کاهش سن در اولین زایش

کاهش سن در اولین زایش = شروع تولید شیر از سنین پایینتر =بهبود عملکرد روزانه

زندگی سالم
برنامه برای پرورش پایدار لبنیات

تولید شیر را از سنین پایین تر شروع کنید

سن مناسب در اولین زایش 22 ماهگی است

کاهش سن در اولین زایش، در حالی که هنوز به اهداف پرورشی می رسد، به بهبود عملکرد روزانه مادام العمر کمک می کند زیرا تلیسه ها در سنین پایین تر شروع به تولید خواهند کرد. مطالعات انجام شده توسط ILVO در بلژیک نشان داد که کاهش سن در اولین زایش از 26 ماهگی به 24 ماهگی منجر به کاهش انتشار متان 3.1٪ شد.

مطالعه‌ای که در مرکز تحقیقات Kempenshof TN19 انجام شد، نشان داد که تلیسه‌هایی که در 22 تا 24 ماهگی گوساله می‌شوند، باروری بهینه و حداکثر تولید شیر در اولین دوره شیردهی خود دارند که منجر به بهبود بیشتر تولید روزانه در طول عمر می‌شود.

 

سن بهینه در اولین زایش می تواند در گاوداری ها متفاوت باشد. برای ارزیابی اینکه آیا تلیسه‌ها در سن صحیح زایمان می‌کنند، تولید شیر در تلیسه‌ها در اولین شیردهی باید با تولید شیر گله مقایسه شود و باید 82-80 درصد تولید گاوهای بالغ باشد. با این حال، این فقط پس از اتمام دوره شیردهی امکان ارزیابی را فراهم می کند. یک جایگزین می تواند نگاه به اوج تولید باشد. در مقایسه با گاوهای بالغ، تلیسه ها تا حدودی پیک اوج تولید کمتر و ماندگاری بالاتری دارند.

بنابراین حداکثر تولید شیر یک تلیسه شیری باید بین 70 تا 73 درصد حداکثر تولید شیر گاوهای بالغ گله باشد.

پرورش تلیسه:

اگر تلیسه ها خیلی زود پرورش داده شوند، خطر دیستوشی، انتقال ضعیف به شیردهی و مشکلات باروری افزایش می یابد. وقتی این نسبت کمتر از 70 درصد باشد، تلیسه ها در مقایسه با گاوهای بالغ به اندازه کافی بالا نیستند. این نشان دهنده مشکلات مربوط به تلیسه ها است که به خوبی می تواند به مسائل مربوط به دوره پرورش مربوط باشد. تلیسه هایی که خیلی دیر پرورش داده می شوند، باروری بعدی ضعیف تری دارند.

نسبت اوج بالای 73 درصد در تلیسه ها نشان دهنده مشکلات در گاوهای چندزا است

کاهش سن در اولین زایش

با برنامه تغذیه گوساله سن را در اولین زایمان کاهش دهید

کاهش سن در اولین زایش

 

برنامه مدیریت بهینه آخرین علم در مورد پرورش گوساله را گرد هم می آورد و آن را به توصیه های عملی تبدیل می کند.

با برنامه پرورش مدیریت بهینه می توان:

 1. سن اولین زایمان را به 22 ماه کاهش داد.
 2. برنامه مدیریت بهینه علاوه بر کاهش سن در اولین زایمان باعث بهبود تولید شیر در دوره اول و دوم شیردهی
 3. و باعث کاهش میزان حذف غیر ارادی می شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز