پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

معرفی پنومونیا ، بیماری تنفسی گاو بالغ در فصل سرما

جدول محتوا

گوش کردن به عنوان یکی از اجزای حیاتی معاینه بالینی دامپزشکی برای تشخیص بیماری تنفسی گاو در نظر گرفته می شود، اما مطالعات نشان داده است که گوشی پزشکی تنها حدود 5 درصد از گاوها را با ادغام ریه تشخیص می دهد.

در بیماری‌های تنفسی گاو، دستگاه‌های سونوگرافی قابل حمل مدرن ابزاری ارزان و غیرتهاجمی در اختیار دامپزشک قرار می‌دهند که با آن سطوح پلور و پارانشیم سطحی ریه را در کمتر از پنج دقیقه بررسی کند.

 

طبق توصیه کارشناسان دامپروری یکی از مهمترین کارهایی که لازم است در فصل سرما انجام شود ، خشک کردن پستان دام پس از شیردوشی است . زیرا امکان ترک خوردن آن وجود دارد.

علایم بالینی

اکثر گاوهای مبتلا به بیماری مزمن چرکی ریه دمای رکتال طبیعی دارند اما این دمای تا 39.2 درجه سانتیگراد متغیر است. تعداد تنفس گاوها بالاتر از 40 تنفس در دقیقه با یک جزء شکمی آشکار است. سرفه های مکرر و مولد، بوی بد دهان، و ترشحات چرکی بینی در هنگام پایین آوردن سر بیشتر قابل توجه است.

 1. به طور معمول تلیسه های اول زایش را تحت تاثیر قرار می دهد
 2. تولید شیر ناامید کننده
 3. گاوها کسل هستند و نسبت به همسالان خود در وضعیت بدتری با پوششی خشک و خیره هستند
 4. دمای متغیر رکتوم – نرمال تا 39.2 درجه سانتیگراد
 5. سرفه و ترشحات چرکی بینی
 6. تعداد تنفس بیش از 40 تنفس در دقیقه با یک جزء شکمی به تنفس افزایش می یابد
 7. گاوها ممکن است با پشت قوس دار بایستند

 

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

بیماری چرکی مزمن ریوی در نتیجه درمان ناموفق یا بهبودی ناقص از دوره های قبلی پنومونی در گوساله ها و گاوهای در حال رشد ایجاد می شود.

RepiratoryAdultCattle (2)

ظهور مجدد عفونت باکتریایی اغلب با زایمان همراه است.

پیامدهای اقتصادی بیماری مزمن چرکی ریه عبارتند از:

 1. عملکرد ضعیف شیردهی
 2. کاهش وزن
 3. عملکرد ضعیف باروری
 4. بسیاری از گاوها حذف می شوند

 

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

گاوهای مبتلا به بیماری مزمن چرکی ریه ممکن است با پشت قوس دار بایستند و گردن کشیده و سر پایین نگه داشته شود که حکایت از درد قفسه سینه دارد.

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

حیوانات مبتلا به طور مکرر سرفه می کنند و ترشحات چرکی بینی دارند.

تشخیص های افتراقی

پنومونی چرکی مزمن یک تشخیص دشوار در دام های مزرعه است زیرا گاو اغلب توسط گاودار با آنتی بیوتیک درمان شده است. رینوتراکئیت عفونی گاوی و کرم ریه و همچنین عفونت های باکتریایی مزمن که باعث تولید ضعیف و کاهش وزن می شوند مانند پریتونیت، اندوکاردیت، پریکاردیت، آبسه کبد، پیلونفریت و ترومبوز کبدی باید در نظر گرفته شوند.

تشخیص های افتراقی رایج عبارتند از:

 1. رینوتراکئیت عفونی گاوی “rhinotracheitis”
 2. کرم ریه
 3. پریتونیت مزمن “peritonitis”
 4. اندوکاردیت “Endocarditis”
 5. پریکاردیت “Pericarditis”
 6. آبسه های کبدی
 7. پیلونفریت “Pyelonephritis”
 8. ترومبوز کبدی

تشخیص

ثابت می کند که تشخیص افزایش شنوایی صداهای تنفس طبیعی از خس خس دشوار است. در چندین مطالعه هیچ صدای ناهنجاری بر روی پاتولوژی ریه شناسایی نشد. نشان داده شده است که معاینه سونوگرافی به طور دقیق توزیع و ماهیت پاتولوژی ریه را در گاوهایی با بیماری پیشرفته که به درمان آنتی بیوتیکی پاسخ نداده اند، تعریف می کند.

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

سر پروب خطی 5 مگاهرتز (اسکنر PD) در بالای تصویر قرار دارد. پشتی در سمت چپ است. ناحیه هیپواکوی شکمی که جایگزین اکو خطی هایپراکوئیک (سفید) سطح نرمال ریه می شود، نشان دهنده لوبول ریه یکپارچه است.

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

سر پروب در بالای تصویر قرار دارد. پشتی در سمت چپ است. ناحیه هیپواکوئیک که 8 سانتی متر در میدان ریه شکمی گسترش می یابد، نشان دهنده ریه تلفیقی است. (اسکنر بخش 5 مگاهرتز).

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

سر پروب در بالای تصویر قرار دارد. پشتی در سمت چپ است. ریه هیپواکویک امواج صوتی را از طریق دیافراگم منتقل می کند تا از کبد تصویربرداری کند (به صورت شکمی؛ سمت راست پایین). ریه تلفیقی مشخص شده دارای ظاهر سونوگرافیک کبد است که به آن “هپاتوئید” گفته می شود. (اسکنر بخش 5 مگاهرتز).

درمان

Trueperella (آرکانوباکتریوم سابق) پیوژنز شایع ترین جدایه از نمونه های بافت ریه گاو بالغ مبتلا به بیماری مزمن چرکی ریه در نکروسپی است. درمان با پروکائین پنی سیلین به مدت 21 تا 42 روز متوالی منجر به بهبود قابل توجهی با بازگشت به اشتهای طبیعی و بهبود وضعیت بدن در گاوهایی شده است که در آن ضایعات در مجموع 35 تا 40 سانتی متر بالاتر از سطح اولکرانون در هنگام ضایعات گسترش نیافته است. در دو طرف قفسه سینه به هم اضافه می شوند (به زیر مراجعه کنید).

 1. Trueperella pyogenes شایع ترین ایزوله از ضایعات ریوی است
 2. دوره طولانی پروکائین پنی سیلین بر روی این باکتری موثر است
 3. پنی سیلین وابسته به زمان است، بنابراین یک دوره طولانی درمان ضروری است. نیازی به افزایش میزان دوز نیست

این رژیم درمانی آنتی‌بیوتیکی با توصیه‌های RUMA در مورد استفاده مسئولانه از آنتی‌بیوتیک‌ها مطابقت دارد که به موجب آن فلوروکینولون‌ها، سفالوسپورین‌های نسل سوم و چهارم و ماکرولیدهای طولانی‌اثر جایگاه مهمی در انبارهای درمانی بیماری‌های جدی انسان دارند.

 

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

تلیسه شیری مبتلا به بیماری مزمن چرکی ریوی تشخیص داده شد و با تزریق روزانه پنی سیلین درمان شد (به زیر مراجعه کنید). این تلیسه پس از پنج روز متوالی مصرف ماربوفلوکساسین هیچ بهبودی نشان نداد.

پنومونیا بیماری تنفسی گاو فصل سرما

همان تلیسه ای که در بالا بعد از درمان 10 روزه با پنی سیلین نشان داده شد.

اقدامات پیشگیری/کنترل

پیشگیری از بیماری مزمن تنفسی شامل واکسیناسیون و درمان سریع دامپزشکی و نظارت بر موارد ذات الریه در گاوهای در حال رشد است. تمام درمان های آنتی بیوتیکی را به دقت کنترل کنید. وضعیت گله آزاد BVD/MD را حفظ کنید یا گله را واکسینه کنید.

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز