کاهش هزینه پرواربندی با علوفه برهان

albizzia_lebbek_willd


کاهش هزینه پرواربندی با علوفه برهان کاهش هزینه پرواربندی با علوفه برهان

بررسی امکان تولید تجاری علوفه با استفاده از برگ برهان

کاهش هزینه های پرواربندی و اشتغال بیشتر در بخش دامپروری

بررسی امکان تولید تجاری علوفه با استفاده از برگ برهان (Albizia lebbeck)

 

در پژوهش انجام شده به منظور تولید تجاری علوفه و منفعت اقتصادی واحد پرواربندی حاصل از جایگزینی برگ برهان با بخش علوفه ای جیره نشخوارکنندگان برای پرواربند و مصرف کننده نتایج جالبی حاصل شده است.

همانطور که میدانید کاهش هزینه تولید میتواند منجر به توسعه اندازه گله در مزارع دامپروری شود که منجر به  اشتغال مستقیم و غیر مستقیم افراد بیشتری خواهد بود.

طبق پژوهشهای بعمل آمده میزان پروتئین خام، چربی خام و NDF برگ برهان به ترتیب 22/4، 5/05 و 50/20 درصد گزارش شده  است.

جیره های آزمایشی حاوی مقادیر مختلف برگ برهان به جای یونجه مورد بررسی قرار گرفتند و قیمت تمام شده جیره های آزمایشی محاسبه شد.

طی محاسبات انجام گرفته برای یک دوره پرواربندی یکصد روزه برای 100 راس بره نر، با فرض میانگین مصرف خوراک روزانه 2 کیلوگرم به ازای هر راس، هزینه خوراک برای جیره حاوی 50 و 100 درصد برگ برهان جایگزین شده با یونجه به ترتیب 14/3 و 28/7 درصد کاهش یافت.

نتایج این پژوهش نشان داد با توجه به  تأثیر مثبت جیره حاوی برگ برهان بر قابلیت هضم و تخمیر دام میتوان از برگ برهان تا 18 درصد ماده خشک جیره ( 100 درصد جایگزین یونجه جیره) برای تامین خوراک گوسفندان عربی بهره برد و ضمن تولید تجاری علوفه برهان و کاهش هزینه های تولید، قیمت تمام شده محصولات را نیز به نفع مصرف کننده کاهش داد و  به اقتصاد خانواده های ایرانی و تغذیه بهتر و سالم تر کمک کرد.

Albizia Lebbeck
_

خواص درمانی گیاه برهان

_

پوست درخت برهان ، طعم تلخ و اثر ضد کرم دارد. در درمان ناراحتی های پوستی، خارش، بواسیر و رفع التهاب ها، موثر واقع می گردد. از آن برای مداوای باد سرخ و رفع ترشح زیاد و غیر طبیعی عرق استفاده می شود. گل های آن برای درمان آسم مصرف دارد به علاوه به عنوان نرم‌كننده برای معالجه‌ی جوش‌‌ها و دمل‌‌‌ها به كار می‌رود.

دانه برهان طبق نظر بعضی محققین، اثر مقوی باء دارد و نیرو دهنده قوای مغزی است و برای رفع اسهال ساده و اسهال خونی و معالجه بواسير مفيد است، خونريزی‌‌های داخلی را بند می‌آورد. گرد حاصل از پوست خشک شده ریشه درخت، برای تقویت لثه دندان و جلوگیری از زخمی شدن آن مصرف می شود. خوردن برگ برهان برای معالجه شب‌كوری موثر است.

پوست ساقه برهان را در آب بجوشانید و آب جوشانده‌ی آن را بنوشيد. قابض است و برای معالجه‌ی اسهال ساده و اسهال خونی و معالجه‌ی بواسير مفيد می‌باشد، خونريزی‌‌های داخلی را بند می‌آورد. گرد پوست ساقه برهان را بر زخم بپاشيد، خونريزی زخم‌‌ها را قطع می‌سازد.

پیوندهای مفید

_
نکات کلیدی یونجه وسیلاژ
تاثیر یونجه بر عملکرد گاوهای هولشتاین
تامین یونجه مورد نیاز دامداران

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز