کاهش هزینه خوراک گاوداری

کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری ر کاهش هزینه خوراک گاوداری

به دلیل اینکه هزینه­ های خوراک عموما 50 تا 60 درصد کل هزینه­ های هر دامداری را تشکیل می­‌دهد، باید تلاش کنیم که به صورتی هزینه­‌های خوراک را مدیریت کنیم که بیشترین حاشیه امنیت را تهیه کنیم، در حالیکه سلامتی و تولیدمثل را نیز حفظ می­‌کنیم.

کاهش هزینه خوراک گاوداری با 10 روش کاربردی

همه ساله، هزینه های خوراک به تنهایی، بزرگترین هزینه در بخش گاوداری است. در یک سال معمولی، خوراک تقریباً نیمی از کل هزینه های شرکت را تشکیل می دهد. با این حال، خوراک ممکن است تا 70 درصد از تمام هزینه‌های  گاوداری را در صورت وقوع شرایط شدید مانند خشکسالی، تشکیل دهد.

بنابراین، جای تعجب نیست که خوراک تقریباً همیشه عامل اصلی تعیین کننده سودآوری در گاوداری است. به این ترتیب، به حداقل رساندن هزینه های خوراک مهم است، اما تنها زمانی که بتوان آن را بدون ایجاد مانع در تولید انجام داد. با در نظر گرفتن این موضوع، این 10 روش مدیریتی به تولیدکنندگان گاو کمک می کند تا تولید را از طریق مدیریت برنامه تغذیه بهینه کنند.

1. افزایش بهره وری مراتع

خاک ها را آزمایش کنید و مراتع را بر این اساس کود دهید. کاربرد اسپلیت اغلب سرمایه گذاری در نیتروژن را به حداکثر می رساند. کنترل علف های هرز که باعث کاهش بهره وری علوفه می شود. گونه‌های علوفه‌ای مانند حبوبات یا علف فصل گرم را به برنامه‌های چرای خود اضافه کنید تا تناژ را افزایش دهید و از عرضه ثابت علوفه در طول ماه‌های تابستان اطمینان حاصل کنید.

چرای چرخشی یا چرای فشرده مدیریتی را در نظر بگیرید تا دوره‌های استراحت مرتعی بیشتری را فراهم کنید و به سرکوب گونه‌های علف‌های هرز مهاجم از حضور در توده کمک کنید. در حالی که همه این شیوه‌ها نیازمند نیروی کار و سرمایه‌گذاری پولی هستند، بازده ظرفیت حمل و/یا روزهای چرا بسیار بیشتر از هزینه است.

 

2. فصل چرا را تمدید کنید

سوابق گاوداری به طور مداوم نشان می دهد که سودآورترین رکورد ، فصل چرای طولانی مدت را نشان میدهد. ، چرای طولانی اغلب ترکیبی از چرای انباشته شده (عمدتاً فسکوی بلند) و/یا بقایای ذرت در حال چرا را در بر می گیرد. روزهای در دسترس برای چرای طولانی به طور چشمگیری تحت تأثیر هکتارهای موجود و آب و هوا است، اما در بسیاری از موارد بقایای ذرت می تواند حدود 60 روز چرا را قبل از استفاده از مرتع ذخیره شده فراهم کند.

عملیات‌هایی که هم از بقایای ذرت و هم از روش‌های چرای انباشته استفاده می‌کنند، اغلب می‌توانند تحویل علوفه‌های برداشت‌شده را تا بعد از اول سال به تعویق بیندازند. به یاد داشته باشید که هر روزی که برای چرا صرف می شود، یک روز کمتر است که گاوها برای مصرف خوراک ذخیره شده نیاز دارند.

3. علوفه را تجزیه و تحلیل کنید

نمونه برداری علوفه و تجزیه و تحلیل مواد مغذی به راحتی یکی از بهترین بازده سرمایه گذاری در هر عملیاتی است. احتمالاً ناگفته نماند که آب و هوا، بلوغ، برداشت و روش‌های ذخیره‌سازی همگی تأثیر چشمگیری بر کیفیت علوفه دارند. با این حال، بدون تجزیه و تحلیل علوفه، هر استراتژی مکملی که اجرا می شود صرفاً یک حدس است و به ندرت نیازهای واقعی گله را تقلید می کند. تغذیه بیش از حد ، هدر دادن پول است، در حالی که تغذیه ناکافی اتلاف تولید و پتانسیل ژنتیکی است.

4. خوراک های جایگزین را وارد کنید

محصولات مشترک صنعت اتانول و خوراک محصولات جانبی مانند پوسته سویا به طور سنتی برچسب “خوراک جایگزین” داده می شود. با توجه به رواج استفاده در بسیاری از عملیات‌های غرب میانه، این خوراک‌ها از گزینه‌های جایگزین دور هستند. آنها تقریباً همیشه یک منبع انرژی و/یا پروتئین ارزان‌تر در مقایسه با سایر مکمل‌های تجاری موجود هستند. این خوراکی ها همچنین دارای نشاسته کم و فیبر قابل هضم بالایی هستند که به خوبی مکمل رژیم غذایی مبتنی بر علوفه هستند.

فرصت‌های محلی ممکن است برای به دست آوردن مواد غذایی منحصربه‌فرد که نیازهای مکمل را با هزینه کمتر برای هر واحد ماده مغذی مورد نیاز برآورده می‌کنند، در دسترس باشد.

نشخوارکنندگان می‌توانند از طیف وسیعی از محصولات استفاده غذایی داشته باشند، برای ارزیابی نحوه استفاده از خوراک‌های جدید در سیستم‌های تغذیه، به متخصصان محلی و متخصصان تغذیه مراجعه کنند.

 

5. ارزیابی انتقادی “درمان همه چیز”

کمبود انرژی و مکمل های پروتئینی، مواد معدنی و مواد مغذی مناسب، تجاری و قابل دسترس برای تامین نیازهای غذایی گله گاو وجود ندارد. همه این محصولات جایگاه خود را دارند، اما قبل از افزودن مکمل مطمئن شوید که کمبود واقعی در رژیم غذایی فعلی وجود دارد. این محصولات نباید به‌عنوان جایگزین‌های مدیریتی در نظر گرفته شوند، بلکه تقویت‌کننده‌های مدیریتی هستند که برای راحتی بیشتر، حق بیمه پرداخت می‌کنید. قبل از استفاده از این محصولات برای بهبود نتایج عملیات، تمام جنبه‌های برنامه تغذیه را برای اطمینان از شیوه‌های مدیریت صحیح تجزیه و تحلیل کنید.

6. از یک برنامه متعادل کننده جیره استفاده کنید

برنامه های متعادل کننده جیره مانند BraNDS دانشگاه ایالتی آیووا منبع فوق العاده ای هستند. این برنامه ها به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا به سرعت با تغییرات کیفیت علوفه، منابع مکمل، آب و هوا و مراحل تولید سازگار شوند تا از استراتژی های تغذیه کم هزینه اطمینان حاصل کنند. هزینه اولیه نرم افزار به طور معمول با صرفه جویی در خوراک در اولین دست جیره هایی که متعادل هستند جبران می شود.

7. گاوها را به گروه های مناسب سن/اندازه تقسیم کنید

جداسازی گاوها بر اساس نیاز آنها به مواد مغذی، راهبردهای تغذیه هدفمند را فراهم می کند، روابط غالب/فرد را در تختخواب به حداقل می رساند و هزینه های کلی خوراک گله را کاهش می دهد. ماده های جوان و در حال رشد به انرژی و پروتئین کل رژیم غذایی بیشتری نیاز دارند، اما نمی توانند به اندازه گاوهای بالغ ماده خشک را بخورند. هنگامی که چندین گروه سنی با هم ترکیب می شوند، گاوهای جوان به اندازه کافی برای رفع نیازهای خود مصرف نمی کنند در حالی که گاوهای مسن اغلب پرخوری می کنند.

این امر یا در تلاش برای برآوردن نیازهای گاوهای جوان، هزینه خوراک کل گله را بالا می برد، یا منجر به ایجاد گاوهای جوان لاغر و گاوهای مسن اضافه وزن می شود. بنابراین، مدیریت آن‌ها به‌عنوان گروه‌های جداگانه، عملکرد ماده‌های یکساله و گوساله اول را بهینه می‌کند. در گله‌های بزرگ‌تر، تقسیم گاوهای بالغ به دو یا چند گروه برای برآوردن بهتر نیازهای مواد مغذی گاوهای پیری که ممکن است به اندازه گاوهای دوران اولیه‌شان صرفه‌جو نباشند، ارزش دارد.

8. ضایعات را به حداقل برسانید

علوفه‌های برداشت شده نشان‌دهنده بزرگ‌ترین هزینه خوراک در اکثر عملیات‌های غرب میانه است. روش‌های ذخیره‌سازی و تغذیه به‌طور چشمگیری بر میزان تلفات و ضایعات ذخیره‌سازی در فیدر تأثیر می‌گذارد، و تلفات ذخیره‌سازی و تغذیه با هم اغلب در بسیاری از گله‌ها از 30 درصد فراتر می‌رود.

اضافه کردن یک انبار یونجه برای کاهش ضایعات و پتانسیل ذخیره یونجه برای چندین سال را در نظر بگیرید. حتی با هزینه اولیه قابل توجه، یک سوله معمولاً مدتها قبل از استهلاک کامل هزینه خود را پرداخت می کند و هزینه های کمتر به حفظ علوفه های با قیمت بالا در شرایط خشکسالی کمک می کند. زباله های ذخیره سازی را نیز می توان با ذخیره یونجه در زیر پوشش و خارج از زمین کاهش داد.

گزینه دیگر این است که علوفه ها را آسیاب کنید و آنها را در جیره مخلوط کل (TMR) بگنجانید تا دسته بندی و ضایعات در فیدر کاهش یابد. با این حال، هزینه اولیه تجهیزات و زیرساخت برای تحویل TMR ممکن است در عملیات‌های کوچک تا متوسط ​​بسیار زیاد باشد.

تحقیقات نشان داده است که گاوها می توانند مواد خشک مورد نیاز خود را در کمتر از 6 ساعت در روز بسته به کیفیت علوفه مصرف کنند و میزان تفکیک و ضایعات در دانخوری را کاهش دهند. عملیات‌های کوچک‌تر می‌توانند دسترسی فیدر عدل را از طریق استفاده از حصار برقی یا نصب یک پد تغذیه کم‌هزینه که می‌توان از آن جدا کرد، کاهش داد.

 

9. شناسایی گاوهای کارآمد از طریق ژنتیک

افزایش راندمان خوراک همیشه یک نکته اصلی مورد تاکید برای عملیات گاو خواهد بود. در سال‌های اخیر، توسعه فناوری سیستم تغذیه فردی به برخی از تولیدکنندگان و بسیاری از انجمن‌های نژاد اجازه داده است تا داده‌های مصرفی را جمع‌آوری کرده و گاوهای کارآمدتر را شناسایی کنند. تحقیقات کنونی در جهت شناسایی ژن هایی است که مصرف و کارایی را کنترل می کنند. این اطلاعات می تواند برای ترکیب ژنتیک کارآمدتر در گله به منظور کاهش هزینه های مصرف و خوراک بدون به خطر انداختن اهداف تولید و بازاریابی استفاده شود.

10. بهبود ثبت سوابق برای کاهش ورودی ها

 

سوال مهم : آیا تاکنون در گاوداری خود انبارگردانی انجام داده اید؟ اگر جواب شما بله است، این کار را در چه فواصلی انجام میدهید؟ ماهی یکبار، هر سه ماه یکبار یا…؟  آیا میدانید اهمیت انبارگردانی تا چه حد است؟

به یاد داشته باشید تولیدکنندگان نمی توانند آنچه را که اندازه گیری نمی کنند، بهبود بخشند.!

بدون داده های آماری و سوابق گسترده خوراک و تولید تقریباً غیرممکن است که تعیین کنیم آیا یک عملیات باعث کاهش ضایعات خوراک، بهبود بهره‌وری مرتع یا کاهش هزینه خوراک می‌شود و اینکه چنین تغییراتی چگونه بر عملکرد تأثیر می‌گذارد. هزینه های خوراک خریداری شده در اکثر عملیات به خوبی پیگیری می شود.

با این حال، خوراک‌های پرورش‌یافته در مزرعه، و همچنین هزینه‌های ثابت و عملیاتی مرتبط با خوراک، که هر دو به‌طور چشمگیری بر هزینه‌های خوراک تأثیر می‌گذارند، معمولاً به خوبی تعریف نشده‌اند و به بسیاری از تولیدکنندگان احساس نادرستی از هزینه‌های خوراک برای گله می‌دهند. کاهش هزینه های خوراک گاوداری

در بسیاری از گله های کوچک تا متوسط، خرید علوفه ممکن است از نظر اقتصادی گزینه معقول‌تری باشد، زیرا هزینه‌های ثابت و عملیاتی مرتبط با علوفه در واحدهای تولیدی به اندازه کافی برای مالکیت تجهیزات توزیع نمی‌شود.کاهش هزینه های خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری کاهش هزینه خوراک گاوداری

تصمیمات احساسی در زمان پایین بودن قیمت شیر می تواند ضررهای بیشتری وارد کند نسبت به زمانی که قیمت شیر بالاتر است

چگونه حاشیه سود دامداری حداکثر برسانیم
چگونه حاشیه سود دامداری حداکثر برسانیم

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز