گاوداری مدرنیته قطر ثمره محاصره عربی

گاوداری مدرنیته قطر ثمره محاصره عربی

گاوداری مدرنیته قطر ثمره محاصره عربی مصداق مقاومت جهادی در تحریمهای اقتصادی

دامداران در معرض ورشکستگی هستند، عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج نسبت به آغاز روند ورشکستگی گاوداری‌ها در سطح استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد و نابودی این صنعت هشدار داد. دام‌ها گرسنه، دامداران ورشکسته خلاصه صنعت دامپروری در خراسان جنوبی. گاوداری های نهاوند ورشکستگی را انتظارنشسته اند. نفس “صنعت گاوداری زنجان ” به شماره افتاد / هزینه‌های نگهداری گاوداری سر به فلک کشید…….. همه همه تیترهای خبری است که امروزه بارها و بارها به چشم دیده اید. ولی آیا در گیر و دار تمامی مشکلات موجود با خود اندیشیده اید که حال چاره چیست؟

آیا این مشکل تنها گریبان کشور ایران را گرفته است؟ آیا مثل ایران، هیچ کشور دیگری دچار این چالش نبوده است آیا صنعتگران گاو شیری دیگر کشورها در سراشیبی انحطاط و نابودی نبوده اند؟ دیگران چه کرده اند؟

چگونه توانسته اند بر مشکلات فائق آیند؟آیا کشوری را میشناسید که بر بلندای اقتدار نه تنها صنعت گاوداری خود را از ورشکتگی و نابودی نجات داده بلکه امروزه جزء بهترینهای جهان باشد؟

نمونه کوچک پاسخ تمامی این سوالها را در کشور قطر میتوان مثال زد.

 

 

به دنبال محاصره قطر از سوي همسايگان عربي‌اش، اين کشور همچون هر کشور ديگري که درگير تحريم و محاصره است، با چالش‌هاي اقتصادي مواجه شد اما اتخاذ تدابيري فکر شده توانسته کاستي‌هاي پديد آمده در اثر محاصره را تا حد زيادي پوشش دهد و حتي با رشد اقتصادي براي دوحه همراه باشد.

گاوهاي هلشتاين سه بار در روز در مزرعه‌اي در شمال دوحه وارد سکوي شيردوشي اتوماتيک مي‌شوند. سپس آب خنک به آن‌ها اسپري مي‌شود و به ۴۰ طويله بسيار پيشرفته منتقل مي‌شوند که با سيستم‌هاي خنک کننده، گرماي شديد تابستان قطر را در دماي ۲۷ درجه حفظ مي‌کنند.

به گفته مدير روابط عمومي اين مزرعه، اين گاوها که حدودا ۲۰ هزار راس هستند روي تخت‌هايي از ماسه خنک مي‌خوابند و شرايط بسيار راحتي دارند.

دو سال پيش اما هيچ يک از اين تجهيزات در قطر وجود نداشت. قطر تمام شير مورد نياز خود را از راه واردات تامين مي‌کرد اما سپس عربستان و ديگر متحدان منطقه‌اي آن اعلام کردند که به دليل نزاع‌هايي که اتهام حمايت قطر از گروه‌هاي اسلام‌گرا همچون اخوان‌المسلين را شامل مي‌شد، دوحه را محاصره خواهند کرد.

همين مساله اين کشور غني از نفت و گاز طبيعي را بر آن داشت که به فکر تامين نيازهاي خود از مصالح ساختماني تا شير بيفتد.

اکنون اين مزرعه که “بلدنا” (ميهن ما) ناميده مي‌شود با پنج اتاق شيردوشي، علاوه بر تامين شير مورد نياز داخلي، محصولات لبني مانند ماست و پنير را هم توليد مي‌کند.

اين شرکت حتي صادرات به عمان، يمن و افغانستان را هم در ابعاد کوچک آغاز کرده است. آدام پفر، کارشناسي که اصالتا اهل ميشيگان است و پيش از آمدن به قطر براي مديريت عمليات اين مزرعه لبنيات، در دوبي و کشورهاي ديگري کار کرده، مي‌گويد: اين يکي از بزرگترين موفقيت‌ها از زمان آغاز محاصره است. اگر محاصره‌اي نبود، چنين تاسيساتي هم ساخته نمي‌شد. اين مساله اهميت امنيت غذايي را نشان مي‌دهد.

اين محاصره براي مردم قطر به يک خروش جمعي تبديل شده است.

گاوداری مدرنیته قطر ثمره محاصره عربی

 مزرعه “بلدنا” برجسته‌ترين نمونه از اقدامات قطر براي رسيدن به خودکفايي است.

هنگامي که محاصره قطر اعلام شد، اين کشور از يک شرکت ايرلندي ماشين‌هاي شيردوشي خريد و سريعا آن‌ها را تحويل گرفت. سپس گاوهاي اين مزرعه را از اروپا خريداري کرد و از طريق هواپيماي باري روسيه آن‌ها را به قطر منتقل کرد.

تعداد زيادي از اين گاوها در اثر استرس گرمايي  جان خود را از دست دادند اما با تکميل ساخت سيستم خنک‌کننده و طويله‌ها، مرگ دام‌ها متوقف شد. اين مزرعه همچنين يک تيم ۱۷ نفره دامپزشکي و يک بيمارستان دارد. از آن زمان تا کنون، گاوهايي از آمريکا و کانادا به اين مزرعه وارد شده‌اند و روزانه ۳۰ تا ۵۰ گاو در آن متولد مي‌شوند.

براي آن که گاوهاي تازه متولد شده بتوانند نسبت به هواي گرم قطر مقاومت پيدا کنند، آن‌ها را روي ماسه و در قفس‌هايي مي‌خوابانند که هواي آزاد در آن جريان دارد و زير پنکه و سقف‌هاي بلند قرار گرفته‌اند.

پرورش گاو در قطر که دماي آن در تابستان به بيش از ۴۶ درجه سانتي‌گراد مي‌رسد، چه مشکلاتی داشته و چه راهکارهایی برای آن اندیشیده شده است؟

 1. نمي‌توان دام ها را در فضاي باز رها کرد تا علف بخورند زيرا اصلا علفي وجود ندارد و علوفه آن‌ها از کشورهايي همچون آمريکا، اسپانيا، فرانسه، آلمان و روماني تهيه مي‌شود.
 2. علاوه بر اين، “بلدنا” در کشوري که به شدت وابسته به کارخانه‌هاي شيرين‌کننده آب است، آب بسيار زيادي مصرف مي‌کند.
 3. روزانه براي خنک کردن هر گاو با استفاده از افشانه‌هاي آب، ۱۸۵ گالون آب مصرف مي‌شود. بنابراين اين مزرعه سعي مي‌کند تا حد ممکن از آب مصرفي خود استفاده مجدد داشته باشد.
 4. اين مزرعه مي‌تواند از انرژي خورشيدي استفاده کند اما کامل عبدالله، مدير اجرايي “بلدنا” مي‌گويد استفاده از برق يارانه‌اي توليد شده از گاز طبيعي ارزان‌تر تمام مي‌شود

خبرنامه درون سازمانیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز