گروه بندی گاوهای دوشا بهبود اقتصادی

گروه بندی گاوهای دوشا بهبود اقتصادی در گاوداری

_
گروه بندی گاوهای دوشا بهبود اقتصادی در گاوداری

تاثیر شرایط جایگاهها در گروه بندی گله:

اندازه و وضعیت استال ها، نوع بستر، فضای آخور و آبشخور، تهویه، کاهش دما، گنجایش میکسرهای خوراک و رفت و آمد گاوها باید در درجه اول مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که یک جایگاه نیازهای دام های خاص را برآورده نکند، بعضی از مزایای گروه بندی ممکن است از بین بروند و حتی ممکن است وضعیت بدتر هم بشود.

با جداسازی مناسب گاوهای دوشا در مزارع پرورش گاو شیری مزیتهای ذیل را بدست خواهید آورد:

 1. کاهش شیوع ناهنجاری های متابولیستی
 2. افزایش تولید شیر
 3. کاهش هزینه های خوراک (درآمد مازاد بر هزینه خوراک بیشتر)
 4. حفظ شرایط بدن در وضعیت خوب
 5. تولیدمثل بهتر
 6. افزایش میزان تولید شیر در طول عمر گاو
 7. جریان بهینه رفت و آمد گاوها به سالن شیردوشی
گروه بندی گاوهای دوشا بهبود اقتصادی در گاوداری

اساس گروه بندی گاوهای دوشا

_
گروه بندی گاوهای دوشا بهبود اقتصادی در گاوداری
گروه بندی گاوهای دوشا بهبود اقتصادی در گاوداری
گروه بندی بر اساس مرحله شیردهی

دو دلیل برای گروه بندی گاوها بر اساس مرحله شیردهی وجود دارد:

اول: ماده خشک مصرفی بسیار پائین گاوهای تازه زا

دوم: چاقی گاوها در مرحله آخر شیردهی. اگر در یک گاوداری چندین گاو چاق در مرحله آخر شیردهی وجود داشته باشند، ایجاد یک گروه جداگانه برای این گاوها توجیه پذیر است.

ایجاد یک گروه جداگانه برای گاوهای تازه زا (روزهای شیردهی کمتر از سه هفته) چندین مزیت بالقوه دارد. گروه گاوهای تازه زا حتی در گاوداری های بزرگ، کوچک است و امکان مشاهده تک تک گاوها به طور ویژه را فراهم می کند و همچنین اجرای دستورالعمل نظارتی سلامت گاوها در گروه های کوچکتر آسانتر است.

در بسیاری از موارد امکان ایجاد نرخ تراکم پائین در گروه های کوچک تر، راحت تر است. ایجاد یک گروه جداگانه برای گاوهای تازه زا، این امکان را فراهم می کند که بتوانید دستورالعمل تعداد دفعات دوشش بیشتر از چهار بار دوشش در روز را به کار بگیرید. این دستور العمل، تولید شیر را در گاوهای بالغ افزایش می دهد.

نیازهای تغذیه ای گاو تازه زا متفاوت از دیگر مراحل شیردوشی نمی باشد، ولی چون ماده خشک مصرفی به میزان ۱۰ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد، نیازهای تغذیه ای را تغییر می دهد. برای مثال، خوراندن جیره خوراک دام بسیار پرانرژی برای برآورده کردن نیازهای انرژی گاوهای شکم اول ضروری است، اما جیره دارای مکمل چربی فراوان یا محتوای نشاسته ای بسیار بالا می تواند مصرف انرژی را کاهش دهد.

گروه بندی گاوهای دوشا بهبود اقتصادی در گاوداری
گروه بندی بر اساس شکم

گروه بندی گاوها بر اساس شکم (گاوهای شکم اول در برابر گاوهای مسن تر) پیامدهای مثبت زیادی دارد. گاوهای شکم اول که جدا از گاوهای مسن نگه داشته می شوند زمان بیشتری را برای دراز کشیدن صرف می کنند، روزانه وعده های غذایی بیشتری می خورند، تعامل تهاجمی کمتری با هم گله های خود دارند و نسبت به گاوهای شکم اولی که با گاوهای مسن تر در یک جایگاه نگهداری می شوند، شیر بیشتری تولید می کنند. کاملا واضح است که گروه بندی گاوها بر اساس شکم باید در اولویت باشد، حتی اگر نوع جیره ها متفاوت نباشد.

گاوها را براساس تولید شیر در جهت افزایش درآمد مازاد بر خوراک دام گروه بندی کنید.

برای بسیاری از گاوداری ها، داشتن دو گروه با جیره های متفاوت احتمالا از لحاظ اقتصادی بهینه خواهد بود و باعث بهبود اقتصاد گاوداری آنها خواهد شد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز