شروع کمک به گاو درحال زایش

شروع کمک به گاو درحال زایش

چه زمانی برای شروع کمک به گاو درحال زایش مناسبتر است؟

_

یکی از سوالات که پاسخ دهی به آن بسیار سخت میباشد این است که پس از چه مدتی پس از آغاز زایش و زور زدن گاو ماده باید به حیوان برای زایش کمک کرد؟

یکی از مسائل بسیار مهم در دامداری ها، توجه به نحوه زایمان گاو می باشد. به طوری که باید بدانید امروزه علاوه بر اینکه زایمان گاو به صورت طبیعی انجام می ‌شود، در مواردی نیز از جراحی برای زایمان کردن این حیوانات استفاده خواهد شد

بهترین روش کمک رسانی

_

برای کمک به دام ابتدا باید از یک نفر بخواهید دم گاو را به طرف بالاو به سمت چپ یا راست بدن گاو نگهدارد. همچنین میتوان دم گاو را با یک طناب به گردن گاو بست.

قسمت خارجی دستگاه تناسلی گاو را  باآب و گرم شستشو دهید سپس دستکشهای لاستیکی را دست کنید ، چنانچه دستکش در اختیار ندارید باید کاملا دستهای خود را شسته و لغزنده نمایید . چنانچه گوساله بطور صحیح در کانال زایمان ظاهر شود(یعنی ابتدا دو دست گوساله خارج شوند سپس سر گوساله بین دو دست باشد ، زایمان طبیعی ممکن است چند ساعت طول بکشد ولی اگر کانال زایمان خشک بود  از مواد لوبریکانت لغزنده کننده استفاده شود)

تا هنگامیکه گاو زور میزند و فرآیند طبیعی زایمان در حال پیشرفت است. بهترین کار عدم دخالت و کمک است. کمک کردن به گاو در مراحل اولیه و و وارد کردن فشار به جنین و گاو رایجترین اشتباهی است که موجب وارد شدن جراحت به گوساله و گاو میشود.

از طرفی هنگامی که دستها و پوزه گوساله در دهانه خروجی مهبل گاو مشاهده میشود و دهانه رحم به خوبی اتساع یافته است ، گاو را نباید بیش از یک ساعت به حال خود رها نمود. در صورتیکه زایمان تا یک ساعت اتفاق نیفتد باید به گاو کمک کرد. هنگامیکه پوزه گوساله مشاهده شد و در صورتیکه زبان حیوان بیرون و متورم بود هنگام شروع کمک به گاو فرا رسیده است.

سلولهای شیردهی پستان سیکل شیردهی گاو

بررسی وضعیت گوساله

اگر گوساله در وضعیت غیر طبیعی قرار دارد ، از تجارب خود کمک بگیرید تا تشخیص دهید آیا میتوان گوساله را به حالت طبیعی برگرداند؟ در هر حال بلافاصله باید با دامپزشک تماس گرفت.

حتی اگر هنگام بررسی گاو متوجه شدید که جثه گوساله خیلی بزرگتر از کانال زایمان است بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید زیرا در چنین شرایطی ممکن است زایمان از طریق کانال زایمان میسر نباشدو ناگریز به انجام سزارین خواهید بود.

هنگامی که گاو برای مدت زمانی دچار درد زایمان باشد ولی پیشرفتی در خروج گوساله حاصل نشود هنگام کمک به گاو فرا رسیده است و نباید اجازه دهید تا گاو کاملا خسته و درمانده شود.

سلولهای شیردهی پستان سیکل شیردهی گاو

کشیدن گوساله

حلقه طناب یا زنجیر مخصوص کشیدن گوساله را بر روی استخوان قلم پاهای جلویی گوساله طوری قرار دهید که حلقه ، بین سم و برجستگی بخولوق قرار گرفته و محکم شود .

این گره باعث انتقال فشار وارده در هنگام کشیدن گوساله به استخوان ساق می شود.زیرا در این وضعیت زنجیر و یا طناب از قسمت پایین پاهای جلویی (قسمت بخولق) کشیده میشود. قبل از اینکه شروع به کشیدن کنید ، مهبل گاو را با ماده لغزنده کاملا لیز کنید. بخصوص قسمت بالای سر گوساله و بالای فرج را که فشار زیادی را تحمل مینماید.

رایجترین روش استفاده از ماده لغزنده ، وارد کردن یک مشت پر ، از این مواد در مهبل است.این کار را زمانیکه گاو زور نمیزند انجام دهید

راه دیگر ریختن ماده لغزنده در یک دستکش پلاستیکی است که قسمت انگشتان آن سوراخ شده باشد ، دستکش را از طرف انگشتان در پشت جمجمه گوساله قرار دهید و ماده لغزنده را در مهبل تخلیه کنید . یک لوله پلاستیکی با قطر کم به طول 12 تا 15 سانتیمتر که به یک سرنگ بزرگ تزریقات وصل شده باشد نیز ، برای اینکار مناسب میباشد.

بهتر است برای جلوگیری از فشار شانه های گوساله بر کانال زایمان ، پاهای جلویی گوساله را متناوب بکشید

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز