مشکل پایین بودن چربی شیر گاو

با دانستن اینکه مجموعه عوامل دخیل در کاهش چربی شیر گاو کدام است به راحتی میتوان مشکل پایین بودن چربی شیر را در گله گاوهای شیر ی حل کرد

مقادیر طبیعی چربی شیر معمولا از 3.7 درصد (در نژاد هلشتاین) تا 4.9 درصد (در نژاد جرسی) متغیر می‌باشند. از آنجایی که فرمول های قیمت شیر در حال حاضر بر چربی شیر و پروتئین تأکید دارند، حفظ چربی شیر و پروتئین در حد مطلوب یک مزیت اقتصادی به شمار می‌رود.

همچنین، طبیعی بودن مقدار چربی شیر نشان دهنده مطلوب بودن شرایط شکمبه سلامت و سلامت گاو است. به طور کلی، جیره های غذایی که باعث کم شدن مقدار چربی شیر می شوند می توانند باعث ایجاد لنگش، اسیدوز و مشکلات مصرف خوراک گردند.

اگر نسبت پروتئین شیر به چربی شیر برای گاو هلشتاین کمتر از 8/0 باشد، نشان دهنده بروز یک مشکل است. وقتی این نسبت بیشتر از 0/1 باشد، گله از کاهش چربی شیر رنج می برد (سندرم پایین بودن چربی شیر). تغییر در درصد پروتئین شیر به دنبال تغییرات در چربی شیر اتفاق می افتد، به جز در هنگام پایین بودن همیشگی چربی شیر و هنگامی که میزان بالای چربی به حیوان داده می شود.

مشکل پایین بودن چربی شیر گاو

آشنایی با

دلایل کاهنده چربی شیر

عدم مدیریت خوراک و جیره نامناسب

دستورالعمل های زیر برای به حداکثر رساندن تولید شیر تصحیح شده بر اساس مواد جامد  ضروری است:

 1. فرمولاسیون مناسب جیره
 2. حداکثر کردن مصرف خوراک
 3. نظارت بر ترکیب غذا (استفاده از علوفه مناسب، آنالیز مواد مغذی خوراک)
 4. برداشت یا خرید علوفه با کیفیت بالا و تغذیه دامها با علوفه مطلوب
 5. تغذیه پروتئین، انرژی، فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها به مقدار مناسب.

 

عدم مدیریت جیره و بالانس نبودن انرژی آن

وقتی که گاو‌ها توازن انرژی مثبت را به دست می آورند، وزن بدن آنها نیز بهبود می یابد، افت نمره وضعیت بدنی آنها بهبود می یابد و گاو شیر با مقدارچربی و پروتئین طبیعی را تولید می کند. افزایش مصرف خوراک می تواند پروتئین شیر را به مقدار 2/0 تا 3/0 درصد واحد افزایش دهد.

تغذیه بیش از حد NFC (کربوهیدرات غیر فیبری)

تغذیه بیش از حد NFC منجر به کاهش چربی شیر 1/0 درصد یا بیشتر شده و ممکن است پروتئین شیر را به میزان 2/0 تا 3/0 درصد افزایش دهد.

در جیره هایی که مقادیر زیادی علوفه با کیفیت بالا استفاده شود، ممکن است مقادیر کربوهیدرات غیر فیبری محدود شود.

کربوهیدراتهای غیر فیبری جیره باید بین 30 تا 40 درصد باشند. اگر نسبت علوفه به کنستانتره 40 به 60 یا مقدار علوفه کمتر باشد سطح کربوهیدرات غیر فیبری 40 تا 45درصد خواهد بود.

مصرف بی رویه غلات عمل آوری شده

به طور کلی جو آسیاب شده یا جو غلطک خورده یا ذرت پرک شده بیشتر از حد نیاز تغذیه در اختیار دام قرار داده شود، باعث کاهش شدید چربی شیر می شود.

محصولات جانبی با فیبرهای قابل هضم بالا، مانند پوسته های سویا، می توانند جایگزین دانه های حاوی نشاسته بالا بشوند و از کاهش افت چربی شیر تا حدی جلوگیری کنند.

تحقیقات دانشگاه نبراسکا نشان می دهد پوسته های سویا می توانند 50 تا 75 درصد جایگزین ذرت در مخلوط کنسانتره شوند تا مقدار چربی شیر در حد طبیعی باقی بماند

مصرف جیره حاوی مقدیر بسیار بالای فیبر (ADF) 

حداقل مقدار فیبر نامحلول در شوینده اسیدی (ADF) مورد نیاز در ماده خشک جیره 19 تا 21 درصد است. فیبر نامحلول شوینده خنثی (NDF) نباید کمتر از 26 تا 28 درصد باشد. در صورت کاهش این مقادیر، خطر کاهش چربی شیر، اسیدوز، لنگش، نوسانات مصرف خوراک و افت امتیاز وضعیت بدنی، بویژه در اوایل دوران شیردهی بیشتر خواهد شد.

 

به طور کلی، استفاده از 40- 50 درصد علوفه در ماده خشک کمترین مقدار برای جلوگیری از کاهش چربی شیر است

عدم مصرف  مکملهای چربی

تغذیه با مکمل چربی در حالی که میزان تولید در هر گاو بیش از 9000 کیلوگرم در سال است، به طور فزاینده ای همه گیر شده است.

در هنگام تغذیه مکمل چربی باید از دستورالعمل های ویژه ای پیروی کنید تا از کاهش درصد پروتئین شیر به مقدار 1/0 تا 2/0 درصد جلوگیری کنید.

اگر مکمل چربی به درستی مورد استفاده قرار گیرد باعث افزایش درصد چربی شیر، تغییر نسبتا کمی در درصد پروتئین شیر و افزایش تولید شیر می شود.

تغییر در محیط شکمبه می تواند منجر به کاهش چربی شیر گردد. در حقیقت «خورانیدن مقادیر زیاد چربی های غیر اشباع به عنوان یکی از دلایل افت چربی شیر مطرح شده است»

 

 

مقادیر توصیه شده برای تغذیه چربی عبارتند از:

منبع جیره

حداکثر مقدار مصرف در ماده خشک جیره

علوفه ، غلات (جیره غذایی پایه)

3 درصد

چربی های طبیعی

2 تا 4 درصد

دانه های روغنی کامل

0.5 کیلوگرم

پیه حیوانی

0.5 کیلوگرم

چربی های محافظت شده

0.5 کیلوگرم

مجموع در جیره

حداکثر 7 تا 8 درصد

یک راه برای پیش بینی افت چربی شیر این است که مجموع اسیدهای چرب غیر اشباع خورده شده توسط دام را محاسبه کنیم (مجموع اولئیک، لینولئیک و لینولنیک). دریک جیره معمول در دانشگاه کلمسون دکتر جنکیز مجموع آنها را حدود ۵۷۳ گرم برآورد کرد که در آن سهم اصلی را ذرت سیلو شده در تامین این مقدار اسید چرب غیر اشباع به عهده داشت.

استفاده از  موننسین !!!

موننسین نیز نشان داده شده است که می تواند موجب کاهش چربی شیر شود. البته داده های مزرعه نشان می دهد که موننسین وقتی چربی شیر را کاهش میدهد که شرایط شکمبه ای وخیم باشد و در شرایط مدیریت مناسب آخور موننسین به راحتی چربی شیر را کم نمی کند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز