مدیریت موفق گاو تازه زا

چهار گام برای مدیریت موفق گاو تازه زا

آغاز هر شیردهی جدید توانایی گاو شیری برای حفظ غلظت طبیعی کلسیم خون را با چالش مواجه می سازد و اغلب درب را به روی بیماری های پرهزینه مانند هایپوکلسمی یا “تب شیر” می گشاید. بر خلاف هایپوکلسمی بالینی، که معمولاً با گاوهای زمین گیر مشخص می شود، گاوهایی با هایپوکلسمی تحت بالینی هیچ علائم واضحی نشان نمی دهند.

تعیین شدت کمبود کلسیم گاو تازه زا تنها با یک نگاه!

Luciano Caixeta استادیار دانشگاه مینه سوتا می گوید: “شما نمی توانید شدت کمبود کلسیم را تنها با نگاه کردن به یک گاو تعیین کنید. بنابراین، واقعاً متوجه نمی شوید که آیا او تحت تاثیر هایپوکلسمی تحت بالینی قرار گرفته است یا خیر و اگر پاسخ مثبت است چقدر بر عملکرد او تاثیر می گذارد.”

گزارش شده است که هایپوکلسمی تحت بالینی 73 درصد از گاوهای شیری را در سومین دوره شیردهی یا بعد از آن تحت تاثیر قرار می دهد، و به طور متوسط برای هر مورد 150 دلار هزینه به دامدار تحمیل می کند.

هزینه ها به صورت ،

 1. کاهش ایمنی
 2. بروز بیماری های پی آیند مانند متریت و ورم پستان،
 3. کاهش مصرف خوراک (که ممکن است گاوها را مستعد ابتلا به جابجایی شیردان نماید) و
 4. کاهش تولید شیر ، بروز می نماید.

هایپوکلسمی تحت بالینی، فارغ از شیوه مدیریت عمل، بیماری نیست که از بین برود. گاوهایی که به خوبی برای شیردهی پی آینده آماده شده اند، آغوز بیشتری تولید خواهند کرد که باعث افزایش خروج کلسیم بیشتر از طریق غدد پستانی شده و گاوها را در معرض ریسک بالاتر هایپوکلسمی قرار می دهد.

خبر خوب این است که می توان تلفات مرتبط با هایپوکلسمی تحت بالینی را به حداقل رساند.

دکتر van der List، دامپزشک از BoehringerIngelheim، تولیدکنندگان را تشویق می کند تا جهت بهینه سازی سلامت و تولید گاو تازه زا موارد زیر را در نظر بگیرند:

گام نخست:

به  مدیریت جیره و نمره وضعیت بدنی  توجه نمایید

اولین قدم برای مدیریت گاو تازه زا تامین یک جیره متعادل پیش از زایمان است. جیره ای که به خوبی فرموله شده باشد می تواند به حفظ سطوح کلسیم خون پس از زایش کمک کرده و بر تولید شیر آتی و سلامت گاو پس از زایش تاثیر بگذارد.

مدیریت موفق گاو تازه زا

گاوهای خشک به مقدار کافی از انرژی، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی در جیره خود نیاز دارند. به علاوه، van der List توصیه می کند که برای گاوهای انتظار زایمان با استفاده از مکمل نمک های آنیونیک یک تفاوت کاتیون-آنیون جیره ای (DCAD) منفی ایجاد نمایید. انتخاب و مدیریت مناسب خوراک هنگام استفاده از نمک های آنیونیک در جیره ضروری می باشد.

هنگام تغذیه جیرهDCADبرای گاوها، جهت اطمینان از اینکه با جیره به اثر مورد نظر خواهید رسید یا خیر حتما باید pH ادرار را کنترل نمایید. دکتر van der List پیشنهاد می کند که حداقل یک بار در هفته pH ادرار 12 تا 14 گاو را اندازه گیری نمایید. pH ادرار گاوهای مصرف کننده جیره های DCAD باید بین 6 و 7 برای هلشتاین و بین 5.5 و 6.5 برای جرسی باشد.

پس از زایش، باید به گاو تازه زا جیره ای متعادل با علوفه با کیفیت داده شود و برای تشویق مصرف ماده خشک، خوراک باید همیشه در دسترس باشد.نمره وضعیت بدنی که منتهی به زایمان می شود نیز مهم است. در حالت ایده آل، نمره وضعیت بدنی باید بین 3.25 تا 3.5 باشد. دکتر van der List همچنین پیشنهاد می کند که به منظور جلوگیری از ازدحام و دسترسی بدون مشکل به جیره برای تمامی حیوانات، تراکم باید حدود 85 درصد در نظر گرفته شود.

گام دوم:

آسایش و رفاه گاو را بهینه نمایید

دکتر Caixeta می گوید: زایش یکی از پرتنش ترین زمانها برای گاوها است و وظیفه ما به عنوان تولیدکننده حذف این استرس تا حد ممکن می باشد.

مدیریت موفق گاو تازه زا

امکانات تمیز شامل آخورها و آبشخورها، بستر راحت و سیستم های خنک کننده برای به حداقل رساندن تنش گرمایی همگی به داشتن گاوهایی سالم تر که آمادگی بیشتری برای مواجه با چالش های زایمان دارند کمک می نماید.

در صورت امکان، گاوهای تازه زا را به منظور نظارت دقیق تر و کاهش تنش اجتماعی در بهاربند مخصوص به خود نگهداری کنید. در حالت ایده آل، تلیسه های زایمان کرده از حیوانات مسن تر جدا می شوند تا رقابت بر سر آخور کاهش یابد.

گام سوم:

استفاده از ترکیبات حاوی کلسیم بعد از زایش

بلافاصله بعد از زایش، گاو باید خود را با افت ناگهانی کلسیم خون از طریق شیر و آغوز، سازگار نماید به طوری که کمترین سطوح کلسیم خون در گاوهای مسن تر در حدود 12 تا 24 ساعت بعد از زایش رخ می دهد

مدیریت موفق گاو تازه زا

.van der List خاطر نشان می سازد تجویز یک مکمل کلسیم خوراکی برای گاوها در زمان زایش، و مجدداً 12 ساعت بعد، نیاز شدید کلسیم در زمانی که سطوح کلسیم در پایین ترین حد خود هستند را تامین می نماید. مطالعات نشان داده است که بازگشت سرمایه برای یک مکمل کلسیم خوراکی 180 درصد می باشد (1.8 دلار برای هر 1 دلار سرمایه گذاری شده). میزان مکمل و فرم کلسیم هر دو جنبه های مهمی هستند که تولیدکنندگان در هنگام انتخاب محصول باید به آن دقت کنند.

دکتر Caixeta می گوید ما در حال کار بر مطالعه ای هستیم که بلوس ها را در دانشگاه مینه سوتا مقایسه می کند و بازخورد تیم تحقیقاتی ما نشان می دهد که بلوس های بزرگتر با راحتی بیشتری برای گاوها استفاده می شوند زیرا به احتمال کمتری شکسته یا تف کرده می شوند.

دکتر van der Listنیز تولیدکنندگان را تشویق می کند تا مواد تشکیل دهنده مکمل های کلسیمی را مطالعه کرده و بلوس یا ترکیبات حاوی کلرید کلسیم و سولفات کلسیم را انتخاب نمایند؛ این فرم های کلسیم اسیدوژنیک در نظر گرفته می شوند و همچون جیره یDCAD به گاو تازه زا کمک می کنند سطوح کلسیم خون را در سطح کافی نگه دارد.

کلرید کلسیم به سرعت جذب می شود، در حالی که سولفات کلسیم باعث آزادسازی پایدار کلسیم طی دوره پس از زایش می شود.

نکته مهم:

دکتر van der Listمعتقد است بهتر است از محصولات حاوی مقادیر بالای کربنات کلسیم (سنگ آهک) استفاده نکنید زیرا این ارزان ترین فرم کلسیم بسیار آرام جذب می شود و حقیقتاً نمی تواند تفاوتی در سطح کلسیم خون ایجاد نماید.

گاوهای تازه زا واقعاً فقط به کلسیمی که به سرعت از یک نوشیدنی مکمل یا بلوس باکیفیت جذب شده و به آسانی قابل خوردن باشد نیاز دارند. شما میتوانید مدیریت موفق گاو تازه زا را در گله خود ،با مصرف نوشیدنی گاو تازه زا، بهینه نمایید.

جهت آشنایی با محصول نوشیدنی گاو تازه زا “Fresh Start” لطفا لینک ذیل را کلیک فرمایید.

گام چهارم:

گاوهای تازه زا را از نزدیک زیر نظر بگیرید

بیش از 35 درصد از تمامی گاوهای شیری حداقل یک رویداد بیماری بالینی را طی 90 روز اول شیردهی تجربه می کنند، بنابراین مهم است که گاوهای تازه زا را هر روز زیر نظر داشته باشید.

نوشیدنی گاو تازه زا Fresh Start

مراقبت عالی از گاو تازه زا، گاوها را آماده می کند تا کار خود را با موفقیت انجام دهند. از آنجایی که زایش استرس زاست، مراقبان باید به طور مرتب گاوهای تازه زا را تحت نظر داشته باشند تا هر مشکلی را که می تواند بر تولید و سلامت آینده تاثیر بگذارد به موقع تشخیص دهند.

 

دکترvan der Listمی گوید که انتهای جلویی و عقبی گاو را دو بار در روز بررسی نمایید؛

 1. ترشحات بینی،
 2. افسردگی،
 3. بی اشتهایی،
 4. ترشحات رحم،
 5. پر بودن پستان و شکمبه،
 6. قوام کود،
 7. سلامت سم و پا را به طور مرتب چک کنید.

با تشخیص زود هنگام بیماری و سایر مشکلات، تولیدکنندگان می توانند تصمیمات مدیریتی حیاتی را به موقع اتخاذ نمایند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز