چگونه هنگام شیردوشی گاوداری ایمن بمانیم

چگونه هنگام شیردوشی گاوداری ایمن بمانیم

چگونه هنگام شیردوشی در گاوداری گاو شیری ایمن بمانیم

اجرای یکنواخت وظایف شیردوشی در یک گاوداری گاو شیری مستلزم توجه به جزئیات و نگهداری ایمن از محل کار برای کارکنان شما است. این مهم است که کارکنان شما بدانند چگونه کار خود را به بهترین نحو انجام دهند تا سالم بمانند – و چگونه خطرات آسیب را به حداقل برسانند.

برای ایمن ماندن در حین شیردوشی، باید بیشتر از اجتناب از خطرات انجام دهید. در واقع همه چیز در مورد نگهداری ایمن شیر خام و داشتن برنامه ای برای آموزش کارگران در مورد خطرات مختلف موجود در هر مرحله از تولید شیر است. و مانند هر شغل دیگری که ریسک دارد، بررسی راه‌های پیشگیری از آسیب نیز است. ما قصد داریم نگاهی کوتاه به یک عملیات شیردوشی معمولی بیاندازیم و راه‌های کاهش حوادث را از طریق نگهداری و آموزش مداوم بررسی کنیم. در اینجا چند نکته وجود دارد که به کارکنان شما کمک می کند تا کار خود را بدون آسیب انجام دهند

.

دامداران، ایمنی دام و گاوهای شیری

جابجایی دام می تواند خطراتی را برای کارگران ایجاد کند. از آنجایی که گاوهای شیری حیوانات بزرگی هستند، حتی یک اشتباه کوچک توسط کارگر گاهی اوقات می تواند منجر به صدمات جدی شود. در نتیجه، مهم است که آنها بدانند چگونه اموال شما را به خوبی حفظ کنند و در صورت بروز مشکلات با آنها برخورد کنند. به این نکات نگاهی بیندازید تا کارکنان خود را در مورد گاوهای شیری و کل عملیات خود ایمن نگه دارید.

آگاهی در مورد نقاط کور گاو های شیری.

از آنجایی که گاوهای شیری غیرقابل پیش بینی تر از همتایان گاو خود هستند، هنگام کار با آنها باید همیشه یک راه فرار در نظر داشته باشید.

خلق و خوی آنها می تواند در یک لحظه تغییر کند و در صورت تهدید یا مبهوت می توانند شارژ شوند. حفظ آرامش در اطراف آنها، و همه گاوها برای این موضوع مهم است. و رفتار محترمانه با آنها به کاهش احتمال آسیب کمک می کند.

پیاده‌روها و مناطق کارگری را مدیریت کنید. یکی از بزرگترین خطرات انبار شیردوشی برای کارگران احتمال لیز خوردن، زمین خوردن یا افتادن در حین کار در محل شیردوشی است. به کارگران آموزش دهید تا از محل قرارگیری بدن، پاها و اندام هایشان نسبت به ناحیه اطراف خود آگاه باشند. در صورت امکان، کف‌پوش‌های مقاوم در برابر لغزش را نصب کنید، بتن را با وصله‌کاری نگهداری کنید و مناطقی را که دیگر ایمن نیستند گزارش دهید. اقداماتی را برای جلوگیری از زمین خوردن، لیز خوردن یا افتادن در نتیجه سطوح مرطوب، نشت نفت، تجمع جلبک یا کود دامی بر روی سطوح سخت بتن انجام دهید.

خطرات پاییز و زمستان در سالن شیردوشی

از آنجایی که خطرات پاییز و زمستان در طول شیردوشی بسیار زیاد است، در اینجا دستورالعمل های دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید:برنامه ای برای شستشوی خطوط ایجاد کنید و به آن پایبند باشید.

 1. تمام چاله های باز را بپوشانید و اطمینان حاصل کنید که آنهایی که در آن قرار ندارند دارای نرده محافظ برای جلوگیری از سقوط تصادفی هستند.
 2. روشنایی کافی برای روشنایی روشن همه مناطق کار نصب کنید – روز و شب.
 3. زهکشی در خطوط همیشه باید در حد معقولی باشد.
 4. آب راکد را به سمت زهکشی ها دور کنید و مطمئن شوید که شیب کافی در طبقات وجود دارد تا مایعات را به داخل زهکشی بکشد.
 5. تجهیزات حفاظت فردی مورد نیاز را در انبار و در دسترس کارگران قرار دهید تا در شروع هر شیفت از آن استفاده کنند. یک کارمند را به عنوان یک افسر انطباق داخلی که PPE کارگران، چکمه های مقاوم در برابر لغزش و غیره را بازرسی می کند، محول کنید.
 6. تجهیزات شیردوشی خود را به درستی نگهداری و در صورت لزوم استریل کنید تا مطمئن شوید که همیشه در حال انجام عملیات تمیز هستید.

نرده ها و حفاظ ها را چک کنید.

جابجایی گاوهای شیری از استایل به داخل سالن شیردوشی مستلزم آن است که نگهبانان به درستی حصارها را حفظ کنند تا دام ها را در جای خود نگه دارند .  آغل های اجباری و آغل جمع آوری باید به گاو اجازه حرکت ایمن و کارآمد را بدهد. آنها باید طوری طراحی شوند که کارگران در صورت لزوم بتوانند با خیال راحت فرار کنند – تا از له شدن آنها توسط دام جلوگیری شود. بنابراین مطمئن باشید که دروازه‌ها و درها به‌درستی آویزان شده‌اند و می‌توانند کاملاً در برابر دیوار باز شوند تا فشار وارده به آن باعث باز شدن آن نشود و دام‌ها را به یک منطقه غیرقابل کنترل رها کند. به کارمندان آموزش دهید که هرگز روی نرده ها ننشینند یا بالا نروند تا از سقوط و آسیب های دیگر جلوگیری شود.

ایمنی در جابجایی و انتقال دام.

چه یک سالن موازی یا دوار داشته باشید، انتقال گاوها به آن و از آن، کارگران را در معرض خطرات احتمالی قرار می دهد. به کارگران بی تجربه یادآوری کنید که با گاوهای جوانی که ممکن است در شیردوشی تازه کار باشند محتاط باشند. اگرچه حیوانات مسن‌تر و چاشنی‌تر هنگام راه رفتن از روی توری زهکشی یا یک گودال دریغ نمی‌کنند، گاوهایی که تازه شیردوشی می‌کنند ممکن است در شرایطی مانند این از حرکت خودداری کنند. و همین امر در مورد آموزش کارکنان هنگام جابجایی دام به داخل یا خارج شدن از تریلرها صدق می کند. اگر عملیات شما مستلزم حمل و نقل حیوانات توسط تریلرهای دام باشد، آنها به آموزش بهترین راه ها برای سوار و پیاده کردن ایمن آنها نیاز دارند.

خطرات الکتریکی و جلوگیری از شوک.

کار با برق در یک محیط مرطوب و رسانای الکتریکی با توری های فلزی و نرده های محافظ فولادی خطر برق گرفتگی در انبار شیردوشی را هم برای انسان و هم برای حیوانات به همراه دارد. مطمئن شوید که تعمیر و نگهداری منظم واحدهای الکتریکی خود را انجام دهید و عملیات خود را توسط یک پیمانکار برق دارای مجوز بازرسی کنید تا مطمئن شوید که ولتاژ سرگردان بر سلامت گله تأثیر نمی گذارد.

به حداقل رساندن آسیب های شیمیایی مواد شیمیایی مورد استفاده برای استریل کردن و تمیز کردن تجهیزات،

خطراتی برای سلامتی کارگران، دام ها و حتی محیط اطراف شیردوشی ایجاد می کند. مطمئن شوید که کارگران شما اقدامات احتیاطی درج شده در ظروف مواد شیمیایی یا برگه اطلاعات ایمنی مواد مرتبط را رعایت می کنند تا بهترین راه برای رسیدگی به این مواد شیمیایی و همچنین نحوه مدیریت حوادث را بدانند.

.

ایمنی تولید لبنیات و کار با تجهیزات شیردوشی

علاوه بر خطرات فیزیکی کار در نزدیکی دام، کارگران شیردوش همچنین می توانند در معرض خطرات بیولوژیکی و ویروس های منتقله از حیوانات باشند، اگر اقدامات احتیاطی مناسب انجام نشود. علاوه بر ایمنی کارگران، استفاده نادرست از فرآورده های شیر یا تماس مستقیم با مواد بیولوژیکی مانند کود می تواند به طور بالقوه این مخاطرات زیستی یا مواد شیمیایی را وارد عرضه مواد غذایی کند. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد تا کارگران شما بتوانند به ایمن نگه داشتن خود و شیری که از آن استفاده می کنند کمک کنند:

عوامل بیماری زا و نحوه کاهش خطر را بشناسید. خطرات بیولوژیکی مانند باکتری ها، ویروس ها و عوامل انگلی می تواند در انبار شیردوشی وجود داشته باشد. به کارگران آموزش دهید که بهترین راه برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض این خطرات از طریق تمیز کردن و ضدعفونی کافی، برچسب زدن مناسب همه مواد در انبار و ذخیره اقلام خطرناک در مناطق قفل شده برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض تصادفی.

با مواد جامد شیر با خیال راحت کار کنید. کارگران باید آموزش ببینند که هرگز شیر خام ننوشند و همچنین نباید هنگام پاستوریزه کردن شیر بنوشند. شیر معمولی فقط پس از پاستوریزه شدن کامل و آزمایش توسط کارکنان شما برای مصرف بی خطر است.

به رویه های عملیاتی استاندارد (SOP) پایبند باشید. ایجاد یک روال برای کارکنان شما که در هنگام حمل و نقل و کار با فرآورده های شیری از آن پیروی کنند، می تواند به بهبود ایمنی و ایجاد یک برنامه کاری قابل پیش بینی تر برای تولید کمک کند. SOP های خود را هر از چند گاهی مرور کنید تا مطمئن شوید به روز هستند

.

خطرات شیمیایی و فیزیکی و کارگر شیردوش

وقتی کارکنان شما خطراتی را که معمولاً در سالن و اطراف سالن شیردوشی با آن مواجه می‌شوند، درک کنند، می‌توانند با خیال راحت‌تر کار کنند و ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی یا قرار گرفتن در معرض در حین کار، زمان استراحت کارگران کاهش یابد. علاوه بر اطمینان از محیطی استریل برای جمع آوری شیر خام، کارکنان شما با مواد شیمیایی ضد باکتری و ضد میکروبی نیز کار خواهند کرد. این نکات را با آنها در میان بگذارید تا بدانند چگونه با خیال راحت در انبار شیردوشی شما کار کنند.

7 نکته طلایی

مراقبت از پستان گاو برای شیردوشی، هنگامی که آنها در غرفه ای در سالن شیردوشی قرار می گیرند، کارگر را با چندین خطر مواجه می کند:

 1. با پیروی از چک لیست وظایف محول شده توسط مدیر، از وضعیت بهداشتی تجهیزات شیردوشی اطمینان حاصل کنید.
 2. استفاده از آب را برای تمیز کردن سرپستان ها به حداقل برسانید تا از چکیدن پاتوژن ها  روی سرپستان جلوگیری کنید.
 3. برای جلوگیری از ورم پستان و به حداقل رساندن سطح باکتری ها در فرآورده های شیر، از دستمال های مرطوب سرپستان استفاده کنید و قبل از دوشیدن شیر پستان را کاملا خشک کنید.
 4. غوطه ور شدن سرپستان قبل از شیردوشی باید حداقل 30 ثانیه طول بکشد تا مطمئن شوید که سرپستان استریل شده است.
 5. استفاده از غوطه ور شدن پستان پس از شیردوشی را در مقابل اسپری کردن به تعویق بیندازید زیرا این روش روشی کامل تر برای کاهش ورم پستان و کاهش باکتری های ناشی از کلون سازی در کانال پستان است.
 6. اگر ترجیح می دهید عفونت های مربوط به شیردوشی را با اسپری ضد عفونی کننده به حداقل برسانید، از یک بطری اسپری تحت فشار با سر فولاد ضد زنگ استفاده کنید. کل سرپستان را از هر دو سمت چپ و راست اسپری کنید و سپس دهانه ها را با دستمال کاغذی پاک کنید.
 7. مطمئن شوید که کارگران پس از استفاده از سرویس بهداشتی و پس از اتمام شیفت کاری خود از آب گرم صابون برای شستن دست ها استفاده می کنند.

به حداقل رساندن خطرات شیردوشی

برای به حداقل رساندن خطرات شیردوشی، قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری زا و آسیب های ناشی از کار، مدیران شیردوش باید هر از چند گاهی عملکرد کارگران را مشاهده و بررسی کنند. از مدیران بخواهید به کارمندان بازخورد بلادرنگ بدهند تا به آنها کمک کند روند خود را بهبود بخشند و محصولات شیر ​​و دام شما را نیز ایمن تر نگه دارند.

در حالی که هیچ راهی برای تضمین یک عملیات کاملاً ایمن وجود ندارد، می‌توانید با ادامه دادن به تنظیم دقیق نحوه انجام کار و همچنین با بیمه کردن دقیق آن، از سرمایه‌گذاری خود محافظت کنید. با نماینده بیمه خود تماس بگیرید تا پوشش های اختیاری گاوداری خود را بررسی کرده و از موارد غیرمنتظره در امان باشید. با دانستن اینکه تمام تلاش خود را برای ایمن نگه داشتن کسب و کار خود انجام داده اید و گاوداری شما می تواند رونق بگیرد، آرامش خاطر پیدا خواهید کرد.

چگونه هنگام شیردوشی گاوداری ایمن بمانیم چگونه هنگام شیردوشی گاوداری ایمن بمانیم

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز