟

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز