بیماریهای دهان و دندان در گاو شیری

با آگاهی از بیماریهای دهان و دندان در گاو شیری،با نزدیک شدن به فصل پاییز،به راحتی میتوانید این موضوع را در نظر بگیرید که کدام گاوها بعد از اینکه گوساله خود را از شیر گرفتند از بین خواهند رفت و یا مجبور به حذف آنها خواهید بود

پیشنهاد میشود برای تصمیم گیری در مورد اینکه در یک سال آینده، چند گاو در گله باقی می ماند، بسیاری از ملاحظات را بررسی کنید.

 

با آگاهی از

 بیماریهای دهان ودندان

در گاو شیری دندانپزشک گله خود باشید

 

بیماریهای دهان و دندان در گاو شیری
بیماریهای دهان و دندان در گاو شیری

مشاهده شرایط و سایش دندان گاو

ابزاری مفید برای تعیین اینکه گاو قادر خواهد بود که یکسال دیگر در گله بماند یا خیر !!!

 

اگر قصد خرید گاوهای شیری دارید علاوه بر اینکه باید به نژاد آن توجه کنید حتما باید سن گاو را از روی دندان و شاخ تشخیص دهید تا بتوانید یک گاو جوان و سالم خریداری کنید.

هنگامی که گاوها از ۱۰ سال سنشان بالاتر می رود، سن آنها معمولاً با اصطلاحات کلی مانند: کوتاه و محکم، دهان شکسته و دهان صاف جایگزین می شود.

اصطلاحات بیماریهای دهان و دندان گاو شیری به شرح زیر تعریف شده است:

کوتاه و محکم به این معنی است که مقدار زیادی سایش در دندان های ثقل گاو وجود دارد اما همه آنها هنوز در دهان وجود دارند و کاملاً به فک پایین متصل هستند.

دهان شکسته نشان می دهد که گاو یکی از دندان های اصلی خود را از دست داده است.

شرح دهان صاف نشان می دهد که گاو بیشتر دندان هایش را از دست داده یا کاملا دچار سایش شده و فرسوده است. در مواردی دندان های فرسوده ممکن است هنوز وجود داشته باشند اما تا حد لثه ساییده شده باشند

چگونگی تشخیص سن گاو از روی دندانهایش به شرح ذیل است

1

کمتر از دو سال: در این گوساله ها فقط دندان شیری در دهان موجود است.

2

دو ساله: دو دندان دائمی در دهان گاو وجود دارد که قرارگیری این دو دندان در معاینه دهان گاو خواهد بود.

3

3ساله: در این سن، چهار دندان دائمی در دهان گاو وجود دارد که هر یک از این دو دندان در کناره های دو دندانی که در دو سالگی بیرون زده است، قرار می گیرد

4

4 ساله: در چهار سالگی، شش دندان دائمی در دهان گاو وجود دارد.

5

5 ساله: در پنج سالگی یک گاو، هشت دندان دائمی در دهان وجود دارد.

6

بیشتر از ۶ ساله: همه دندان های گاو در دهانش موجود است و سن دقیق بر اساس پوشش دندان، جدا شدگی و دیده شدن ریشه های دندان اتفاق می افتد.

12

حدود ۱۲ ساله: تعدادی از دندان ها افتاده اند و از بین رفته اند

 1. در 1 و نیم ماهگی گوساله اولین ساییدگی دندان های پیشین شروع می شود.
 2. در دو ماهگی دندان های وسط گوساله ساییده می شود.
 3. در سن 2.5 ماهگی گوساله دندان های جانبی ساییده می شود.
 4. در سن 3 ماهگی دندان های پیشین گوشه ای ساییده می شود.

شرایط رشد دندان در گوساله :

همانطور که سن گوسفند از روی دندان قابل تشخیص است می توانید همین کار را برای گاو انجام دهید با این تفاسیر که میزان سن آنها با توجه به رشد دندان کمی متفاوت تر از رشد دندان گوسفند است.

جهت آشنایی با بیماریهای دهان و دندان گاو شیری لازم است با شرایط رشد دندان در گوساله آشنا باشید:

گوساله تازه زا  نزدیک 6 تا 8  دندان پشیشن دارد که تقریبا  نصفی از آن را لثه احاطه کرده است و پس از 12روز لثه ها از روی دندان های مرکزی کنار رفته و تا 3هفته این روند ادامه خواهد داشت.

پس از 10ماه کل دندان های پیشین گوساله ساییده می شود و در سن 21 ماهگی تا سن 30 ماهگی تعویض دندان های شیری گاو جوان به دندان های دائمی مشاهده می شود و تا 4 سالگی ادامه دارد.

 1. تعویض دندان های شیری به دائمی مرکزی در ۲۱ ماهگی
 2. تعویض دندان شیری به دائمی میانی در سی ماهگی

بیماری اکتینومایکوزیس در گاو

اکتینومایکوزیس یکی از شایع ترین بیماری دامی است که بیشتر در گاو و کمتر در گوسفند و بز مشاهده می شود.

اما یکی از بیماری های خطرناکی که درصد ابتلا آن در بین گاوهای شیری و گوشتی زیاد است بیماری اکتینومایکوزیس می باشد.

در واقع عامل اصلی بیماری باکتری اکتینومایسس بوویس ( Actinomyces Bovis ) است که میزبان حلق، بینی و مجاری گوارشی است و به هنگام برخورد دندان ها با انواع چوب، علوفه خشکبی و سیم باعث آسیب رساندن به بافت لثه ها می شود که به مرور زمان باعث شل شدن دندان ها و عفونت دندان و در برخی مواقع با افتادن دندان همراه می شود که همین عاملی بر لاغر شدن گاوها است.

این باکتری علاوه بر اینکه لثه، فک دهان را در بر می گیرد باعث ایجاد توده سفت در ناحیه سر می شود که پس از مدتی به شکل دمل در می آید و به صورت چرک زرد از آن خارج می شود.


تغذیه مناسب برای گاوهای شیری و گوشتی علاوه بر بالا بردن تولید شیر گاو و افزایش وزن گاو باعث می شود که کمتر دام ها بیمار شوند از این رو برای درمان بیماری اکتینومایکوزیس در گاو می توانید از  ترکیبات ید دار استفاده کنید


بیماری زبان چوبی یا اکتینوباسیلوز

این بیماری ، یکی از بیماری شناخته شده دهان و دندان در گاوهای بالغ می باشد که بافت های نرم بخشهای دهان حیوان را درگیر می­نماید.

 

عامل بیماری، باکتری اکتینوباسیلوس لیگنیریسی می­باشد که جزء میکروب­های طبیعی قسمت بالائی دستگاه گوارش نشخوارکنندگان می باشد.

 

باکتری معمولاً از طریق جراحات و زخم های ایجاد شده در پوست توسط مواد غذائی خشبی مثل تکه های چوب و غلات سخت، وارد مخاط نواحی داخلی دهان حیوان می شود. این بیماری نسبتاً حاد است و ورم در قسمت آسیب دیده، زیر فک و غدد لنفاوی ناحیه مربوطه وجود دارد.

 علائم بالینی عبارتند از:

ریزش بزاق بیش از حد، مشکلات در جویدن و بی اشتهائی. بیماری به ندرت به صورت شیوع در چندین حیوان به طور همزمان در گله مشاهده می شود و عمدتاً به صورت تک گیر مشاهده می شود و غالباً در ارتباط با تغییر رژیم غذایی دامها می باشد.

باکتری عامل بیماری “زبان چوبی” در گاوها  می توانند بر روی بافتهای نرم در هر نقطه از دستگاه گوارش (از جمله شکمبه و نگاری) تأثیر بگذارند و ممکن است به عنوان یک بیماری مزمن تا مدت 6 ماه دوام بیاورد.

    کنترل و پیشگیری بیماری :

با توجه به اینکه، خوداری از چرا در مراتع با علوفه خشبی امکان پذیر نمی باشد، لذا پوشش گیاهی در این مواقع خطراتی را به همراه دارد. به همین ترتیب، از مصرف سیلوی آلوده به خاک، یونجه یا نی یا علف هرز، برای جلوگیری از خطر آسیب در غشاهای مخاطی در دهان حیوان، خودداری شود.

 چرای علوفه زبر می­تواند یک عامل خطر برای زبان چوبی باشد زیرا ممکن است باعث ایجاد صدمه در دهان شود. در موارد وقوع انفرادی بیماری در یک گله، بهترین روش برای پیشگیری و کنترل، جداسازی و درمان حیوان در اولین زمان مشاهده علائم است. حیوان تا زمانی که تمام علائم از بین نرود، مجدداً به گله برگردانده نشود، زیرا منبع بالقوه عفونت  برای بقیه دامهای گله است.

جداسازی حیوانات مبتلا و درمان زودرس بهترین اقدام کنترلی برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز