پایش رفتار نشخوار گاو شیری در راستای پیش بینی بروز بیماری ها

پایش رفتار نشخوار گاو شیری میتواند اطلاعات بسیاری درراستای پیش بینی بروز بیماری ها و سرنخ مخفی در فرصت های عملکردی و تشخیص فحلی و سلامت گاو شیری باشد.

بصورت تک به تک در گله گاوهای شیری

استفاده از تکنولوژی کنترل نشخوارکنندگان

به طور کلی گاوها ۴۰۰ تا ۶۰۰ دقیقه در روز نشخوار می کنند و کاهش ۳۰ تا ۵۰ دقیقه نشخوار از حد آستانه گفته شده به طور کلی مهم است.

توجه داشتن به آنالیز کنسانتره و خوراک دام

گاو شیری

_

آنالیز خوراک دام و علوفه همراه با تنظیم جیره دام با توجه به مدل تغذیه های پیشرفته، ابزارهایی در جهت بهبود سلامت، عملکرد و سوددهی گله فراهم می کند.

پیشنهاد میشود مصرف جیره خوراک دام یکنواخت  به طور فردی به واسطه جعبه پن استیت یا آون ماده خشک بررسی شود. لازم است میزان یکنواختی خوراک دام خورده شده در بهاربند را از نظر اندازه ذرات یا میزان ماده خشک بعد از مصرف TMR بازبینی کنید.

خوراک دام موجود در الک بالایی و وزن آن (به عنوان درصد کل وزن) و یا میزان ماده خشک را در آون ارزیابی کنید.

زیرنظر داشتن نحوه نشخوار

 گاوشیری

_

یکی از باارزش ترین کارها هنگام بازدید از گاوداری این است که در یک مکان مرتفع بایستید و 10 تا 15 دقیقه وقت بگذارید و رفتار دام بر سر آخور را مشاهده کنید.

رفتار خوراک خوردن گاو ها یک سرنخ مخفی در فرصت های عملکردی و سلامت می باشد. گاوها نسبت به خوراک دام یکنواخت بهتر عمل می کنند و رفتار خوراک خوری آنها نشان دهنده آن می باشد.

آنها باید TMR را به صورت حرکت سر به بالا و پائین و بدون اینکه سر را به چپ و راست حرکت دهند، مصرف کنند.

گاوهای با عملکرد بالا و گاوهایی که با حالت پویا و فعال خوراک می خورند، TMR را با حرکت سر به پائین برداشته و با دهان کاملاً پر سر را به طرف بالا حرکت می دهند. جداسازی خوراک گریز ناپذیر است اما تلاش خود را در جهت کاهش این رفتار انجام دهید.

پیشتر از این در مقاله ای به تشریح مدیریت خوراک گاو شیری با 15 تکنیک برتر پرداخته ایم. جهت آشنایی بیشتر و نتیجه گیری بهتر پیشنهاد میکنیم از طریق لینک ذیل مقاله را مطالعه شود

نشخوار کم:

نشخوار کم نشانه این است که در بدن گاو تغییراتی صورت گرفته است. کنترل نشخوار کمک می کند تا مشکلات سلامتی را قبل از بروز علائم بالینی و کاهش چشمگیر در تولید شیر تشخیص دهید.

نشخوار زیاد:

فیبر جویدنی بلند با افزایش نشخوار و تولید بزاق که شکمبه را بافری می کند، اسید تولید شده در فرآیند هضم را خنثی می کند

میزان نشخوار با جیره گاو تابعی از میزان استراحت و جیره خوراک دام می باشد. بنابراین، از آن می توان برای ارزیابی مواد غذایی، راحتی و مدیریت گاو استفاده کرد.

زمان نشخوار مطلوب:

تغییر زمان نشخوار بین 30 تا 50 دقیقه در هر بهاربند هشداری است که نشان می دهد جیره غذایی خوراک دام تغییر کرده است. برای مثال، چنانچه مسئول خوراک دام در آخر هفته دستورالعمل مربوط به تغییر مواد خشک علوفه را رعایت نکند یا TMR را بیش از اندازه مخلوط کند چه اتفاقی می افتد؟

نکته مهم دانستن این مطلب است که مشاهده نشخوار، قادر است عدم یکنواختی جیره روزانه را بهتر از کاهش وزن مخزن روزانه شیر نشان دهد.

با سپری شدن روز و همچنین هنگامی که گاو ترجیحاً بخش خوش خوراک TMR را می خورد بخش های بلندتر جیره باقی می ماند. این یکی از معمول ترین مواردی است که در گاوداری هایی که می توان جیره خوراک دام یکنواختی را در آن بهبود داد مشاهده می شود.

رهکارهایی که برای رفع این نوع جداسازی پیشنهاد میشود عبارتند از:

 1. افزایش تعداد دفعاتی که خوراک دام به سمت جلو هدایت می شود.
 2. خرد کردن علوفه
 3. مخلوط کردن خوراک به مدت طولانی تر در جهت کاهش میانگین ذرات باقیمانده در الک بالایی و افزایش آن در الک پائینی (بیشتر یکدست کردن TMR)
 4. اضافه کردن ترکیبات چسبنده مانند ملاس، آب پنیر یا آب به خوراک دام تا ذرات جیره بهتر به یکدیگر بچسبند.

مدیریت زمان و بودجه زمانی گاو شیری در ۲۴ ساعت نمایانگر پاسخ رفتاری گاو شیری به محیط اجتماعی و فیزیکی اطراف اوست. که مرتبط با راهکارهای مدیریتی میباشد. هرگونه تخطی از این معیارهای رفتاری بازتاب انحراف از رفتار طبیعی است و به عنوان مبنایی برای تخمین ماده خشک مصرفی، عملکرد، سلامت و زیان های اقتصادی میباشد……. (ادامه مطلب)

ارزیابی افزودنی ها و مکملهای خوراک دام بر اساس مشاهده نشخوار

مشاهده نشخوار نیز ممکن است به ارزیابی افزودنی های موجود در خوراک دام کمک کند که منجر به بهبود سلامت شکمبه می شوند.

تحقیق انجام شده توسط دانشگاه گوتلف در تعدادی گاوداری نشان داد که نشخوار در گاوهایی که مکمل مخمر زنده به آنها خورانده شد بیشتر بود (570 در مقابل 545 دقیقه در روز)، دمای شکمبه آنها که نشان دهنده بهبود PH شکمبه است کمتر بود و شیر با چربی بالاتری (3.71 در مقابل 3.55 درصد) تولید کردند.

جهت آشنایی با نقش میکروبیولوژی و عصاره مخمر همراستا با دامپروری هوشمند لطفا مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید…..(ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز