پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری

پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری به شما در تدوین استراتژی تغذیه دقیق تلیسه شیری جهت بهینه کردن هزینه های گاوداری کمک میکند.

پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری

همه ما می دانیم که برای به دست آوردن بهترین پتانسیل مادام العمر از یک تلیسه، باید در 24 ماهگی بچه دار شود. با این حال، میانگین ملی NMR برای سن در اولین زایش 28-29 ماه است.

مطالعات نشان داده‌اند که :

 1. تلیسه‌ای که در 23 تا 24 ماهگی زایش می‌کند، با دادن شیر بیشتر (در تمام طول عمر خود و شیر در هر روز زندگی)، زایمان راحت‌تر و داشتن مشکلات کمتر در آینده، بهترین بقا را دارد.
 2. در حالی که تلیسه هایی که در سن بالای 30 ماه زایمان می کنند، دو برابر بیشتر احتمال دارد که معدوم شوند.
 3. همچنین هزینه های پایین تری برای پرورش تلیسه و تعداد گوساله های جوان در گاوداری وجود دارد که به نوبه خود هزینه های مسکن و حساسیت به بیماری را کاهش می دهد.

AHDB نشان داده است که هزینه پرورش یک تلیسه به ازای هر روز افزایش سن در اولین زایش طی 24 ماه، 2.87 پوند در روز افزایش می یابد.

 

این به این معنی است که اگر بخواهیم به هدف 24 ماهگی برسیم، از 13 ماهگی شروع به ارائه خدمات به تلیسه ها کنیم. و برای دستیابی به  هدف به گوساله هایی برای رشد نیاز داریم. بنابراین، آیا اندازه گیری نرخ رشد گوساله های تلیسه واقعا ارزش وقت و تلاش را دارد؟ آره! با نظارت بر رشد، می‌توانیم بررسی کنیم که به اهداف اولیه رسیده‌اند و هر چه زودتر بدانیم مشکلی وجود دارد، شانس بیشتری برای اصلاح آن داریم.

توصیه های تغذیه محدود  تلیسه شیری در شرایط بحران اقتصادی به شرط به مخاطره نیفتادن تولید شیر میتواند بسیار مثمر ثمر باشد.

اهداف نرخ رشد چیست؟

تلیسه ها باید 65 درصد وزن بدن بزرگسالان در زمان تلقیح  و 90 درصد وزن بدن بزرگسالان در هنگام زایمان باشد. گاوهای سوم و چهارم شیردهی را وزن کنید تا بفهمید وزن طبیعی بدن بالغ شما چقدر است.

برای دستیابی به این هدف، باید نرخ رشد بین 0.7-0.9 کیلوگرم در روز را هدف گذاری کنیم. رشد اولیه خوب کلیدی است، بنابراین برای 3 ماه اول و 0.7 کیلوگرم در روز پس از آن، هدف خود را افزایش دهید.

چگونه و چه زمانی اندازه گیری کنیم؟

در حالت ایده‌آل، ما می‌خواهیم نرخ رشد را هر 2 هفته از بدو تولد تا 1 تا 2 هفته پس از از شیر گرفتن، سپس در 6 ماهگی و در نهایت در زمان تولید مثل کنترل کنیم. بسیار مهم است که گوساله ها در تمام مراحل تغذیه با شیر تحت نظر باشند، زیرا این زمانی است که رشد کارآمدتر است، اما در مواقعی که پسرفت اتفاق می افتد نیز می تواند موثر باشد.

دقیق ترین روش برای اندازه گیری وزن، استفاده از ترازوهای الکترونیکی است.

وقتی این یک گزینه نیست، می توان از نوارهای وزن کشی استفاده کرد. آنها به ویژه در مراحل اولیه زندگی، حتی 6 تا 9 ماهگی مفید هستند، و دقت را می توان با داشتن یک نفر مسئول اندازه گیری بهبود بخشید. همانطور که حیوانات بزرگتر می شوند، اندازه گیری نوار وزن کمتر و دقیق تر می شود، بنابراین قد می تواند به عنوان جایگزین استفاده شود. این را می توان با استفاده از چوب یا علامت گذاری ارتفاع هدف روی دیوار به دست آورد.

عقب نشینی بالقوه نرخ رشد

زمان‌ها و مراحل خاصی وجود دارد که ممکن است افت رشد اتفاق بیفتد، بنابراین مهم است که این مراحل را به خوبی مدیریت کنید و سطح استرس را پایین نگه دارید.

یکی از بزرگترین عواملی که بر سرعت رشد گوساله در دو ماه اول زندگی تأثیر می گذارد، بیماری است، به ویژه پنومونی و ذات الریه. ذات الریه یکی از بزرگترین علل مرگ و میر در گوساله ها است، اما تاثیر زیادی بر کل زندگی گوساله دارد که منجر به کاهش نرخ رشد و عملکرد ضعیف می شود.

بنابراین حیاتی است که گوساله‌ها بهترین شروع زندگی را داشته باشند و با ارائه استاندارد بالایی از مدیریت آغوزشروع شود. به گوساله ها بهترین فرصت را برای محافظت در برابر بیماری می دهد. واکسیناسیون، مسکن و تغذیه نیز نقش مهمی در پیشگیری از بیماری و سلامت گوساله ها دارد. وقتی همه عوامل کنار هم جمع شوند، ما نه تنها از رکود رشد جلوگیری می کنیم، بلکه شاهد پیشرفت مداوم در نرخ رشد گوساله ها هستیم.

جهت آشنایی و ارزیابی مدیریت آغوز گوساله شیری : اطمینان از شروعی بهره ور لطفا بر روی لینک ذیل کلیک فرمایید پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری

و نترسید!

خوبی در مورد درک اهداف و نظارت بر پیشرفت این است که همیشه می توانید در طول مسیر تغییرات ایجاد کنید. تشخیص زمانی که مشکلات در حال رخ دادن هستند آسان تر است، اغلب قبل از اینکه هر بیماری بالینی واقعاً متوجه شود. و اگر در 9 ماهگی متوجه شدید که وزن آنها به طور قابل توجهی بیش از حد یا کمتر است، نیازی به وحشت نیست، فقط با تنظیم مجدد مدیریت خود، می توانید آنها را به مسیر اصلی خود برگردانید.

پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری پایش نرخ رشد گوساله تلیسه شیری

پیوندهای مفید

_
کمکهای اولیه برای نجات گوساله بیمار
شش راه برای کمک به موفقیت گوساله شیری پیش از شیر گرفته شده در جایگاه نگهداری گروهی-min
نرخ کشتار و حذف گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز