چه عواملی برنامه واكسيناسيون گله را تحت تأثير قرار مي دهد؟

_

بيماري هاي مسري توليدات سودمند گوشتي و شيري دامها را تهديد مي كند. واكسيناسيون يك روش بسيار مهم در كنترل و جلوگيري از اين بيماري ها مي باشد.

اما به هر حال، يك برنامه ي واكسيناسيون ، جانشين خوبي براي تغذيه ي خوب، تهويه ي مناسب، اقدامات بهداشتي مؤثر و ديگر روشهائي كه براي مديريت سلامت انجام مي گيرد نمي تواند باشد.چه عواملی برنامه واكسيناسيون گله

6 عامل تاثیر گذار بر مدیریت واکسیناسیون

_
 1. شرايط فردي يك رمه (گله گاو) مانند تاريخ بيماري
 2.  مديريت گله
 3. شرايط مكاني
 4. نحوه ي غذا دادن، پرورش و عوامل ديگر برنامه هاي واكسيناسيون را تحت تأثير قرار مي دهد

تاثیر عوامل مذکور  براي گاوهاي گوشتي و يا چه براي گاوهاي شيري یکسان میباشد.

5. نوع واكسن مثل ميكروب كشته يا ضعيف شده، زمان بندي، هزينه ها و مزايا و عوامل ديگر بايستي مورد بررسي قرار گيرد.

6. از آنجایی که دستورالعمل و نسخه هاي جدي و مؤثر كه براي تمامي توليدات دامي مفيد و مناسب باشد به طور عملي وجود ندارند،  در صورتي كه با احتياطهاي حرفه اي همراه نباشند و يا اگر به پيشينه ي دام بصورت فردي توجه نشود حتي مي تواند خطرناك نيز باشد.چه عواملی برنامه واكسيناسيون گله

اگر واكسيناسيون به طور صحيحي صورت نگيرد ممكن است واكسن كارائي نداشته باشد و يا حتي مي تواند عواقب ترسناك و وخيمي نيز داشته باشد.

طراحی سرنگ جدید واکسیناسیون دامی

_

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میفرمایید جدیدترین سرنگ مخصوص واکسیناسیون که موفق به دریافت جایزه برترین طراحی سال 2021 در نیوزلند شده است دارای محافظ سوزنی قفل شونده برای جلوگیری از آسیب سوزنی است و به شکل منحصر به فردی برای کاهش فشار دست و انگشت ماشه طراحی شده است.

قابلیتی که برای این نوع سرنگ درنظر گرفته شده است تعبیه یک ضمیمه برچسب مانند رنگی  مخصوص دام  ها است که میتواند یک علامت قابل مشاهده در اطراف محل تزریق ایجاد کند و به شناسایی حیوانات تحت درمان کمک کند و در عین حال دامپزشک از تزریق در محل صحیح اطمینان حاصل می نماید.

آشنایی با شرکت دیتامارس دام

شرکت دیتامارس دام (Datamars Livestock) دارای بیش از 50 سال تجربه در حمایت از نیازهای روزمره دامداری است.

این شرکت  علاوه بر زمینه های  کشاورزی برای توسعه فناوری های نوآورانه ، برنده جوایز اختراعات خلاق در مدیریت دام شده است . ورن مدیرعامل شرکت می گوید محصولات ما کشاورزان و دامداران را قادر می سازد تا به طور مداوم ، کارآمدتر و پایدارتر به  تولید  بهینه بپردازند.

واكسن كمكي است كه از بيماري هاي واگيردار جلوگيري مي كند. اما واكسن هاي معدودي وجود دارند كه براي تمامي دام هاي يك گله به طور صد در صد (100%) ايمني ايجاد كنند. اكثر واكسن ها سطح عمومي ايمني را براي گله بالا مي برند به گونه اي كه خطر انتشار بيماري مسري در پائين ترين حد قرار مي گيرد.

بررسي هاي عمومي موقع طراحي يك برنامه ي واكسيناسيون

آنتي سرم ها (ضد سرم ها) از خون حيواناتي كه در مقابل يك بيماري مشخص مقاوم و ايمن هستند ساخته مي شود. آنها شامل پادتن هايي هستند كه مي توانند در مقابل آن بيماريها حفاظت و ايمني سريعي به وجود آورند.

اين ايمني نسبتاً كوتاه مدت هستند و معمولاً تنها 2 يا 3 هفته طول مي كشند. آنتي سرمهايي كه در حجم هاي زياد تزريق مي شوند معمولاً گران بوده و براي بسياري از بيماري هاي مسري در دسترس نمي باشند. اين گونه تزريقات معمولاً در زمان شيوع بيماري هايي مثل اينتروتوكسيما (enterotoxemia) در گوساله هاي تازه به دنيا آمده هستند.
بعضي از واكسن ها به وسيله ي تضعيف كردن عامل بيماري زا توليد مي شوند در اين مورد عامل بيماري (ارگانيسم) زنده باقي مانده و تكثير مي شود و در حيوان بيماري كه تحت واكسيناسيون قرار گرفته است ايمني ايجاد مي كند بدون اينكه بيماري ايجاد كند.

اكثر واكسن هايي كه حاوي ميكروب هاي زنده ي ضعيف شده هستند به گاوهاي آبستن (حامله) تزريق نمي شوند به خاطر اينكه اين گونه ميكروب ها مي توانند به جنين حمله كرده و باعث مشكلاتي در تولد و يا حتي منجر به سقط جنين شوند. واكسن هاييكه حاوي ويروس ضعيف شده ي مسري هستند مثل rhino-tracheits گاوي و ويروس اسهال گاوسانان از جمله واكسن هاي قابل تزريق هستند.

واكسن هايي كه حاوي ويروس هاي ضعيف شده هستند بالاتر از واكسن حاوي ويروس كشته شده ايمني ايجاد مي كنند، اما به هر حال ممكن با تزريق اين واكسن ها به دام هاي حامله و يا پُر استرس (استرس دار) تا اندازه اي ريسك كنيم.

دام

آیا واکسن برای گوساله تازه متولد شده موثر است؟

واكسن ها معمولاً براي گوساله هاي تازه متولد شده (young cave) مؤثر واقع نمي شوند. چون دستگاه ايمني نابالغ آنها ممكن است قادر به پاسخ گويي به واكسن ها يا آنتي ژنها نباشند.

پادتنهايي كه از كلستروم (colostrums) مادر گرفته مي شود و براي محافظت گوساله در برابر بسياري از بيماري هاي مسري محافظت مي كند هم ممكن است جلوي پادتن ها را مسدود كند و يا آنها را از بين ببرد. اين پديده به “دخالت پادتن هاي مادري” مشهور است و عمده ترين دليل براي واكسينه نكردن گوساله هاي تازه متولد شده در مقابل چندين بيماري مسري است.

اغلب گوساله ها قبل از شير گرفته شدن در مقابل بيماري هاي كلستريدي (clostridial) واكسينه مي شوند.
بيماري هاي كلسترويدي شامل بيماري هاي زير هستند:

 1. Clostridium chauvoei كه منجر به سياهي ساق پاي حيوان مي شود.
 2. Clostridium septicum كه منجر به رادماي بدخيم مي شود.
 3. Clostridium pertringen كه منجر به اينتروتوكسيماي نوع D , C , B مي شود.
 4. Clostridium sordellii كه منجر به مرگ ناگهاني مي شود.
 5. Clostridium novyi  منجر به مرگ ناگهاني مي شود.
 6. Clostridium haemolvtica كه منجر به آب قرمزي (Red water) مي شود. آب قرمزي فقط در مناطق محدود بومي اتفاق مي افتد و در نيمه ي غربي شيوع ندارد.
 7. (pinkeye) چشم صورتي
  در برخي از دامها، چشم صورتي بودن مشكل دائمي و پايداري است. در اين گونه دام ها واكسن مربوطه قبل از اينكه خطر اين بيماري به بالاترين حد برسد استفاده مي شود.

جهت اطلاعات بیشتر در خصوص مدیریت صحیح واکسیناسیون لطفا بر روی لینکهای ذیل کلیک فرمایید

زمان مناسب انجام

واکسیناسیون دام

فرم درخواست و ارزیابی

 واکسیناسیون دام

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز