نوآوری در خوراک دام در راستای کاهش گازهای گلخانه ای

 

نوآوری خوراک دام کاهش گازهای گلخانه

همانطور که میدانید کی از دو عامل مهم تولید گازهای گلخانه ای ، سوزاندن ضایعات کشاورزی و دفع متان از بدن گاوها میباشد، با مصرف ضایعات کشاورزی به عنوان خوراک دام و  تغذیه گاوها می توان قدم مهمی در حل  هر دو مشکل برداشت.

محققان اسپانیایی برای تغذیه گاوها به ترکیب ضایعات کشاورزی با یکدیگر روی آورده اند و بدین منظور از رشته های برنج که پس از برداشت محصول در مزارع باقی می ماند و نیز برگ های درختان پرتغال و لیمو استفاده کرده اند. این مجموعه جایگزین یونجه ای شده است که معمولا منبع تغذیه اصلی گاوها محسوب می شود.

با این تحول هم از سوزانده شدن ضایعات کشاورزی و آلودگی محیط زیست جلوگیری شده و هم منبع تغذیه ای جدیدی برای گاوها فراهم شده که موجب دفع گاز متان از بدن آنها نمی شود. این منبع تغذیه جدید نه تنها برای گاوها بلکه برای دام های دیگری همچون بزها، شترها، گاومیش ها، لاماها و غیره نیز جذاب است.

در بررسی های آزمایشی مشخص شده که مصرف این منبع غذایی جدید باعث کاهش ۸ تا ۲۲ درصدی دفع متان از بدن گاوها می شود و تاثیر منفی بر تولید شیر توسط گاوها نیز ندارد.

این اقدام نوآوری در خوراک دام در راستای کاهش گازهای گلخانه ای  می تواند یک منبع درآمدی جدید برای برنج کاران و باغداران فراهم کند و هزینه زیادی را نیز به دامدارها تحمیل نمی کند.

نوآوری خوراک دام کاهش گازهای گلخانه

مفهوم گرمایش جهانی چیست؟

کره زمین

یکی از خواص گازهای گلخانه‌ای انعکاس امواج با طول موج بلند است. این اتفاق هم برای امواجی که از خورشید می‌آیند می‌افتد هم برای امواج بازگشتی از زمین. بخش خطرناک جریان در مورد امواج بازگشتی از زمین روی می‌دهد. گازهای گلخانه‌ای این امواج را دوباره به سطح زمین برمی‌گردانند. به این پدیده اثر گلخانه‌ای می‌گویند.

سهم آلاینده‌ها و تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای
 • ایستگاههای سوخت گیری 21.3 %
 • بخش کشاورزی و دامپروری 22.5 %
 • فعالیتهای صنعتی 16.8 %
 • سوخت مصرفی در حمل و نقل 14%
 • اماکن تجاری و مسکونی 10.3%
 • اسراف در سوخت 3.4%

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز