چگونگی استفاده از سیلاژ ذرت در جیره گاو شیری و پرواری

چگونگی استفاده از سیلاژ ذرت در جیره

feeding
_

چگونگی استفاده از سیلاژ ذرت در جیره گاو شیری و پرواری

سیلاژ ذرت بدلیل داشتن کربوهیدرات بالا، کیفیت بالاتری نسبت به بقیه انواع سیلاژ دارد و معمولاً دام ، ذرت سیلو شده را با رغبت بیشتری می خورد در مورد ورود سیلاژ ذرت به رژیم غذایی دام دو جنبه اصلی وجود دارد که باید هنگام شروع ، مصرف سیلاژ ذرت برای اولین بار مورد توجه قرار گیرد:

 • عادت دهی مصرف سیلاژ: سازگاری رفتاری گاوها و یا تلیسه هایی که قبلاً به آنها سیلو ذرت داده نشده است.
 • تطبیق شکمبه: جمعیت میکروبی که برای تنظیم هضم خوراک جدید و اطمینان از هضم بهینه خوراک لازم است.

موضوع مهمی که سبب اهمیت سیلاژ ذرت گشته است مقادیر بالای نشاسته و فیبر درون آن است. این مقدار بالای نشاسته و فیبر می‌تواند کمک بسیار زیادی به افزایش شیردهی دام و پرواری آن کند.

یکی از انواع مهم در این مورد، سیلاژ بچه ذرت است. این نوع از سیلاژ به دلیل برداشت زودهنگام دارای مقادیر بالای مواد مغزی است. موضوع دیگری که این نوع سیلاژ را محبوب ساخته است زمان تولید کوتاه آن است. استفاده از سیلاژ دام در بیست سال اخیر در نقاط مختلف دنیا همواره در حال افزایش بوده است که خود نشانه از اهمیت و مفید بودن این غذای دام است

با این حال سیلاژ ذرت دارای مقادیر پایین پروتئین است و از این رو معمولاً آن را همراه با مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند. این مکمل‌ها باید بتوانند میزان پروتئین مورد نیاز دام را درون خود داشته و سلامت آن را تضمین کند.

 • اهمیت بررسی میزان اسید لاکتیک سیلاژ ذرت

 

میزان معمول غلظت اسید لاکتیک در سیلاژ (بر اساس ٪DM) حدود 4-7 میباشد.

مقدار بالای غلظت اسید لاکتیک نشان از آن دارد که سیلاژ به درستی نگه‌داری شده است. اگر مقدار اسید لاکتیک پایین باشد، به ما نشان می‌دهد که فرآیند تخمیر به درستی صورت نگرفته و دلیل این موضوع می‌تواند DM بالا و یا به صورت جدی در معرض هوا قرار گرفتن باشد.

 • اهمیت بررسی میزان استیک اسید سیلاژ ذرت

 

میزان معمول غلظت اسید استیک در سیلاژ (بر اساس ٪DM) حدود 1-3 میباشد

مقدار غلظت بالای استیک اسید معمولا نشان می‌دهد که سیلاژ بسیار مرطوب بوده و یا بسته‌بندی نامناسی داشته است. اما با این حال مقدار بالای استیک اسید همیشه نشان‌دهنده‌ی نگه‌داری نامناسب سیلاژ نیست و این موضوع باید با دقت مورد توجه قرار بگبرد

 • اهمیت بررسی میزان نیترات سیلاژ ذرت

 

میزان معمول غلظت آمونیاک  در سیلاژ (بر اساس ٪DM) حدود5-7 میباشد

به خاطر استفاده‌ی زیاد از کود نیتروژن، احتمال بالا بودن مقدار نیترات درون سیلاژ ذرت زیاد است. اگر این مقدار بیش از حد بالا باشد می‌تواند به سلامت دام آسیب رساند. البته این مقدار بالا با سیلو کردن و روند تخمیر مناسب می‌تواند تا مقدار زیادی کاهش یابد

 • اهمیت میزان PH سیلاژ ذرت

میزان معمول PH در سیلاژ (بر اساس ٪DM) 4.2 تا 3.7  میباشد

میزان بالاتر از ۴.۰ pH معمولا به دلیل مقدار بالای DM است. این مقدار بالا گاهی نیز نشان از آن دارد که سیلاژ ذرت علوفه ای در معرض مقدار بسیار زیاد هوا قرار گرفته است.

 • مزایای تغذیه ایی سیلاژ ذرت در گاوهای شیری

 

سیلاژ ذرت علوفه ای به دلیل داشتن  مقدار بالای نشاسته، پروتئین و مقادیر بالای انرژی و مواد مغزی قابل هضم دیگر  باعث افزایش شیردهی دام میشود. با این حال به دلیل مقدار پایین پروتئین سیلاژ ذرت، رشد دام نیز کاهش می‌یابد. به این منظور است که معمولاً سیلاژ ذرت با یک منبع غذایی دیگر سرشار از پروتئین ترکیب شده و از این طریق پروتئین مورد نیاز دام تأمین می‌شود.

 • مزایای تغذیه ایی سیلاژ ذرت در گاوهای پرواری

از آنجایی که میزان فیبر و میزان نشاسته سیلاژ ذرت بسیار بالا میباشد میتواند  خوراک مناسبی برای دام پرواری بوده و کمک بسیاری به پروار کردن دام می‌تواند کند. . میزان چربی سیلاژ ذرت علوفه ای معمولاً بسیار بالا نبوده و چیزی بین ۲ تا ۳ درصد DM است.

 • ارزش تغذیه ایی سیلاژ ذرت

متوسط ارزش انرژی زایی ذرت سیلو شده برای تولید شیر معادل 72 صدم واحد علوفه ای در کیلو ماده خشک است. چنانچه چنین سیلوی ذرتی به مقدار کافی در اختیار گاو شیری قرار گیرد (بدون علف و کنسانتره) به تنهایی قادر است احتیاجات روزانه دام را به انرژی نگهداری و انرژی تولید 12 لیتر شیر 4% چربی را تأمین کند

سیلوی ذرت و ذرت خوشه ای که دارای مقدار کافی دانه باشد برای رشد و نمو شکمبه حیوانات جوان ، گوساله و تلیسه یکی از بهترین غذاها هستند و می توانند از هفته چهارم یا پنجم بعد از تولد بصورت نامحدود در اختیار حیوان قرار گیرند

.در حال حاضر استفاده از سیلوی ذرت در تغذیه دام پرواری بسیار متداول است. زیرا مصرف این غذا در دامپروریها موجب حذف سایر علوفه ها و غذاهای مکمل گران قیمت گردیده است. ضمناً سیلوی ذرت سرشار از نشاسته است که قسمتی از این ماده در شکمبه به اسید پروپیونیک و قسمتی در روده ها به گلوکز که ماده اصلی سازنده چربی می باشد تبدیل می شود .

بدین طریق، به وسیله سیلاژ ذرت می توان مقدار قابل توجهی از احتیاج حیوان به انرژی، پروتئین و دیگر مواد را برطرف نمود.البته برای تعادل غذایی در جیره باید از مواد کنسانتره و یا علف خشک مرغوب نیز استفاده کرد، تا اثر اقتصادی سیلو بهتر معلوم شود.

آرشیو فیلمهای آپارات در کانال شرکت: damdaranesf

جهت مشاهده لطفا بر روی کلیپ دلخواه ، کلیک فرمایید.

آیدی کانال ما در سایت تماشای فیلم آپارات damdaranesf  میباشد شما میتوانید با کلیک بر روی آیدی ما در آپارات به دنبال کننده های ما بپیوندید و از تماشای تازه ترین کلیپهای آموزشی لذت ببرید.

 1. کلیپ نحوه بسته بندی سیلاژ ذرت….
 2. کلیپ ذرت چینی و چاپر سیلاژ ذرت….
 3. کلیپ تخلیه سیلاژ ذرت…
best links

مطالب مفید

بررسی عوامل تاثیرگذار بر کیفیت سیلاژ ذرت…….  (ادامه مطلب)

روشهای تکنیکی برای افزایش بهره وری در تولید سیلاژ ذرت مرغوب ….(ادامه مطلب)

درمان قلیایی برای بهبود قابلیت هضم فیبر سیلاژ ذرت….. (ادامه مطلب)

تکنیکهای مهم جهت کاهش ضایعات سیلو…. (ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز