کاربرد کیک روغنی خوراک دام

کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام

 

کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام بهترین وعده غذایی برای گاو شیری و پرواری

کیک روغنی باقیمانده اصلی خط تولید دانه های روغنی است.

به طور کلی، دانه های محصولات روغنی دارای چربی و پروتئین بالایی هستند. به عنوان مثال، کلزا حاوی بیش از 40 درصد چربی و بیش از 20 درصد پروتئین خام است. پس از استخراج چربی از طریق فرآیند استخراج روغن، محتوای پروتئین باقیمانده به میزان زیادی افزایش می‌یابد و کیک روغنی را به یکی از بهترین مکمل‌های پروتئینی برای خوراک دام تبدیل می‌کند.

کاربرد کیک روغنی تهیه خوراک دام
کیک روغنی (سمت چپ)، غذای روغنی (راست)

کاربرد کیک روغنی تهیه خوراک دام
کیک روغن / گلوله های غذا برای گاو

Oil Cakes Dry Matter Crude Protein Crude Fiber Ash Ether Extract Nitrogen
مغز نارگیل 90.1 21 13 5 15 49
هسته خرما 89.0 19 13 4 15 49
دانه آفتابگردان با پوسته 91.3 24 34 5 15 22
بادام زمینی با پوست 92.4 32 24 6 15 23
بادام زمینی بدون پوسته 92.6 46 5 4 15 30
Rapeseed 87.6 35 10 9 15 31
پنبه دانه با پوسته 89.6 23 22 6 15 34
پنبه دانه بدون پوسته 92.2 39 12 6 15 28
دانه کنجد 89.5 40 7 13 15 25
سویا با پوسته 87.9 42 6 6 15 31

کاربرد کیک روغنی در تهیه خوراک دام

کیک های دانه های روغنی رایج شامل کیک های سویا، کیک های کلزا، کیک های دانه های آفتابگردان، کیک های بادام زمینی، کیک های پنبه دانه، کیک های کنجدی و کیک های دانه کتان و غیره است. این کیک ها همگی گزینه های خوبی برای تهیه خوراک دام نشخوارکنندگان هستند. اما از نظر اقتصادی، پنبه دانه و کیک کلزا بیشترین استفاده را برای تولید خوراک دام دارند. کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام  کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام 

 

poultry feed pelelts made from soybean oil cake or meal
کیک سویا

 • کیک سویا / وعده غذایی

کیک سویا محصول جانبی تولید روغن پرس پیچ است در حالی که کنجاله سویا محصول جانبی کارخانه استخراج با حلال است. ارزش بیولوژیکی کیک سویا (کنجاله) بسیار بیشتر از دانه و همچنین بیشتر از بقیه کیک های دانه روغنی است. محتوای لیزین آن به ویژه بالا است و 2.18٪ از ماده خشک را تشکیل می دهد. محتوای متیونین می تواند به 0.59٪ برسد. همچنین سرشار از هشت اسید آمینه ضروری دیگر است. میزان هضم پروتئین کیک سویا (کنجاله) حدود 82 درصد است. این واقعا یک نوع خوراک پروتئینی خوب با طعم خوب است و مورد علاقه همه حیوانات به ویژه آبزیان مانند ماهی است. (محصول مرتبط: کارخانه کوچک فرآوری روغن سویا >>)


 • کیک پنبه دانه

کیک (غذا) پنبه دانه نیز سرشار از پروتئین است. پروتئین خام 30 تا 35 درصد، فیبر خام 11 تا 15 درصد است. محتوای پروتئین خام کیک مغز پنبه 5 تا 10 درصد بیشتر از کیک پنبه دانه (با پوسته) است. بنابراین ارزش غذایی کیک مغز پنبه ای بیشتر از کیک پنبه دانه است و هضم آن راحت تر است. ارزش انرژی آن کمی کمتر از کیک سویا است.

 

cottonseed cake / meal feed pellets for cow
کیک پنبه دانه

کیک دانه پنبه حاوی سمی به نام فنل پنبه است. این ماده مشتق شده از نفتالین، رنگدانه زرد رنگی است که به سلول ها، رگ های خونی و اعصاب آسیب می رساند و برای حیوانات آبزی مضر است. روش سم زدایی به سادگی افزودن 0.5 درصد سوکسینات است. (محصول مرتبط: کارخانه آسیاب روغن پنبه دانه >>)


 • کیک کلزا

این محصول فرعی تولید روغن کلزا است. کیک کلزا به طور گسترده ای در صنعت تولید خوراک دام در چین به ویژه صنعت پرورش حیوانات آبزی استفاده می شود. محتوای پروتئین کیک کلزا 32 تا 38 درصد است که کمی کمتر از کیک های سویا و بادام زمینی است. محتوای اسیدهای آمینه آن بسیار نزدیک به کیک های سویا است. علاوه بر این، حاوی کلسیم، فسفر و ریز مغذی های مهم نیز می باشد. محتوای ویتامین B موجود در آن حتی بیشتر از کیک سویا است.

کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام  کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام 

how to make rapeseed meal animal feed pelelts
کیک کنجاله کلزا

کیک کلزا حاوی مقداری سم است، عمدتاً گلوکزید خردل (یک گلیکوزید ترش گلوکز)، حاوی حدود 6 تا 10%. بنابراین، کیک های کلزا تند و بی مزه هستند. روش سم زدایی تخمیر یا دمای بالا (100 ℃) است. چین در حال حاضر سابقه بسیار طولانی در پرورش ماهی با خوراک کلزا دارد و مسمومیت هرگز اتفاق نیفتاده است، حتی اگر با کیک 100٪ کلزا تغذیه شود. (محصول مرتبط: پرس روغن کلزا >>) کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام 


 • کیک بادام زمینی

کیک بادام زمینی طعم خوب و محتوای پروتئین بالایی دارد. محتوای پروتئین آن بعد از کیک سویا است، اما ارزش انرژی آن بیشتر از کیک سویا است. هنگام استفاده از کیک بادام زمینی برای تهیه خوراک حیوانات آبزی، برای محدود کردن فعالیت آنتی تریپسین، تحت عملیات حرارتی (120 درجه سانتیگراد) قرار می گیرد. اگر درجه حرارت بالاتر از 120 درجه سانتیگراد باشد، اسید آمینه احتمالا آسیب می بیند، در همان زمان، ارزش بیولوژیکی پروتئین نیز کاهش می یابد. (محصول مرتبط: ماشین ساخت روغن بادام زمینی >>)

 

produce cattle feed pellets from peanut groundnut oil cake or meal
کیک بادام زمینی


 • کیک تخمه آفتابگردان

کیک های تولید شده از پوسته پوسته دانه آفتابگردان یک نوع خوراک پروتئین عالی است. محتوای پروتئین خام آن بیش از 40٪، چربی خام زیر 50٪ است. محتوای کلسیم، فسفر و ویتامین B نیز بیشتر از کیک سویا است. علاوه بر این، محتوای آن از ریبوفلاوین، تیامین به ویژه بالا است. کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام 

 

کاربرد کیک روغنی تهیه خوراک دام
کیک تخمه آفتابگردان

در واقع کیک تخمه آفتابگردان در حال حاضر بیشتر با پوسته تولید می شود. از آنجایی که پوسته تخمه آفتابگردان حاوی مقدار زیادی لیگنین است، هضم کیک را برای آبزیان دشوار می‌کند و als قابلیت هضم مواد مغذی را کاهش می‌دهد. (محصول مرتبط: کارخانه فرآوری روغن آفتابگردان >>) کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام 


 • کیک دانه کتان (بزرک).

محتوای پروتئین خام کیک دانه کتان بیش از 37 درصد است که سرشار از کلسیم است. کیک بذر کتان حاوی گلیکوزید کتان و اسید لینولنیک است. توجه به این نکته بسیار مهم است که در دمای معین و با عمل آب، آنزیم کتان می تواند گلیکوزید را به اسید هیدروسیانیک تبدیل کند. اگر در هر کیلوگرم کیک بذر کتان 200 میلی گرم هیدروسیانیک تولید کند، می تواند سمی باشد. (محصول مرتبط: پرس روغن بذر کتان >>)

 

کاربرد کیک روغنی تهیه خوراک دام
کیک بذر کتان


 • کیک جوانه ذرت

از آنجایی که پروتئین ذرت عمدتاً در جنین ذخیره می شود، محتوای پروتئین خام کیک جوانه ذرت 24.5٪ است. محتوای چربی خام نیز بالا است، حدود 8.5٪. محتوای عصاره بدون نیتروژن بالاتر است، 53.3٪. قابلیت هضم بالا، تغذیه غنی و ارزش انرژی خوراک خوب، کیک جوانه ذرت را به نوعی مواد اولیه خوب برای تولید گلوله های خوراک دام تبدیل کرده است. آسان هضم است، طعم خوبی دارد و هیچ مشکل سمی ندارد. با این حال، ارزش بیولوژیکی آن کمتر از کیک های سویا است. (محصول مرتبط: کارخانه فرآوری روغن ذرت >>) کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام 

 

کاربرد کیک روغنی تهیه خوراک دام
کیک جوانه ذرت

how to start your own production line with best business plan

اگر از خوراک دام کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید کنسانتره ممتازگاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استارتر گوساله،کنسانتره گاو خشک وتلیسه، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره تازه زا، کنسانتره پرشیر،کنسانتره سوپرشیر

چه چیزی بر ارزش غذایی کیک روغنی تأثیر می گذارد؟

ارزش غذایی کیک روغنی تا حد زیادی تحت تأثیر فناوری فرآیند استخراج روغن است. فرآیند استخراج را می توان به 3 نوع اساسی تقسیم کرد:

 1. پرس مکانیکی روغن،
 2. استخراج با حلال
 3. پیش پرس و استخراج با حلال (برای دانه هایی با محتوای روغن بیش از 30 درصد، پیش پرس پیشنهادی قبل از استخراج با حلال است)

امروزه پرس پیچ بیشترین کاربرد را دارد. در فرآیند فشردن، دانه ها گرم می شوند و این تأثیر مخرب خاصی بر پروتئین کیک روغنی دارد. اما برای دام یا حیوانات نشخوارکننده، مقدار پروتئین را در شکمبه افزایش می دهد و در نتیجه میزان استفاده از پروتئین را بهبود می بخشد.

دانه روغنی با یا بدون پوسته

برخی از دانه های روغنی مانند پنبه دانه، بادام زمینی و تخمه آفتابگردان دارای پوسته جامد هستند. برای این دانه های روغنی، کیفیت نهایی کیک روغنی به طور قابل توجهی تحت تأثیر درجه پوسته پوسته شدن است.

پرس فیزیکی روغن در مقابل استخراج با حلال

محتوای روغن کیک های روغنی حاصل از پرس فیزیکی روغن به طور کلی بیشتر از کیک های روغنی حاصل از استخراج با حلال است. کیک های روغنی حاصل از فرآیند پرس روغن دارای انرژی بالایی هستند که شامل 5٪ تا 10٪ چربی خام است، اما به راحتی اکسید می شود.

کیک دانه های روغنی حاصل از فرآیند استخراج با حلال، کنجاله دانه روغنی نامیده می شود. آنها معمولاً دارای محتوای فسفر بالا و محتوای کلسیم پایین هستند. آنها سرشار از ویتامین B هستند، اما محتوای کاروتن و ویتامین E بسیار کم است.

کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام  کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام  کاربرد کیک روغنی برای تهیه خوراک دام 

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز