تستهای سبک سنگین گاو آبستن خشک

چگونه حاشیه سود گاوداری حداکثر برسانیم

رعایت استانداردهای لازم برای مدیریت گاوداری به دلیل تاثیری که برحاشیه سود گاوداری دارد کمک میکند که بدانیم چگونه حاشیه سود گاوداری خود را به حداکثر برسانیم

چگونه حاشیه سود گاوداری خود را به حداکثر برسانیم

چه چیزی یک گاوداری پر سود و کم سود را متمایز می کند؟ فرض بر این است که گاوداری شیری با تولید بالا و گله بزرگتر سودآورترین هستند، اما همیشه اینطور نیست. در واقع، داده ها نشان می دهد که حاشیه سود برای مزارع با 500 گاو یا بیشتر بسیار متفاوت است. بین سال‌های 2015 تا 2018، بزرگترین گاوداری ها در پایین‌ترین و 20 درصد برتر در سودآوری قرار داشتند.

سودآوری تنها بر اساس تعداد گاوهای شما یا حتی نرخ تولید گاو نیست. در واقع، گاوداری ها با بیشترین سود، هزینه های خوراک کمتری دارند، شیر با کیفیت بهتر تولید می کنند و هزینه های کنترلی بسیار موثرتری دارند.

همانطور که گفته شد، اگر گاوداران  هر کاری را که انجام می دهند در مدیریت مناسب گاوداری ریشه یابی کنند و سرمایه گذاری مناسبی در نگهداری زمین، تجهیزات تکنولوژیکی و سلامت گله انجام دهند، احتمال بروز این ویژگی ها بیشتر است.

1- توجه به شرایط ، نگهداری و تعمیرات زمین گاوداری

در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که یک گاودار  از کیفیت زمین زراعی خود استفاده زیادی نمی کند، اما نگهداری از زمین در جایی که به سود دهی گاوداری مربوط می شود بسیار مهم است. چرای مراتع، علوفه ها و مناطق برای کشت محصولات کشاورزی برای تغذیه گله از عناصر مهم این عملیات هستند.

به عنوان مثال، اگر مناطق چرای کم کیفیت دارید، گله شما ممکن است از نظر تغذیه ای آسیب ببیند. علوفه مرتعی یکی از بزرگترین و بهترین منابع غذایی برای گاو است. علوفه با کیفیت پایین می تواند منجر به سلامت گله ضعیف تر و سرمایه گذاری بیشتر در منابع غذایی مکمل یا مراقبت از حیوانات شود. مزارع با سود بالا معمولاً هزینه های خوراک کمتری را با میانگین 1916 دلار برای هر گاو دارند، در حالی که مزارع کم سود ممکن است تا 2100 دلار برای هر گاو خرج کنند. این می تواند مربوط به علوفه با کیفیت بهتر و اتکای کمتر به غذای مکمل باشد

جایگاه گاوهای شیرده

برای گاوهای شیرده در سیستم انفرادی آزاد، جایگاه هایی اختصاصی با مساحت ۵ متر بخش مسقف و ۱۰ متر بخش بهاربند برای هر گاو در نظر گرفته می شود. غذای گاوها نیز از چهار سمت داده می شود.

جایگاه گوساله ها

در گاوداری های مدرن کف جایگاه گوساله ها را بتنی و دیواره های آن را سیمانی می سازند. برای پیشگیری از انتقال بیماری ها در بین گوساله ها بهتر است دیوارها را بتنی و با ارتفاع زیاد ساخت تا امکان تماس بین گوساله ها نباشد. در بخش جلویی جایگاه نرده فلزی می گذارند و سطل آب و کنستانتره را در جلوی نرده فلزی می گذارند.

بهاربند

قسمت کف بهاربند باید بتنی باشد و اطراف آن باید نرده کشی شود. برای پیشگیری از گرمای زیاد می توان قسمت بالایی آخور که در جلوی بهاربند قرار دارد را سایبان کشید.

انبار علوفه خشک

این انبار  باید گنجایش زیادی برای این حجم از علوفه خشک داشته باشد. در حجمی معادل یک متر مکعب ۱۵۰ کیلوگرم علوفه خشک را می توان جا داد. انبار علوفه خشک باید ارتفاعی حدود ۵ تا ۶ متر داشته باشد.

جایگاه تلیسه

برای تلیسه ها نیز باید فضایی جداگانه با مساحت ۴ متر و بهاربندی با مساحت ۸ متر به همراه تجهیزات مورد نیازشان ساخته شود.

سالن شیردوش:

یکی دیگر از مهمترین بخش های یک گاوداری سالن شیردوشی است. یا توجه به ظرفیت جایگاه و تعداد ام شیردوشی هایی یک طرفه یا دوطرفه و در وسط گاوداری  باید ساخته شود.

 1. گاوداری هایی با ۲۵-۵۰ راس گاو شیری: شیردوشی ۴ واحدی یکطرفه
 2. گاوداری هایی با ۱۰۰ راس گاو شیری: شیردوشی ۴ واحدی دو طرفه
 3. گاوداری هایی با ۲۰۰-۳۰۰ راس گاو شیری: شیردوشی ۴۶ واحدی یکطرفه
 4. گاوداری هایی با ۵۰۰ راس گاو شیری: شیردوشی ۱۲ واحدی

سیلو

ظرفیت سیلو باید به اندازه نگهداری علوفه سیلویی مورد نیاز گاوها برای مدت زمان ۶ ماه باشد. در یک متر مکعب از یک سیلو حدودا ۶۰۰ کیلو علوفه سیلویی گنجانده می شود. یک گاو شیری روزانه ۱۱ کیلوگرم علوفه سیلویی نیاز دارد.

 

 

فرمول محاسبه ظرفیت سیلوی جایگاه برای مدت زمان ۶ ماه

مقدار علوفه مورد نیاز برای مدت زمانی مشخص= (مدت زمان ذخیره × میزان علوفه لازم روزانه برای هر راس گاو× تعداد  کل گاوها)

2- توجه به آب آشامیدنی طبیعی

عامل دیگری که باید در نظر گرفت: آب آشامیدنی طبیعی یک مؤلفه بزرگ برای سلامت گله و بنابراین سودآوری است. آب کم کیفیت یا ناکافی می تواند باعث کاهش تولید شیر شود. به عنوان یک نکته جانبی، گاوها از آب آلوده امتناع می کنند زیرا می توانند آلاینده ها را شناسایی کنند. اگر به یک حوض طبیعی، چشمه یا منبع آبی دیگر تکیه می کنید، این منابع باید برای حفظ سودآوری گاوداری،آزمایش یا حتی درمان شوند. چگونه حاشیه سود گاوداری حداکثر برسانیم

3- سرمایه گذاری در تجهیزات

در برخی موارد، کشاورزان به سرمایه گذاری در تجهیزاتی عادت دارند که ممکن است بازگشت سرمایه فوری را نشان ندهند. سرمایه‌گذاری تجهیزات در ابتدا می‌تواند یک هزینه بزرگ یا گران به نظر برسد، اما سرمایه‌گذاری گران‌تر اغلب برای بازدهی سال به سال ارزش آن را دارد. سرمایه گذاری در تجهیزات تکنولوژیکی یک مثال عالی است، به خصوص با برخی از تجهیزات نوآورانه تر موجود امروز.

یک سیستم نظارت بر چرخه حرارت فحلی را در نظر بگیرید که اغلب با سرمایه گذاری عمده همراه است. با این حال، این سرمایه‌گذاری می‌تواند به معنای اصلاح موفق‌تر و دقیق‌تر برای بلندمدت باشد که می‌تواند منجر به نرخ تولید شیر بهتر و چرخه‌های قابل پیش‌بینی‌تر زایمان شود.

4- توجه به سلامت گله

 

همه چیز از کیفیت شیر ​​گرفته تا حجم شیر تحت تاثیر سلامت گله شیری شماست. بنابراین، سرمایه گذاری در سلامت گله شما شاید یکی از بزرگترین محرک های سودآوری باشد. مشکلات بهداشتی متعددی می تواند بر سود دهی گاوداری تأثیر بگذارد، مانند:

 1. ورم پستان
 2. مشکلات تولید مثل
 3. کیست های تخمدان
 4. لنگش
 5. بیماری گاو قابل پیشگیری

ورم پستان به تنهایی مسئول تقریباً 2 میلیارد دلار ضرر سالانه در بین کشاورزان لبنی است. بنابراین، کنترل خطرات ورم پستان با سرمایه گذاری های آگاهانه می تواند یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش حاشیه سود باشد. چیزی به سادگی باکتری در بستر  یا ماشین‌های شیردوشی می‌تواند مقصر ورم پستان باشد، بنابراین خرید تجهیزات ضدعفونی بهتر و ارتقا به دستمال مرطوب های یکبارمصرف با قابلیت نگهداری آسان‌تر می‌تواند به شما کمک کند سالانه سود قابل توجهی داشته باشید.

5- سرمایه گذاری برای بازگشت سرمایه در گاوداری !

چند دهه پیش، سود دهی یک گاوداری شیری بر یک عامل محرک اصلی بود: کار سخت. با این حال، صنعت گاو شیری در طول سال ها از نظر بازده عملیاتی و سودآوری تکامل یافته است. سخت کوشی ممکن است پایه اصلی هر گاوداری شیری باشد، اما گاوداری های پر سود چندین ویژگی دیگر نیز دارند. از زمینی که گاوهای شما در آن می چرند تا تجهیزات خریداری شده، هر جزء کوچک این پتانسیل را دارد که حاشیه سود را در دراز مدت به حداکثر برساند.

چگونه حاشیه سود دامداری حداکثر برسانیم
چگونه حاشیه سود دامداری حداکثر برسانیم

پیوندهای مفید

جهت مطالعه لطفا بر روی تصویر مورد نظر کلیک فرمایید.

_
مشکلات مدیریت گاوداری ارائه راهکار کاربردی
مدیریت سودآوری گاوداری داده های آماری
سنجش اقتصادی بودن گاوداری-min

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز