کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی

مقابله با استرس سرما خوردگی گاوها

سرمای شدید می تواند اثرات نامطلوب در یک گاوداری ایجاد کند. جالب است بدانید گاوهای شیری نسبت به دیگر گاوها در برابر سرما مقاومت بیشتری دارند

کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی

استرس سرما انرژی مورد نیاز گاو را افزایش می دهد و می تواند وضعیت بدن او را کاهش دهد. ما فکر می کنیم که بسیاری از تولیدکنندگان گاو/گوساله سال گذشته این را تجربه کردند. در حالی که نمی دانیم مادر طبیعت امسال برای ما چه برنامه ای دارد، خوب است که از قبل فکر کنیم و برنامه داشته باشیم.

یک شروع خوب این است که اکنون امتیاز وضعیت بدن (BCS) را ارزیابی کنید، و اگر گاوها در 5 تا 5.5 BCS نیستند، انجام اقداماتی برای بهبود BCS قبل از شروع هوای سرد می تواند به کاهش اثرات هوای سرد بر روی گاوها کمک کند. کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی

آستانه ای که گاوها باید شروع به استفاده از انرژی برای حفظ دمای بدن خود کنند، دمای بحرانی پایین (LCT) نامیده می شود. گاوهایی در شرایط خوب (BCS 5.0) که دارای پوشش زمستانی سنگین و خشک هستند، نیازی به مصرف انرژی برای حفظ دمای بدن ندارند تا زمانی که شاخص سرمای باد به زیر 19 درجه فارنهایت (-7.2 درجه سانتی گراد ) برسد.

تحلیل تاثیرپذیری استراتژی مدیریت و اسکور بدنی گاو

وضعیت بدن یک استراتژی مدیریت ریسک است و LCT را تحت تاثیر قرار می دهد. یک گاو لاغر با BCS 4 و پوشش موی زمستانی خشک دارای LCT 27 درجه فارنهایت در مقابل 19 درجه فارنهایت گاو در BCS 5 است. قرار دادن گاوها در شرایط خوب در اوایل زمستان می تواند برای مدیریت خطر آب و هوای بد مفید باشد. که آنها شرایطی دارند که می توانند از دست بدهند. اما همچنین به این دلیل که گاوهایی با BCS بالاتر نسبت به گاوهایی با وضعیت بدن پایین تر از دست خواهند داد.

علاوه بر این، یک استراتژی مدیریت عملی ممکن است این باشد که گاوهای لاغر را در یک گروه با اولین تلیسه های گوساله خود قرار دهید زیرا هر دو در زمستان نیاز به انرژی بیشتری دارند که می تواند مکمل های استراتژیک را امکان پذیر کند.

 

همچنین درک این نکته مهم است که پوشش موهای خیس یک بازی کاملاً متفاوت است. یک پوشش مرطوب LCT یک گاو در شرایط خوب را تا 53 درجه فارنهایت افزایش می دهد. بنابراین، اساساً هر زمان که پوشش گاو در زمستان خیس است، از انرژی برای حفظ دمای بدن استفاده می کند. بنابراین، در زمستان‌هایی که بارندگی‌های بیشتری دارند، به‌ویژه باران یخ‌زده، اغلب شاهد کاهش بیشتر BCS هستیم.

 

نحوه محاسبه درصد افزایش انرژی مورد نیاز گاو در شرایط استرس سرما

برای اینکه بفهمید یک گاو به چه مقدار انرژی بیشتری نیاز دارد، LCT گاو را منهای شاخص سرمای باد می گیرید و این به شما نشان می دهد که درصد افزایش انرژی مورد نیاز شما چیست.

برای مثال، اگر دمای محیط 6.7 -درجه سانتی گراد  (20 درجه فارنهایت )و سرعت باد 10 مایل در ساعت باشد، شاخص سرمایش باد 12.2- درجه سانتی گراد (10 درجه فارنهایت ) است.

برای یک گاو BCS 5 با پوشش زمستانی خشک و LCT 19 درجه فارنهایت، سپس 19 LCT- 10 WCI = 9٪ افزایش در نیاز انرژی. یک گاو 1200 پوندی در اواخر بارداری نیاز به 13 پوند در روز TDN دارد و سرما این مقدار را 1.2 پوند TDN اضافی برای مجموع 14.2 پوند در روز افزایش داد.

مقابله با استرس سرما خوردگی گاوها

چگونه میتوان نیازهای انرژی گاو را در استرس سرما کاهش داد

حالا این موضوع نکته دیگری را مطرح می کند. با ارائه حفاظت از باد، می توانید با حذف باد به عنوان یک عامل، نیازهای انرژی را کاهش دهید. اگر گاوها از باد محافظت کنند، می توان از دمای محیط برای تعیین نیازهای انرژی استفاده کرد. ارائه حفاظت از باد در زمستان می تواند برای کاهش نیازهای مکمل به دلیل سرما در زمستان بسیار زیاد باشد.

توصیه جیره مناسب گاو در شرایط استرس سرما

توصیه نمی‌شود که جیره‌ها را روزانه تغییر دهید، اما برای دوره‌های سرد یا مرطوب طولانی‌مدت، در صورتی که گاو می‌تواند مقدار بیشتری از جیره معمولی بخورد، از همان جیره بیشتر تغذیه کنید. اگر نه، پس ارائه یک مکمل ایده خوبی است.

هنگام تغذیه یونجه با کیفیت پایین تر، چرای مرتع غیر فعال یا چرای ساقه ذرت، به خوراک اضافی نیاز است. یکی از گزینه ها این است که در صورت وجود، به تغذیه منبع یونجه با کیفیت بالاتر تغییر دهید.

یونجه با کیفیت بالا با انتخاب رایگان (58 تا 60 درصد TDN) می تواند تا دمای 34 درجه فارنهایت کمتر از LCT گاو (-15 درجه فارنهایت برای گاوهایی در شرایط خوب با موهای خشک یا 19 درجه فارنهایت با موهای خیس) کار کند. اگر گاوها در حال چرا هستند، ممکن است مصرف مکمل با غذای پرانرژی مطلوب باشد.

در حالی که می توان از ذرت برای تامین انرژی بیشتر استفاده کرد، اما با خطراتی همراه است.

توجه داشته باشید که تغذیه بیش از 2 تا 3 پوند در هر ساعت در روز می تواند هضم علوفه را کاهش دهد، به خصوص اگر علوفه دارای پروتئین کمتری باشد.

این بدان معنی است که می توان اختلاف حدود 15 درجه فارنهایت بین LCT گاو و دمای شاخص سرمای باد را جبران کرد. برای یک گاو در BCS 5 با پوشش خشک، مکمل ذرت نیاز به انرژی افزایش یافته را تا 5 درجه فارنهایت پوشش می دهد، یا برای گاوی با پوشش موی خیس فقط تا حدود3.3 درجه سانتی گراد( 38 درجه فارنهایت.) کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی

 

غلات تقطیر نیز گزینه دیگری است.

دستگاه تقطیر منبع خوبی از انرژی است، انرژی بیشتری نسبت به ذرت دارد و به دلیل اینکه پروتئین بالایی دارد، اثر جایگزینی زیادی ایجاد نمی کند (دریافت علوفه را زیاد کاهش نمی دهد). در مثال بالا، جایی که گاو به 1.2 پوند TDN اضافی نیاز داشت، تغذیه 1.2 پوند (به عنوان تغذیه) از دستگاه های تقطیر خشک انرژی اضافی مورد نیاز را تأمین می کرد.

در مورد تقطیر کننده ها و گاوهای باردار، پوند انرژی مورد نیاز برای محاسبه انرژی مصرف شده در اثر تنش سرما برابر با پوند تقطیرهای خشک است که باید تغذیه شوند. محدودیت‌های موجود در میزان تقطیرهایی که می‌توانند تغذیه شوند، بیشتر بر اساس نگرانی‌های بودجه است تا اثرات گوارشی.

نیاز به مکمل برای جبران انرژی بیشتر و حفظ وضعیت بدن گاو در شرایط استرس سرما

هنگامی که دمای سرمای باد بسیار سرد است یا گاو دارای پوشش موی خیس است، مکمل های زیادی برای جبران انرژی بیشتر و حفظ وضعیت بدن مورد نیاز است. به عنوان مثال، اگر سرمای باد 10- درجه فارنهایت بود و گاوها دارای پوشش موی خیس بودند، 8.6 پوند تقطیر خشک برای افزایش نیاز به انرژی مورد نیاز است. با این حال، تغذیه این سطوح به احتمال زیاد غیر عملی است.

یک رویکرد بهتر این است که مقدار کمتری غذای تکمیلی تهیه شود و پس از تعدیل هوا به تغذیه ادامه دهید تا به گاوها اجازه دهد انرژی از دست رفته در طوفان را دوباره به دست آورند.

توصیه مهم در خصوص گاوهای باردار و گاوهای شیرده در شرایط استرس سرما

لازم به یادآوری است که گاوهای شیرده نسبت به گاوهای باردار نیاز به انرژی بسیار بیشتری دارند. با توجه به این، ترکیب استرس سرما و شیردهی می تواند BCS را به سرعت کاهش دهد. بنابراین، اگر گاوهای شیرده نیز در معرض استرس سرما هستند، افزایش انرژی دریافتی آنها قبل از مشاهده از دست دادن شرایط توصیه می شود.کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی کمک به گاوها برای مقابله با استرس سرما خوردگی

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز