شش راه برای کمک به موفقیت گوساله شیری پیش از شیر گرفته شده در جایگاه نگهداری گروهی-min

گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی ,شش راه برای موفقیت گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی ,شش راه برای موفقیت  گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی ,شش راه برای موفقیت

گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی ,شش راه برای موفقیت ,شش راه برای موفقیت

بسترخواب و در دسترس بودن فضا ملاحظات مهمی هستند.

اخیرا مسکن گروهی برای گوساله های پیش از شیر گرفته شده در ایالات متحده مورد توجه قرار گرفته است. گاوداری های گاو شیری  در سال های اخیر بهبود در رفتار و رفاه حیوانات، پتانسیل کاهش هزینه های نیروی کار و فرصت برای مدیریت موثرتر بار کاری از مزایایی است که اغلب به عنوان دلایلی برای اتخاذ این عمل ذکر می شود.

جنبه های منفی بالقوه به همان اندازه واقعی است و بر روی مسائل بهداشتی نامطلوب، مانند افزایش پتانسیل برای اسهال سفید و بیماری تنفسی گاو (BRD) متمرکز است.

این بدان معنا نیست که اسکان گروهی عمل بدی است – هیچ راه درستی برای پرورش گوساله‌ها وجود ندارد. به گفته ترزا اولیوت، DVM، دانشکده دامپزشکی دانشگاه ویسکانسین، منظور این است که گاوداران باید شیوه های مدیریتی خود را ارزیابی کنند تا احتمال پیامدهای منفی را به حداقل برسانند.“

 

اولیوت توضیح می دهد که مسکن گروهی سرپوشیده به طور تصاعدی ضعف های فعلی را در سیستم تشدید می کند. «(تولیدکنندگان) باید به طور مداوم در همه چیز بهتر باشند تا بتوانند مسکن گروهی را کار کنند. واکسیناسیون فراوان و متافیلاکسی راه حل نیست.»1

به گفته ساندرا گودن، DVM، و ویتنی کنائر، DVM، دانشگاه مینه سوتا، کالج دامپزشکی، عواملی که باید برای بهبود نتایج در یک سیستم مسکن گروهی در نظر گرفته شوند عبارتند از: مدیریت آغوز، ترکیب و پویایی گروه، مدیریت تغذیه و همچنین تشخیص زودهنگام بیماری. .²

گودن و اولیوت در کنفرانس سالانه انجمن پزشکان گاو آمریکا (AABP) در سال 2021 به بهترین شیوه های مدیریت برای گوساله های پیش از شیر گرفته شده در اسکان گروهی پرداختند. شش نکته زیر خلاصه ای از اطلاعاتی است که در طول این رویداد ارائه کردند.

 

1. مدیریت آغوز سنگ بنای برای سلامت اولیه گوساله است.

در شکل 1، آقای دکتر گودن “Godden ” ، پنج Q از مدیریت خوب آغوز را ترسیم می کند.

گوساله شیری جایگاه نگهداری گروهی

 

 

منطقه ای که گودن می گوید بسیاری از تولیدکنندگان لبنیات هنوز باید به آن توجه کنند، بهبود سلامت گوساله از طریق انتقال ایمنی غیرفعال (TPI) است.

transfer of passive immunity (TPI)

طبق یک مطالعه در سال 2014، 14 درصد از ایالات متحده گوساله های شیری شکست خوردند، “او می گوید. بنابراین، در یک گله متوسط، هنوز یک فرصت عالی برای بهبود این موضوع وجود دارد.”

گودن اضافه می کند که میانگین هزینه TPI ناموفق در یک گوساله شیری در یک متاآنالیز 70 دلار ذکر شده است. او معتقد است که ضرر و زیان می تواند بیشتر باشد زیرا متاآنالیز تولید مادام العمر هر حیوان را نادیده گرفته یا در نظر نگرفته است.

 

2. گوساله های “پیرتر” در خانه های گروهی بهتر از گوساله های جوان تر عمل می کنند.

 

گودن توصیه می‌کند که گوساله‌ها در سن 12 تا 14 روزگی یا حتی بیشتر به اسکان گروهی معرفی شوند.تحقیقات نشان می‌دهد که گوساله‌های جوان‌تر زمان بیشتری برای یادگیری نوشیدن بدون کمک نیاز دارند و به راهنمایی بیشتری نیاز دارند. آنها همچنین در روزهای اول زندگی شیر کمتری می نوشند و خطر ابتلا به اسهال شدید و ذات الریه را افزایش می دهند (شکل 2).

.

milk consumption

 

3. گروه همچنین یک عامل خطر مهم است که باید در نظر گرفته شود.

در یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده در سال 2006 روی 892 گوساله در 9 گله سوئدی، سلامت گوساله هایی که در گروه های کوچک 6 تا 9 گوساله قرار گرفتند در مقابل گروه های بزرگ 12 تا 18 گوساله ارزیابی شد. محققان تعیین کردند که گروه های بزرگ 40 درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و همچنین کاهش نرخ رشد  داشتند (Svensson et al., 2006. PVM 73:43).

گودن توصیه می کند که گوساله ها،  در گروه های هفت یا کمتر نگهداری شود. او خاطرنشان می کند که دو گوساله – محل نگهداری جفت – می توانند اندازه گروه ایده آل را ایجاد کنند.

تعداد گروه های کوچکتر با آنچه که برخی از توزیع کنندگان به تولیدکنندگان توصیه می کنند، مطابقت ندارد.

گودن می گوید: «آنها اغلب پیشنهاد می کنند که گاوداران می توانند 25 تا 30 گوساله را در یک آغل بگذارند، و این درست نیست. «گاوداران اغلب این را از راه سخت یاد می گیرند. همانطور که یکی از همکاران من می گوید، “تراکم انبار خود به خود اصلاح می شود.!”
“علاوه بر افزایش انتقال بیماری، نگرانی اصلی، اگر گروه به اندازه کافی بزرگ شود، این امکان وجود دارد که رقابت و پرخاشگری را به عنوان عوامل استرس زا معرفی کنند، و احتمالا مصرف را محدود کنند، و این موارد به طور منفی بر ایمنی ذاتی بازخورد می دهند، و بنابراین، او می افزاید، سلامتی گوساله ها نیز امکان دارد به خطر بیفتد.

 

4. به گوساله ها فضایی برای حرکت دادن و خوابیدن بدهید.

هم دکتر گودن و هم اولیوت “Ollivett ” تاکید دارند که فضای کافی برای موفقیت در مسکن گروهی بسیار مهم است. تحقیقات نشان می دهد که تراکم جایگاه باید حداقل 45 متر مربع را فراهم کند.

از نظر دکتر نوردلوند، بستر ایده آل بستری است متشکل از ۴۵ سانتی متر شن همراه با کاشی های ۱۰ سانتی متری به منظور زهکشی و خارج کردن مایعات موجود در بستر. برخی انواع دیگر بستر نیز می تواند روی این بستر را بپوشاند، که در این میان لایه های عمیق کاه می تواند بهترین انتخاب باشد، بویژه در ماه های سرد سال.

در این حالت گاوداران، مقدار کمی از شن را نیز هر وقت که کاه را خارج می کنند از باکس بیرون می برند؛ به عبارت دیگر هر بار کاه را تعویض می کنند مقداری شن نیز با آن از بستر کم می شود. لذا، کل بستر باید هر ۱ تا ۳ سال تعویض و جایگزین شود. (شکل 3) و البته که فضای بیشتر، همیشه بهتر است.

Space available for bedding

تغییرات سنی را به حداقل برسانید، در صورت امکان کمتر از یک هفته بین حیوانات پخش شود. گودن می‌گوید وقتی گوساله‌های جوان‌تر و بزرگ‌تر با هم هستند، رقابت بیشتر، افزایش انتقال بیماری از دام‌های مسن‌تر به حیوانات جوان‌تر و افزایش مرگ‌ومیر به دلیل محدوده سنی مشاهده می‌شود (Jorgensen et al., 2017). گوساله شیری جایگاه نگهداری گروهی

 

5. با مدیریت تغذیه، تغذیه بیشتر شیر ،مثبت است.

برخی از تولیدکنندگان ممکن است عقب نشینی کنند و بگویند گوساله های جوان به دلیل خوردن شیر زیاد،  اسهال سفید می شوند، اما گودن می گوید که این یک افسانه است.

او می‌گوید: «تغذیه با حجم زیاد شیر باعث ریزش شیر نمی‌شود.

هنگامی که به طور آزاد به شیر تمیز و باکیفیت یا جایگزین شیر در روزهای اول زندگی پیشنهاد می شود، گوساله های شیری تا 4 روزگی به طور متوسط ​​8 لیتر در روز و گوساله های منفرد تا 12 لیتر در روز می نوشند. ، بدون ایجاد اسهال سفید (شکل 4). مطالعات اخیر ارتباط مثبتی بین مصرف شیر در اوایل زندگی بر سلامت و همچنین رشد گزارش کرده اند

.

گوساله شیری جایگاه نگهداری گروهی

 

6. برای تشخیص گوساله های بیمار به رایانه تکیه نکنید.

ممکن است تغییرات زیادی در رفتارهای تغذیه گوساله وجود داشته باشد، به خصوص در محل نگهداری گروهی، بنابراین از رایانه به عنوان کمک فقط برای ارزیابی سلامت گوساله استفاده کنید. ممکن است لازم باشد تولیدکنندگان را تشویق کنید که به یک الگوریتم کامپیوتری برای کمک به شناسایی حیواناتی که رشد نمی کنند اعتماد کنند. گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی گوساله شیری در جایگاه نگهداری گروهی

گودن خاطرنشان می کند: “علاوه بر عدم تشخیص بیماری بالینی در بسیاری از حیوانات، یک کامپیوتر نمی تواند برای مثال BRD تحت بالینی را تشخیص دهد.” ما هنوز به افراد آموزش دیده در گاوداری برای مشاهده و شناسایی گوساله های بیمار نیاز داریم.»

رفرنس

¹Ollivett, Theresa. Calf Housing/Facility/Environment BRD Prevention. American Association of Bovine Practitioners Proceedings of the Annual Conference. 2021.

²S. M. Godden, W. A. Knauer. Management Considerations to Prevent Respiratory Disease in Group-housed Preweaned Dairy Calves. American Association of Bovine Practitioners Proceedings of the Annual Conference. 2021.

http://coltivainc.com

 

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز