پنج مرحله رشد گوساله

پنج مرحله رشد گوساله

بهره وری بهتر

_
 1. رشد گوساله به وضوح به پنج مرحله تقسیم می شود.
 2. هر کدام دارای نیازهای تغذیه ای و مراقبتی خاصی برای حداکثر سلامتی، رشد قاب و افزایش وزن زنده هستند.
 3. پیروی گام به گام بهترین تمرین به گوساله شما کمک می کند تا تبدیل به یک گاو بسیار پربازده شود که می تواند برای پنج دوره شیردهی یا بیشتر در گله بماند.
 4. اولین هدف از رشد تلیسه های شیری باید دو برابر کردن وزن هنگام تولد تا روز 56 باشد.
مراقبت از تلیسه ها و گوساله های زایمان اول موضوع پژوهش دانشگاه علوم دامی ایالتی کانزاس میباشد که میتواند راهگشای شما در افزایش بهره وری گله باشد. جهت مطالعه لطفا بر لینک ذیل کلیک فرمایید.

نکات کلی:

همه چیز را تمیز و تازه نگه دارید.
بهداشت کلید طلایی شما است.
اطمینان حاصل کنید که خوراک فاسد قبل از افزودن خوراک تازه حذف شده است.
بهاربندها باید هر هفته با محصولی مانند ضدعفونی کننده طیف وسیع Stalosan یا Virkon درمان شوند.
بعد از اینکه هر دسته از گوساله ها از قلم رفتند، ملافه را تعویض کنید.
برای به حداکثر رساندن پتانسیل رشد، گوساله ها را در گروه های کوچک بر اساس مصرف خوراک گروه بندی کنید.
مهم است که به طور منظم وزن و سرعت رشد گوساله ها را وزن کرده و ثبت کنید تا مطمئن شوید که آنها به اهداف خود می رسند. در صورت امکان برای اطمینان از اینکه گوساله‌ها می‌توانند ترجیحاً در صورت نیاز تغذیه شوند، به داخل گروه‌ها بکشید. پنج مرحله رشد گوساله پنج مرحله رشد گوساله پنج مرحله رشد گوساله پنج مرحله رشد گوساله پنج مرحله رشد گوساله

پنج مرحله رشد گوساله

1. آغوز

روزهای 1-4

 

_
 • آغوز برای تنظیم سیستم ایمنی بدن گوساله ها حیاتی است.

آغوز فقط می تواند این را در 12 ساعت اول زندگی بسازد. بیشتر گوساله ها به اندازه کافی از مادرشان نمی نوشند. 2 لیتر آغوز/گوساله را از گاوی که در آن روز زایمان کرده است، با لوله یا شیر تغذیه کنید.

نکات مهم در خوراندن آغوز به گوساله تازه بدنیا آمده که هر گاودار موفق باید بداند….(ادامه مطلب)

 • جلوگیری از عفونت‌

هنگامی که گوساله‌ها وارد سوله می‌شوند، برای جلوگیری از عفونت‌های ریوی و ثبت وزن هنگام تولد هر گوساله، اسپری‌های حاوی ید را اسپری کنید.

2. تغذیه با شیر

 روز های 5-14
_
 1. مقدار کمی از یک وعده غذایی اولیه (یک مشت برای هر گوساله) ارائه دهید. تازه بهترین است.
 2. برای اطمینان از اینکه گوساله ها انرژی کافی دریافت می کنند، در 14 روز اول، روزانه 2 وعده 2.5 لیتری شیر را تغذیه کنید.
 3. اگر به جایگزینی شیر گوساله (CMR) تغذیه می کنید، مطمئن شوید که کوکسیدیواستات دارد تا به پیشگیری از کوکسیدیوز، یک تک یاخته روده ای که می تواند منجر به مرگ شود، کمک کند.
 4. گوساله ها از آبشستگی نمی میرند – آنها از کم آبی می میرند. شیر و سطوح لازم الکترولیت ها را برای کمک به افزایش آبرسانی فراهم کنید. باز هم، آب تازه تمیز همیشه باید به راحتی در دسترس باشد.
 5. گوساله ها در این دو هفته اول نیاز به پروتئین و غذای پر انرژی دارند. هنوز نیازی به یونجه نیست زیرا فاقد تراکم مواد مغذی است.
 6. اطمینان حاصل کنید که محفظه تمیز، گرم، خشک و بدون بادکش است. 12-15 گوساله در هر گروه را هدف بگیرید. برای استرس کمتر روی گوساله و عملکرد بهتر و نتایج سلامت حیوانات از ازدحام بیش از حد خودداری کنید.
 7. اطمینان حاصل کنید که گوساله ها به مدت 24 ساعت به آب شیرین دسترسی دارند. اگر نمی‌خواهید از ظرف آب بنوشید، از گوساله‌هایتان انتظار نداشته باشید.Consider: TopCalf® Formula 20

3. شیر و تغذیه اولیه

روزهای 14-28
 1. گوساله ها تغییرات سریع را دوست ندارند. اطمینان حاصل کنید که تغییرات به آرامی انجام می شود تا گوساله ها از شیر به خوراک های سفت وفق دهند.
 2. هنگام انتخاب یک غذای اولیه، محتوای نشاسته باید حدود 30-40٪ (DM) و شکر 5-8٪ (DM) باشد تا رشد اولیه شکمبه – پاپیلاهای شکمبه و “حشرات” بهینه شود.
 3. اطمینان حاصل کنید که وعده غذایی شما دارای مواد پروتئینی با کیفیت بالا و قابل سوخت و ساز (نه PKE) است. محصولاتی مانند سویا یا کلزا یک منبع ایده آل هستند. غذایی را انتخاب کنید که 20 درصد پروتئین خام به ازای هر کیلوگرم DM را برای تقویت عضلات بدون چربی و رشد بدن ارائه کند.
 4. اطمینان حاصل کنید که وعده غذایی شما دارای کوکسیدیواستات برای کمک به پیشگیری از کوکسیدیوز است.
 5. اگرچه گاهی اوقات سخت است، اما مهم است که سعی کنید پرنده و حیوانات موذی خود را آزاد نگه دارید. گوساله ها اگر تازه و تمیز باشد بهتر مصرف می کنند.

Consider: TopCalf® Formula 20

پنج مرحله رشد گوساله پنج مرحله رشد گوساله پنج مرحله رشد گوساله پنج مرحله رشد گوساله

 

4. از شیر گرفتن گوساله

روزهای 28-42+
 1. برای کمک به افزایش ظرفیت شکمبه و برآوردن نیازهای فیبر، یونجه/کاه را معرفی کنید. برش کوتاه ترجیح داده می شود. به غذا دادن به وعده غذایی به صورت تبلیغی ادامه دهید.
 2. امکان جابجایی گوساله ها به بیرون.
 3. برای جلوگیری از مشکلات مربوط به سلامت حیوانات، با 7 در 1 واکسینه کنید.
 4. گوساله‌ها را در پادوک‌های کوچک نگهداری کنید، دسته‌بندی آنها در پادوهای کوچکتر به معنای مصرف انرژی کمتر در دویدن و افزایش وزن بیشتر است.
 5. در صورت امکان یونجه و غذا را در مکانی مقاوم در برابر آب و هوا ارائه دهید. اگر غذا خیس شد آن را دور بریزید.
 6. شما باید نوعی سرپناه برای گوساله ها در هنگام آب و هوای بد فراهم کنید. این به تقویت رشد گوساله کمک می کند که نیازی به صرف انرژی زیادی برای گرم نگه داشتن ندارد.
 7. برای اطمینان از اینکه گوساله ها سهم خود را از شیر دریافت می کنند از دانخوری های تقسیم شده استفاده کنید.
 8. برخی از روش های بهداشت حیوانات به عنوان مثال شاخ زدایی می تواند باعث استرس و کاهش اشتها شود.
 9. قد و پهنای باسن گوساله های خود را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید که قاب آنها به اندازه سن آنها رشد می کند.
 10. اندازه گوساله نشان دهنده عملکرد شکمبه نیست. هنگامی که گوساله ها 1.2 کیلوگرم از یک وعده غذایی نشاسته ای بالا را برای ده روز متوالی می خورند، می توان از شیر گرفتن استفاده کرد.

برای تغذیه بهینه به گوساله های خود یک “خلال دندان” بدهید !…(ادامه مطلب)

نگران افزایش هزینه کارگران گاوداری نباشید!!

یکی از مشکلات اساسی که با افزایش تعداد دفعات تغذیه با آن مواجه خواهید شد افزایش هزینه کارگری گاوداری است از این رو نگران نباشید چون با رشد سریع گوساله در آینده با افزایش شیردهی گوساله تلیسه و افزایش تولید مثل گله گاوداری همه ی این هزینه ها جبران می شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

222 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز