کوکسیدیوز عامل مرگ میر گوساله ها
معرفی بیماری رایج

کوکسیدیوزعامل 95 % مرگ و میر در گوساله

چنانچه در بررسی جایگاه گوساله هایی که بین ۳ تا ۴ ماه سن داشتند. چندین گوساله، بسیار لاغر مشاهده کردید که. پوشش مویی آنها زبر و خشن و در بعضی از موارد قرمز رنگ بود. توده هایی از مدفوع تیره و شل در سراسر جایگاه دیده می شد،چنانچه دمای جایگاه طبیعی و اشتهای گوساله ها خوب بود ،  بایستی به وجود کوکسیدیوز  در آنها شک کنید .

 

بیماری تاثیرگذار بر تولیدمثل گاوهای شیری

تشخیص کوکسیدیوز در گوساله ها

یک آزمایش مدفوع با میکروسکوپ، معمولا تشخیص را کامل می کند.

کوکسیدیاها انگل هایی هستند که مجرای گوارش حیوان را عفونی می کنند و موجب خراب شدن پوشش روده می شوند. این خرابی باعث شل شدن مدفوع و جلوگیری از جذب مواد مغذی می شود به همین دلیل گوساله ها لاغر می شوند، سامانه ایمنی به خطر می افتد و پنومونی بروز می یابد که اگر مراقبت نشوند برخی گوساله ها خواهند مرد و برخی از رشد باز می مانند.

مقدار کم کوکسیدیا اغلب در هر محیطی وجود دارند و اغلب همه گوساله ها تا اندازه ای آلوده می شوند. چالش مدیران، حفظ تعداد کم انگلی و پیشگیری از تبدیل شدن عفونت های خفیف به عفونت های شدید است. گوساله ها ایمنی بدن را در گذر زمان پیشرفت می دهند.

بیماری تاثیرگذار بر تولیدمثل گاوهای شیری

پیشگیری و کنترل کوکسیدیوز در گوساله ها

۱- جایگاه ها را تا حد ممکن تمیز نگه داریم و از مقدار زیادی از بستر خشک استفاده کنیم. مدفوع آلوده ای که خورده می شود معمول ترین راهی است که کوکسیدیاها را انتشار می دهد. اگر ما مواجهه گوساله با مدفوع را کم کنیم بروز بیماری را کاهش داده ایم.

۲- باید تنش را به حداقل برسانیم. تنش، ایمنی گوساله را کاهش و زمینه تکثیر کوکسیدیا با دامنه گسترده تری را فراهم می کند. تنش در تراکم های بالا، آب و هوای نامساعد و هنگام بروز بیماری ها ایجاد می شود. نقل و انتقال گوساله ها و تغییر جیره نیز تنش ایجاد می کند. به همین دلیل است که ما شیوع کوکسیدیوز را با فاصله کوتاهی پس از اینکه به جایگاه های گروهی منتقل می شوند مشاهده می کنیم.

۳- آخرین روش استفاده از دارویی است که به خوراک افزوده می شود و یا به طور جداگانه مصرف می شود. مشکل این روش این است که گوساله ها معمولا وقتی به جایگاه گروهی منتقل می شود اغلب به مدت چند روز خوب غذا نمی خورند به همین دلیل مقدار لازمی که باید مصرف شود خورده نمی شود و کوکسیدیوز بروز می کند.

بسیاری از پرورش دهندگان گاو شیری معتقدند که باید داروی اضافه تری در زمان های پرتنش استفاده شود.

خوراندن مقدار در سطح درمان آمپرلیوم به مدت ۵ روز پس از انتقال گوساله ها به جایگاه گروهی معمولا موثر است. اگر چه در برخی از مواقع دور دوم درمان یک هفته ای یا بیشتر مورد نیاز است.

کوکسیدیوز عامل مرگ میر گوساله ها

این بیماری حتی در ماکیان و طیور نیز ایجاد آلودگی میکند. گونه هایی که بیماری زایی بیشتری تولید مینمایند اغلب باعث اسهال میشود که ممکن است موکوئیدی یا خونی باشند….

غالبا به همراه اسهال ، دهیدراتاسیون به وجود می آید. متعاقب اسهال و دهیدراتاسیون بزودی ژولیدگی پرها ،کم خونی، بی حالی، ضعف، جمع کردن سرو گردن به طرف بدن و خواب آلودگی بروز مینماید.

آلودگی پرندگان در حال رشد بویژه جوجه های گوشتی باعث میشود که رشد مناسب آنها سریعا متوقف گردد میزان واگیری و مرگ ومیر در ماکیان بسیار متغیر است ولی ممکن است که هر دو بسیار بالاباشد.

جوجه های تازه از تخم در آمده نیز به این بیماری حساس هستند. و مطالعات زیاد انجام شده نشان میدهد که سطوح پایین عفونت نیز میتواند باعث بروز اثرات معنی داری بر روی وزن و ضریب تبدیل در جوجه های گوشتی گردد.

نمایش بیشترنمایش کمتر

کوکسیدیوز عامل مرگ میر گوساله ها کوکسیدیوز عامل مرگ میر گوساله ها

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز