پدافند غیرعامل در گاوداری در برابر آفند زیستی دشمن

امروزه گسترش دانش در زمینه شناخت پدافند غیرعامل در گاوداری در برابر آفند زیستی دشمن نابودگر صنعت دامپروری به عنوان یک بخش مهم از حلقه دوم قدرت راهبردی کشور میباشد.

پدافند غیرعامل در گاوداری در برابر آفند زیستی دشمن

به 5 دلیل عمده میتوان گفت که مدیریت جهانی دچار دگرگونی شده است. که بصورت فهرست وار میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. کاهش منابع خام و انرژی فسیلی،
 2. نوسانات نامتعادل رشد جمعیتی در کشورها،
 3. تداخلات سرمایه ای به واسطه ظهور منابع مالی دیجیتالی و ارزهای رمزپایه(بیت کوین)،
 4. از بین رفتن تعادل در ارتباط بین حاکمیت دولتی با جامعه به دلیل فزونی وسایل ارتباط جمعی
 5. تداخل فضای واقعی و مجازی؛

در این دگرگونی نوعی جنگ پیچیده، عمیق و اثرگذار در جریان است تا به واسطه آن بیشتر حاکمیت ها نابود شده و تمام جهان در اختیار معدود قدرت های باقی مانده قرار گیرد.

اساس این تهاجم مخفی،  بر ضربه زدن به 5حلقه راهبردی وارده پایه گذاری شده است.

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میفرمایید در دومین حلقه این مجموعه نابودی منابع راهبردی مانند کشاورزی که در نقطه مرکزی امنیت غذایی قرار دارد مدنظر است.

در این مسیر ضربه زدن به دامپروری به عنوان بخش مهمی از کشاورزی بخشی از آفند دشمن است.

ظهور دام های اصلاح نژاد شده بامبنای ژنتیکی همسان (هم خونی )راه را برای تهاجمی آسان و فراگیر هموار نموده است.

همپای این مسیر اصلاح نژادی برنامه ریزی شده نوعی تروریسم زیست پایه بر مبنای تولید باکتری ها و ویروس های نوپدید با استفاده از مهندسی ژنتیک یا بازپدید میکروب های ریشه کن شده با قابلیت های نوین شکل گرفته است که با سرعتی غیرباور می توانند تلفات بسیار گسترده ای به دام های اصلاح نژاد شده یک ناحیه وارد کنند.

پیش از این در 3 مقاله به اهمیت اصلاح نژاد و تحول رخ داده شده در این امر اشاره کرده ایم.

آنچه در این مقاله مد نظر است توضیح این مطلب است که امروزه به دلیل تولید منابع ژنتیکی در قالب اسپرم در کشورهای محدود با فناوری پیشرفته این امکان را برای این کشورها فراهم نموده است که با ایجاد تغییرات ژنتیکی، دام هایی تراریخته به وجود آورند که به صورت نهفته براساس ساعت زیستی کارگذاری شده در بدنشان بتوانند به عنوان یک عامل بالقوه به گسترش یک بیماری در زمان مورد نظر کمک نمایند.

از آن جا که این گونه بیماری ها می توانند دوره طولانی مدت نهفته ای (دوره کمون )داشته باشند تنها زمانی آشکار خواهند شد که شیوع کافی پیدا نموده اند؛

همچنین به دلیل ترکیبی بودن آنها نوعی بیماری با علائم ظاهری یا کالبدشکافی غیرمعمول ظهور پیدا می کند که تشخیص را بسیار مشکل می نماید.

ذکر 3 مثال از حافظه تاریخی در خصوص آفندهای غیرعامل در صنعت دامپروری

1- شیوع جنون گاوی در اروپا که انگشت اتهام را متوجه سرویس های جاسوسی آمریکا و استرالیا کرد

2-  ایجاد بیماری سارس به وسیله آمریکا در آسیا که اصولا بعضی از کشورها مانند ویتنام را به طور کامل از گردونه تولید محصولات طیوری خارج نمود و همچنین ضربه ای بسیار اساسی به کشور چین وارد نمود

3-بیماری شاربن به عنوان یک تروریست بیولوژیکی نیز مطرح است به طوری که در سال ۲۰۰۱ موجب مرگ ۵ نفر و ایجاد بیماری در ۲۲ نفر شد.

 

به عقیده مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان ترسیم نقشه راه برای استحکام حلقه ارتباط و همکاری دانشگاه و مراکز علمی و تحقیقاتی با بخش صنعت ضروری میباشد.

آقای مهندس مختاریان در این خصوص گفت: با استفاده از تجربه های موجود در کشورهای توسعه یافته می توان اساتید هیئت علمی دانشگاهی و پژوهشگران جوان و علی الخصوص بخش خصوصی از جمله مراکز دانش بنیان را وارد عرصه همکاری با بخش صنایع تولیدی خصوصا کشاورزی و دامپروری  کرد.

گسترش دانش و تکنولوژی در زمینه شناخت مسیرهای این تهاجم مخفی به همراه حفظ ذخایر ژنتیکی کشور و نیز دقت در واردات هرگونه منابع ژنتیکی دامی از اعم از دام زنده، رویان، اسپرم و نیز محصولات و نهاده های دامی می تواند به عنوان پدافندی موثر در برابر این آفند زیستی نابودگر دامپروری به عنوان یک بخش مهم از حلقه دوم قدرت راهبردی کشور باشد.

آقای مهندس مختاریان افزود : ضرورت ترسیم نقشه راه برای استحکام حلقه ارتباط و همکاری دانشگاه و مراکز علمی و تحقیقاتی به مولفه قدرت صنعت کشاورزی و دامپروری  نگاه توسعه طلبانه نداشته و نخواهد داشت و متکی بودن بر اصول اخلاقی و اسلامی از ویژگی های دکترین صنعت ایران است

Breeding in cattle
_

پیوندهای مفید

معرفی مشهورترین نژادهای گاوشیری

کلیه گاوهای موجود در جهان را از نظر نژادی به دو دسته شیری و گوشتی تقسیم بندی می کنند. این تقسیم بندی مرتبط با کارایی نژاد ها در زمینه …….

تحول در تکنولوژی اصلاح نژاد

تحول در تکنولوژی اصلاح نژاد و گسترش این فناوری در سطح دامداری های استان اصفهان در دستور کار شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان قرار دارد……

اهمیت اصلاح نژاد در بهره وری گله

عوامل موثر بر صفات تولیدی و تولید مثلی گاو شیری طی سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در صنعت گاو شیری  ……

 تروریسم زیستی پدیده شومی است که با تاریخچه زندگی بشر گره خورده است.

مطالعه تاریخ بیانگر آن است که از دیرباز تاکنون بشر همواره از عوامل زیستی برای آسیب رساندن به دشمنان خود استفاده نموده است. سلاح های زیستی مانند بسیار از سلاح های دیگر بسیار خطرناک بوده که به علت ویژگی هایی نظیر هزینه پایین تولید، حمل و نقل آسان، ایجاد مرگ و میر زیاد و دستیابی آسان به مقادیر زیادی از آن مورد توجه بسیاری از کشورها و گروه های تروریستی قرار گرفته است.

به همین دلیل برنامه ریزی در زمینه پدافند غیر عامل جهت مقابله با تحدیدات سلاح های زیستی یکی از ملزومات هر کشور محسوب می گردد و برنامه ریزی دقیق در این زمینه می تواند خسارت های ناشی از یک حمله زیستی را به حداقل برساند.

مطابق با پژوهشهای بعمل آمده  از بانک اطلاعاتی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مرکز کنترل و پیشگیری زا بیماری ها (Pubmed, (CDC و منابع اطلاعاتی معتبر بین المللی  نشان می دهد که اقدامات هر چند ساده می تواند نقش بسیار موثری در کاهش صدمات ناشی از حملات تروریسم زیستی داشته باشد. زیرا در در بحث پدافند غیرعامل در گاوداری ها و تهدیدات تروریست زیستی همیشه پیشگیری و پس از آن تشخیص سریع و به موقع نقش بسیار مهمی در کنترل آسیب های وراد شده دارد.

افزایش سطح آگاهی، مجهز کردن برخی از آزمایشگاه های بالینی در مراکز استان ها و استفاده از تکنولوژی های جدید نظیر حسگرهای زیستی از جمله این اقدامات است.


پاورقی:

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره گیری از فعالیت های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.

اقدامات پدافند غیرعامل شامل: پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه های امن است.

تفاوت پدافند عامل و پدافند غیر عامل:

در پدافند غیرعامل تمامی نهادها، نیروها، سازمان ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش موثری ایفا کنند در حالی که در پدافند عامل مانند سیستم های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز