کلسترومتر برای سنجش کیفیت و غلظت آغوز گوساله

نکات مهم استفاده از کلسترومتر برای سنجش کیفیت و غلظت آغوز گوساله

مهم است که هر بار که آغوز را جمع آوری می کنید، کیفیت آن را آزمایش کنید. نتایج به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آغوز به اندازه کافی خوب است که تغذیه شود، ذخیره شود یا باید دور ریخته شود. برای این کار می توانید از کلسترومتر استفاده کنید.

لینک : Colostrum management

بررسی کنید که کلسترومتر عاری از هرگونه آلودگی بصری و آلاینده هایی مانند کود است. همچنین وجود ترک یا شکستگی در شیشه را بررسی کنید. شما نیاز خواهید داشت:

 1. کلسترومتر تمیز
 2. کوزه استریل
 3. آغوز در دمای اتاق
 4. اندازه گیری ارتفاع سیلندر به اندازه کافی برای شناور شدن کلسترومتر

نحوه استفاده از کلسترومتر

توصیه های گام به گام ما را در مورد استفاده از کلسترومتر برای آزمایش کیفیت آغوز گاوهای شیری خود دنبال کنید.  کلسترومتر برای سنجش کیفیت و غلظت آغوز گوساله کلسترومتر برای سنجش کیفیت و غلظت آغوز گوساله کلسترومتر برای سنجش کیفیت و غلظت آغوز گوساله

 1. از یک سطل تخلیه تمیز استفاده کنید و سپس آغوز را به یک سطل تمیز درب دار منتقل کنید.
 2. با استفاده از یک کوزه استریل شده از آغوز نمونه برداری کنید.
 3. آغوز را داخل سیلندر اندازه گیری بریزید.
 4. آغوز باید در دمای ثابت آزمایش شود. در حالت ایده آل، این در دمای اتاق 22 درجه سانتیگراد است – نه دمای بدن یا مستقیماً از یخچال.
 5. روی آغوز نباید کف وجود داشته باشد.

همانطور که در عکس زیر نشان داده شده است، کلسترومتر باید در آغوز شناور باشد. قبل از خواندن 1 دقیقه بگذارید.

نکات مهم استفاده از کلسترومتر برای سنجش کیفیت و غلظت آغوز گوساله

گرفتن قرائت از کلسترومتر

مقدار را در سطحی که آغوز سنج در سطح آغوز شناور است بخوانید.

قرائت در منطقه سبز نشان دهنده کیفیت خوب (بیش از 50 میلی گرم در میلی لیتر ایمونوگلوبولین) است – این آغوز را می توان استفاده یا ذخیره کرد.

قرائت در ناحیه قرمز نشان دهنده کیفیت پایین (کمتر از 20 میلی گرم در میلی لیتر ایمونوگلوبولین) است – این آغوز باید دور ریخته شود.

قرائت در ناحیه کهربایی نشان دهنده کیفیت حاشیه ای است.


پیوندهای مفید


اگر مایلید از مشاوره رایگان و راهنمای مدیریت گوساله بهره مند شوید ، لطفاً با آدرس ایمیل  info@damdaranesf.com یا با شماره 32675549  031  تماس بگیرید.

چرا کیفیت آغوز را آزمایش کنیم؟

در اینجا چند دلیل برای بررسی وجود دارد:

1. همه چیز خوب نیست.

با استفاده از یک رفرکتومتر Brix، قرائت 22 مربوط به تقریباً 50 میلی گرم در لیتر IgG است که حداقل استاندارد برای آغوز با کیفیت بالا است. با این حال، بسیاری از آغوز نمی توانند آن استاندارد را برآورده کنند. یک ارزیابی سراسری از کیفیت و ترکیب آغوز در مزارع لبنی در ایالات متحده (موریل و همکاران 2012) نشان داد که تقریباً 30 درصد آغوز آزمایش شده نتوانسته حداقل استاندارد را برآورده کند. بنابراین، تقریبا یک سوم آغوز برای اولین تغذیه قابل قبول نبود (آغوز با کیفیت پایین تر را می توان برای تغذیه های بعدی استفاده کرد).

2. غلظت X حجم = مقدار.

این فقط در مورد تمرکز است زیرا ما مقدار محدودی آغوز را تغذیه می کنیم. اگر هدف ارائه 180 تا 200 گرم IgG به گوساله در عرض 6 ساعت پس از تولد باشد، و اگر آغوز را با 50 میلی گرم در میلی لیتر IgG تغذیه کنیم، تقریباً 75/3 لیتر (چهار لیتر) برای بدست آوردن این مقدار نیاز است. داخل گوساله اما اگر غلظت آن فقط 40 میلی گرم در میلی لیتر باشد، تقریباً پنج لیتر طول می کشد و تعداد کمی از گوساله ها این مقدار را دریافت می کنند.

. ممکن است بی جهت آغوز تلیسه را هدر دهید.

برخی از تولیدکنندگان از آغوز تلیسه‌های گوساله اول استفاده نمی‌کنند، زیرا این تصور رایج است که از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. این تصور بر اساس تجربیات گذشته و حتی تحقیقات در مورد کیفیت آغوز از تلیسه های گوساله اول بوده است.

رد کردن تمام آغوز از تلیسه ها به این معنی است که تولیدکنندگان باید برای حدود 40 درصد از گوساله های متولد شده در مزرعه آغوز را جایگزین کنند. با این حال، برنامه های واکسیناسیون بهبود یافته برای تلیسه ها منجر به تولید آغوز با کیفیت بالاتر از این گروه شده است. نتایج ممکن است مختص مزرعه باشد، اما آزمایش در بسیاری از مزارع نشان داده است که بیشتر آغوز تلیسه‌های اول گوساله مطابق با استاندارد است. تصمیم به استفاده نکردن از آغوز تلیسه برای اولین تغذیه بدون آزمایش بیهوده است. وقتی کیفیت خوب است از یک منبع استفاده نمی کند.

توسعه دانشگاه ایالتی میشیگان در ژانویه 2017 نظرسنجی مختصری از تولیدکنندگان لبنیات درباره شیوه های آغوز انجام داد. سی و هشت تولیدکننده به این نظرسنجی پاسخ دادند و اگرچه آنها یک نمونه تصادفی در نظر گرفته نمی شوند، اما پاسخ های آنها ارزشمند است. از بین کسانی که پاسخ دادند، 16 درصد آغوز تلیسه اول گوساله را به طور کامل رد کردند، اما در بین کسانی که کیفیت را آزمایش کردند، 90 درصد (19) از آغوز تلیسه ها تا زمانی که استاندارد آنها را برآورده می کرد استفاده کردند.

4. شما قادر خواهید بود تشخیص دهید که چه زمانی کیفیت تغییر می کند.

همه چیز در مزرعه به طور مداوم در حال تغییر است: کیفیت خوراک، تراکم گروه، آب و هوا، زمان تمرین و غیره. برخی تغییرات ممکن است بر کیفیت آغوز تأثیر بگذارد. با بررسی کیفیت، شما را قادر می‌سازید تشخیص دهید که چه زمانی کیفیت در حال تغییر است. تغییر در کیفیت می تواند نشان دهنده این باشد که پیش نویس رویه رخ داده است یا تغییرات اساسی دیگری اتفاق افتاده است. یکی از تولیدکنندگان در این نظرسنجی نوشت: «اگر شروع به مشاهده کمبود آغوز با کیفیت خوب کنم، اولین جایی که باید نگاه کنم این است. . ” نکته این است که فقط با بررسی کیفیت می‌داند که چه زمانی اتفاق می‌افتد و او را وادار می‌کند موارد دیگر را بررسی کند.

5. می توانید یاد بگیرید که چه چیزی بر کیفیت تأثیر می گذارد.

هنوز اطلاعات ناشناخته‌ای در مورد همه چیزهایی که ممکن است بر کیفیت تأثیر بگذارد وجود دارد، اما همانطور که به طور معمول کیفیت را بررسی می‌کنید، در مورد ارتباط‌هایی که برای مزرعه خود صادق هستند، یاد خواهید گرفت. در پاسخ به این نظرسنجی، یکی از تهیه کنندگان نوشت: “من متوجه شده ام که ارتباط مستقیمی بین . . . و کیفیت آغوز.” نکته کلیدی این است که در مزرعه خود یاد بگیرید که چه چیزهایی با آغوز با کیفیت بالاتر مرتبط هستند و برنامه های خود را تغییر دهید تا مطمئن شوید گاوها بالاترین کیفیتی را که می توانند ارائه می دهند.

 

کیفیت آغوز اولین گام برای اطمینان از محافظت از گوساله های شما و تنظیم برای موفقیت در زندگی است. موفقیت آنها به معنای موفقیت شماست. بیایید اندازه گیری کیفیت آغوز را در هر مزرعه ای معمول کنیم.

 

درصد عملیات لبنیاتی که کیفیت آغوز را با روش و اندازه مزرعه بررسی می کند

Small
(30-99 cows)

Medium (100-499 cows)

Large (500 or more cows)

Colostrometer

2.3%

15.7%

47.1%

Brix refractometer

0.3

4.6

22.2

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز