ژنتیک خصوصیات مایع منی گاو نر در یک جمعیت گاو چند نژادی

ژنتیک خصوصیات مایع منی گاو نر

ژنتیک خصوصیات مایع منی گاو نر در یک جمعیت گاو چند نژادی

برای طراحی برنامه اصلاح نژادی موفق، آگاهی از صفات کیفیت منی، دارای اهمیت زیادی میباشد.
بر طبق تازه ترین تحقیقات بعمل آمده در خصوص ژنتیک منی حاوی اطلاعات ژنوتیپی ژنهای کاندیدا در گاوهای نر مولد هلشتاین ، که در مجله بین المللی تولید مثل حیوانات (RIOGENOLOGY) جلد 123,ژانویه  2019, صفحات  202-208 چاپ شده است نتایج جالبی میتوان گرفت.
همانطور که میدانید از تغییرات ژنتیکی صفات کیفی مایع منی در گاو و روابط بین آنها اطلاعات کمی در دست است. هدف از مطالعه حاضر برآورد پارامترهای ژنتیکی برای طیف وسیعی از اقدامات کیفیت اسپرم بود. داده ها شامل 35573 انزال از 787 گاو نر تلقیح مصنوعی از 16 نژاد بود.
در این تحقیق پارامترهای ژنتیکی با استفاده از یک مدل مخلوط خطی حیوان تکرارپذیری برآورد شد. اختلاف نژادهای بزرگ با گاو های آبی بلژیکی مشاهده شد، به طور متوسط ​​، مقدار مایع منی کمتر از سایر نژادها تولید می کند در حالی که گاوهای Charolais، به طور متوسط ​​، اسپرم با اسپرم زنده کمتر و تحرک کمتری تولید می کنند
ضریب درون نژادی تنوع ژنتیکی غلظت اسپرم، حجم مایع منی و تعداد کل اسپرم در هر انزال به ترتیب 17/0، 15/0 و 19/0 بود.
ژنتیک خصوصیات مایع منی گاو نر
ژنتیک خصوصیات مایع منی گاو نر

تحلیل ژنتیکی :

انحراف معیار ژنتیکی برای درصد قبل از انجماد اسپرم زنده 5.6 units واحد در حالی که انحراف معیار ژنتیکی برای حرکت پیش رونده قبل از انجماد (مقیاس 0 تا 5) 0.25 واحد بود. وراثت پذیری کلیه صفات بین 0.13 تا 0.34 بود
تکرارپذیری صفات با کیفیت مایع از 0.22 تا 0.45 متغیر است. غلظت و حجم اسپرم از نظر ژنتیکی همبستگی منفی داشتند (40/0 −) اگرچه همبستگی فنوتیپی نزدیک به صفر بود (01/0 −).
 صرف نظر از اینکه صفات قبل یا بعد از انجماد اندازه گیری شدند یا حتی تغییر در هر دو صفت در طی انجماد، همبستگی ژنتیکی بین درصد اسپرم زنده و تحرک اسپرم از 68/0 تا 94/0 متفاوت بود.
همبستگی ژنتیکی بسیار قوی بین درصد اسپرم زنده قبل و بعد از انجماد (0.96) یا تحرک اسپرم قبل یا بعد از انجماد (0.92) وجود داشت. نتایج، تنوع ژنتیکی زیادی را در طیف وسیعی از صفات کیفیت مایع منی برجسته می کند، که بسیاری از آنها در واقع بسیار توارثی هستند و بنابراین پیش بینی های مفیدی برای اقدامات واقعی فنوتیپی دارند.

نتیجه گیری:

بیشترین همبستگی های فنوتیپی و ژنتیکی بترتیب مربوط به صفات درصد اسپرم زنده قبل انجماد با درصد اسپرم زنده بعد ذوب  و درصد اسپرم زنده قبل انجماد با جمعیت اسپرم بود.
نتیجه گیری نهایی: نتایج مطالعه حاضر، نشان داد که مقادیر وراثت­ پذیری برای صفات مختلف کیفیت منی مقدار کم تا متوسط است لذا، روند پیشرفت ژنتیکی برای بهبود خصوصیات منی کند بوده و شاید بتوان با بهبود شرایط محیطی بهبود نسبی خصوصیات منی را بدست آورد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز