گاو شاخص ضرایب اطمینان جیره نویسی

گاو شاخص ضرایب اطمینان جیره نویسی

گاو شاخص و ضرایب اطمینان در جیره نویسی و تغذیه گروهی کدام است؟

_

همیشه این سوال مطرح می شود که برای چه سطحی از تولید باید جیره نوشت؟

آنچه مسلم است مهمترین الویت های گروه بندی، جداسازی گاوهای شکم اول از بقیه دام ها می باشد.

آیتمهایی نظیر سلامتی و ماندگاری گله، ورم پستان، لنگش، تعداد شکم زایش ، گیرایی فحلی و جفت ماندگی همگی در جیره نویسی تاثیر گذارند.

بسته به طریقه گروه بندی بر اساس تولید شیر، شکم زایش، وضعیت تولید مثلی، مرحله شیردهی، پر نگه داشتن بهاربندها یا هر عامل دیگری، این گروه بندی ها موجب ایجاد یک عدد میانگین در تولید شیر و خوراک مصرفی و نیز یک عدد «توزیع» در مورد هر دو مولفه خواهد شد. این اعداد وارد نرم افزار می شوند و جیره نویسی براساس آن صورت میگیرد.

مهمترین ورودی های نرم افزار NRC

از مهمترین عوامل تاثیر گذاردر مورد  جیره که باید به عنوان ورودی های نرم افزار NRC در نظر گرفت شامل   : ۱- وزن گاو ۲) روزهای شیردهی ۳) تولید شیر ۴) درصد چربی و ۵) درصد پروتئین میباشد.

در مجموع عواملی مثل وزن بدن، ترکیبات شیر و نیز شکم زایش  اثر برجسته ای روی نیازمندی ها و ماده خشک مصرفی ندارند ولی شیر تولیدی و نیز روزهای شیردهی بسیار مهم هستند و باید در وارد کردن اعداد آنها در نرم افزار دقت زیادی داشت.

(اگر گاوها جدا هستند که هیچ ولی اگر مختلطند،پیشنهاد میشود  شکم ۲ را وارد نرم افزار کنید)

بطور مثال ، اگر شما برای میانگین بهاربند جیره بنویسید، نیازهای بیش از ۸۰ درصد از گاوها را برآورده کرده اید و حتی برای برخی از آنها بیش از حد مواد مغذی تامین کرده اید. باید به این نکته توجه کرد که در این بهاربند مورد نظر گاو تازه زا نباشد و اصطلاحا گاوهای پس از اوج DMI را در نظر گرفته است (پس از ۳-۴ هفته اول پس از زایش).

اگر برای میانگین چنین بهاربندی جیره نوشته شود، آن گاوهایی که بالای میانگین هستند به اندازه ۲۰ درصد بالای میانگین شیر خواهند داد چرا که بیشتر می خورند. اما مشکل جیره نویسی بر اساس میانگین، آن گاوهایی هستند که بیش از ۲۰ درصد بالای میانگین بهاربند شیر می دهند. آنها بیشتر خوراک می خورند ولی نیازهایشان تامین نمیشود.

اگر بر اساس میانگین جیره بنویسید حداکثر شیر مورد انتظار شما چیزی حدود «۱۵/۱ یا ۲/۱ ضربدر میانگین تولید» خواهد بود.

در مورد گاوهای تازه زا اگر بهاربند جدا گانه باشد «هدف جیره نویسی » فقط «خوراک مصرفی» خواهد بود.

شروع کمک به گاو درحال زایش

آشنایی با کلید واژه ضریب اطمینان:

ضریب اطمینان: درجه ای از بیش از حد خوراک دادن نسبت به میانگین احتیاجات بهاربند

مثلا میانگین بهاربند ۴۰ کیلو است و شما برای (۴۰ * ۱/۱ =) ۴۴ کیلو جیره می نویسید (در این مثال ۱۰% می باشد)

آیا همه مواد مغذی مثل انرژی، پروتئین، مواد معدنی و … یک ضریب اطمینان یکسان دارند؟ در گذشته اینچنین بوده ولی با پیشرفت مدل های تغذیه ای باید بگوییم که اینطور نیست. مثلا NRC پروتئین مورد نیاز را بیش از حد بالا در نظر می گیرد و در نتیجه ضریب اطمینان آن در جیره نویسی کمتر خواهد بود. همینطور برای مواد معدنی مثل فسفر یا گوگرد. ایشان بیان کردند که در مورد مواد معدنی، شیر تولیدی تعیین کننده اصلی نیازهای جیره ای نیستند و عوامل دیگری دخیلند.

قانون اول در جیره نویسی:

هیچگاه برای میانگین گروه جیره ننویسید چرا که تولید را کاهش خواهد داد.  همیشه باید برای این مورد ضریب اطمینان داشته باشید.ضریب اطینان برای مواد معدنی و ویتامین ها از دیدگاه ایشان بدین شرح بود:

 – ۲/۱ تا ۵/۱ برابر احتیاجات NRC معمولا کافی خواهد بود.

گروه بندی بر اساس تولید تنوع را کم می کند و ضریب اطمینان را کوچکتر می نماید.

وقتی شیر گران و خوراک ارزان در اختیار داریم مسلما تغذیه بیش از حد برای ما مشکل زیادی ایجاد نخواهد کرد. اما وقتی قیمت شیر ارزان است و خوراک قیمت بالایی دارد جیره نویسی برای بالاتر از میانگین گروه خیلی سخت تر و حساس تر می شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز