گوساله ها مگس ها

گوساله ها مگس ها

یکی از مشکلات دامداری‌ها، خصوصا گاوداری‌های اصفهان ، گسترش روزافزون مگس‌ها می‌باشد که باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای می‌شوند و بخشی از مدیریت بهداشت در گاوداری را به خود اختصاص می‌دهند.

آنچه مسلم است مگس‌‌‌های شاخی کمرشکن ترین آفت‌‌‌های دامی‌هستند. گاودارها راهکارهای کنترلی محدود و دانش کمی‌نسبت به مگس‌ها و راهکارهای مدیریتی آنها دارند مگس‌ها در زمستان و در طی مرحله شفیرگی با وارد شدن به دوره رشد کند یا تعویق رشد، زنده می‌مانند.

مگس‌ها برای اجتناب از گرمای خورشید به سمت پستان گاو می‌روند که این مسئله  بسیار اهمیت دارد زیرا احتمال انتقال عوامل بیماری زا نظیر ورم پستان وجود دارد

مگس‌ها علاقه زیادی به گوساله‌های تازه متولد شده دارند. ظاهراً این علاقه بعلت آغشته بودن گوساله به ترشحات زایمانی است. با شستن این ترشحات بلافاصله بعد از تولد، می‌توان تجمع مگس‌ها را در اطراف گوساله‌ها کم کرد.

 

گازوئیل‌پاشی یا آهک‌پاشی روی کودهای جمع شده در گاوداری به کنترل مگس کمک می‌کند ولی چون اکثر اوقات اثرات جانبی زیادی دارد (مثلا بدون استفاده شدن کودی که می‌بایستی به مصرف کشاورزی برسد، بو گرفتن شیر و اثر سوزانندگی روی بدن گاو این روش‌ها مناسب به‌نظر نمی‌رسند.)

گوساله ها و مگس ها مجبور نیستند با هم زندگی کنند

 

 

گوساله ها یک هدف محبوب برای مکان های پرورش مگس هستند. بستر و خوراک آنها پناهگاه مناسبی برای مگس ها برای راه اندازی و تکثیر فراهم می کند.بهاربندها و باکسهای گوساله محل مناسبی برای پرورش مگس ها هستند، اما لازم نیست اینطور باشد.

به گفته راجر مون، حشره شناس دانشگاه مینه سوتا، اگر کنترلی صورت نگیرد، جمعیت مگس ها می تواند هر 40 تا 60 روز در بهار و پاییز و به سرعت هر 2 هفته در گرم ترین ماه های تابستان دو برابر شود.

این خبر بدی برای گوساله‌ها و تلیسه‌های جوان است که رشد آن‌ها می‌تواند به دلیل استرس ایجاد شده توسط مگس‌ها به تأخیر بیفتد. مگس ها همچنین می توانند به عنوان ناقل بیماری هایی مانند سالمونلا، E. coli و چشم صورتی بین گوساله ها پخش شوند.

مون به مخاطبان یک وبینار اخیر که توسط ائتلاف لبنیات I-29 حمایت شده بود، گفت که دو نوع رایج مگس در گاوداری های گاو شیری، مگس پایدار و مگس خانگی هستند. مگس‌های پایدار گاز می‌گیرند، خون می‌گیرند و برای حیوانات، از جمله گوساله‌ها و مراقبانشان، استرس‌زای دردناکی دارند. مگس های خانگی بیشتر آزاردهنده هستند، اما احتمال انتشار باکتری های بیماری زا بیشتر است.

به گفته مون، مگس انگل برای زنده ماندن به مواد آلی، رطوبت و گرما نیاز دارد. او همچنین اضافه کرد: “مواد گیاهی فیبری، غنی شده با کود و ادرار، مکان مناسبی برای پرورش مگس ها است.”

کود تازه برای پرورش مگس محیطی عالی است. او گفت که بسترهای کثیف باکس گوساله یک محیط متداول برای پرورش مگس است، همانطور که خوراک باقی مانده ریخته شده یا مرطوب محیط عالی برای مگسهاست.

آقای چندلر، گاودار برتر سال  2021 ، اقداماتی را که برای محدود کردن جمعیت مگس در گاوداری خود انجام می دهد را به اشتراک گذاشت که شامل موارد زیر است:

1.بسترهای تازه و مدیریت کود –

تلاش کنید تا انبار گوساله‌های دارای تهویه تونل خود را هر 2 تا 3 هفته  تمیز کنید و کودهای انباشته شده را در اطراف گاوداری جابجا کنید.

2. تله مگس ها –

تله ها را دور ازبهاربندهای دام قرار دهید تا جمعیت مگس ها را به مناطق دورتر بکشید و آنها را سرکوب کنید. این تله های طعمه، مگس های خانگی و مگس های متالیک را می گیرند، اما مگس های پایدار را نمی گیرند.

 

3. لاروکش‌های تغذیه‌ای –

گوساله‌های خود را به یک جایگزین شیر تکمیل‌شده با لارو کش خوراکی که حاوی یک تنظیم‌کننده رشد حشرات (IGR)، دیفلوبنزورون است، تغذیه کنید  و همان افزودنی را در تمام جیره‌های خوراک دام‌های مسن‌تر بیفزایید.

4. اسپری‌های حشره‌کش –

فشار مگس اغلب مستلزم آن است که برای مگس‌ها در گوساله‌ دانی و گاهی اوقات آغوزخانه اسپری کنید. از آنجایی که آنها در انبارهای خود به تهویه تونلی روی آوردند، این اتاق های سرپوشیده تنها مناطقی در گاوداری هستند که برای کنترل پرواز پشتیبان به اسپری نیاز دارید.

5. مدیریت پوشش گیاهی –

در طول تابستان مجدانه چمن زنی را در اطراف تمام ساختمان های بیرونی و تالاب کود انجام دهید . در حالی که مکان آنها را مرتب نگه می دارید، اما پناهگاهی را نیز برای تولید مثل و پرورش تخم مگس ها از بین می برید.

 

6.استفاده از زنبورهای شکارچی

رهاسازی زنبورهای شکارچی برای مدیریت جمعیت مگس‌ها آزمایش خوبی است، . او توصیه کرد: «از سوی دیگر، اگر تعداد زیادی ماده زادآوری دارید، مانند کود زیادی که در اطراف انباشته شده است، نمی‌توانید زنبورهای کافی را آزاد کنید تا جلوتر از مگس‌ها بمانید.

زنبورهای شکارچی، زنبورهای کوچکی هستند که زندگی انگلی دارند، نیش نمی‌زنند و برای حیوانات و انسان بی‌ضرر است.

زنبور ماده برای تخمگذاری به دنبال شفیره مگس می‌گردد و درون آن تخمگذاری می‌کند. یک دوره رهاسازی این زنبور جمعیت مگس‌ها را به‌طور موقتی کاهش می‌دهد ولی به‌علت تفاوت سیکل زندگی مگس با این زنبور و مهاجرت مگس‌ها از نقاط دیگر به منطقه تحت کنترل، یک برنامه دوره‌ای رهاسازی باید انجام شود تا کنترل مناسبی صورت بگیرد (هریک تا سه هفته یک بار).

7.ترمیم اتصالات شیرهای آب و جلوگیری از مرطوب شدن بستر و خشک نگه داشتن مواد غذایی نیز می‌تواند مگس‌های مزاحم را کم کند.

8.استفاده از گیاهان خاص

استفاده از گیاهانی مثل خرزهره، اسطخودوس و رزماری در اطراف محوطۀ دامداری که با متصاعد کردن اسانس خود، باعث دور شدن حشرات می‌شوند. استفاده از این گیاهان علاوه بر کاهش حجم مگس‌هاف باعث آرامش بیشتر دام در محیط نیز می‌گردد.

آقای چندلر گفت که او معتقد است ترکیبی از مراحل متعددی که آنها برای کنترل مگس ها برمی دارند برای موفقیت لازم است. «در گذشته، ما چندین سال پرمشغله را پشت سر گذاشتیم که این جزئیات را نیز رعایت نکردیم، و تا پایان تابستان، هزینه‌های آن را با حیوانات تحت استرس و خیلی چیزهای دیگر پرداخت می‌کردیم.  «پیشگیری بسیار آسان‌تر از درمان است.”

به هرحال و باوجود تمامی راه‌های ذکر شده برای مبارزه با مگس‌ها، مجددا تاکید می‌شود بدون رعایت بهداشت در گاوداری، روش‌های دیگر مبارزه اثر چندانی در کنترل مگس نخواهد داشت، و یا کنترل مگس‌ها موقتی، پرهزینه و غیراصولی خواهد بود.

به یاد داشته باشید که مگس‌ها می‌توانند تا 25% افت در افزایش وزن پرواربندی و 15% افت تولید شیر را بطور غیرمستقیم باعث شوند و همچنین نقش بسزایی در انتقال بیماری‌های ویروسی و باکتری‌ها دارند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز