چک لیست دلایل افت ناگهانی شیر

چک لیست دلایل افت ناگهانی شیر تولیدی در گله

چک لیست دلایل افت ناگهانی شیر تولیدی در گله شامل بررسی دلایل ناتوانی درتولید شیر و شیر دهی های کوتاه و پیک های نامناسب و راه های افزایش تولید شیر میباشد.

مصرف اشتباه خوراک سمی

خوردن دانه های سمی، مایکوتوکسین ها، یا هر ماده ای که بشدت خوراک مصرفی را کم می کند نیز می تواند موجب افت ناگهانی و برجسته در شیر تولیدی شود.

خوارک ها یا عواملی که در این رابطه متهم هستند عبارتند از دانه های سمی مثل بذر سرخس، میوه درخت بلوط، سیب ها، گاز سیلو، مقدار زیاد نیتروژن غیر پروتئینی (مثل اوره) در کنسانتره و مایکوتوکسین ها در علوفه یا غلات می باشند. لذا از راه های افزایش تولید شیر در گله توجه به این موضوع است

میزان مصرف نامتعادل خوراک

خورانیدن بیش از حد غلات و/یا مقادیر زیاد چربی، نشاسته، و کربوهیدرات های غیر ساختمانی در جیره می تواند عملکرد و متابولیسم شکمبه را مختل کند. برای بیشتر گاوها مقدار کنسانتره (مخلوط غلات) باید حداکثر ۲/۵ درصد وزن بدن باشد. ماده خشک کنسانتره به صورت درصدی از کل ماده خشک جیره نباید بیش از ۵۵ تا ۶۰ درصد ماده خشک برای گاوهای سوپر شیر و ۴۰ تا ۵۰ درصد برای گاوهای پرشیر باشد.

کمبود ویتامینهای ضروری:

در برخی موارد نادر کمبود ویتامین B12 ممکن است دلیل افت تولید به ویژه در گاوهای پرتولیدی که ذخایر کبدی را تخلیه کرده اند باشد. تجویز ۱ تا ۶ میلیگیرم ویتامین B12 باید موجب ایجاد پاسخ ظرف ۵ تا ۱۰ روز گردد.

عدم توازن جیره:

کمبودهای تغدیه ای یا عدم توازن های تغذیه ای ممکن است منجر به افت های شدید در تولید شود. جیره را بررسی کنید و علوفه را آزمایش کنید که این موضوع، یکی از راه های افزایش تولید شیر در گله است. در گله هایی که TMR خوراک می دهند باید جیره(ها) نمونه برداری شده و به آزمایشگاه فرستاده شوند. مواردی که علاوه بر موارد استاندارد باید آنالیز شوند شامل پروتئین محلول، چربی، خاکستر، و NDF میباشد.

شیوع بیماریهای عفونی:

مشکلات عفونی و/یا بیماری ها می توانند موجب افت ناگهانی تولید شوند. گاوهایی که مشکلات عفونی دارند معمولا تب دارند و دمای بدنشان بیش از ۳۹/۴ خواهد بود. آغاز ناگهانی اسهال ایجاد شده بو سیله BVD، سالمونلا، اسهال خونی و سایر عوامل نیز می تواند موجب افت ناگهانی در شیر تولیدی می شود.

عدم توجه به بودجه آب گاو شیری:

کمبود آب مصرفی چه به دلیل مشکلات سیستمی و چه به دلیل مشکلات کیفی میتواند دلیل بالقوه باشد که حل این مشکل سبب افزایش تولید شیر می شود.

عدم بالانس موفق جیره:

 وقتی گاوها پس از پیک تولید یا در اواخر تولید به طور مناسبی تغذیه نشوند، به ویژه در گله هایی که چند TMR تغذیه می شود، می تواند چنین مشکلاتی بروز کند. افت های ناگهانی در تولید اغلب وقتی اتفاق می افتد که بین جیره ها ۱۰ تا ۱۵ درصد اختلاف از لحاظ ماده خشک کنسانتره وجود دارد.

چک لیست دلایل افت ناگهانی شیر تولیدی در گله

ناکارآمدی سیستم شیردوش:

یک سیستم شیردوشی ناکارآمد، که نیازمند یک فرآیند شیردوشی بیش از ۶ دقیقه به ازای هر راس باشد نیز می تواند مشکل ساز باشد که بر طرف کردن اشکال آن یکی از راه های افزایش تولید شیر در گله است. جدا کردن خرچنگی از پستان قبل از اتمام شیردوشی معمولا دلیل عمده ای نیست چرا که شخص باید حدودا نیم لیتر یا بیشتر شیر در پستان باقی بگذارد تا مشکلات پی آیند بوجود بیاید.

استفاده یا بهتر بگوییم (سواستفاده!) بیش از ظرفیت از مدخل های ورودی و خروجی و وجود ولتاژ سرگردان ممکن است منجر به پیک های کمتر یا شیردهی های کوتاهتر شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز