11 استراتژی کاهش هزینه گوساله های پرواری

استراتژی کاهش هزینه در گوساله های پرواری به ما کمک میکند بتوانیم با مدیریت هزینه‌ ها از پرورش گوساله پرواری به حداکثر سود و درآمدزایی دست‌یابیم

01

رعایت تدابیر پیشگیرانه بهداشتی و درمانی

یکی از مهمترین آیتمهای استراتژی کاهش هزینه رعایت تدابیر پیشگیرانه بهداشتی و درمانی به‌منظور کاهش هزینه‌های نگهداری گوساله پرواری میباشد پس یک دامدار لازم است این تدابیر را در هنگام خرید دام و چه‌بسا قبل از شروع به پرواربندی در دستور کار خود قرار دهد.

در هنگام خرید، قبل از اینکه گوساله خریداری‌شده را وارد گله نمود بهتر است که به مدت 2 هفته در قرنطینه نگهداری و به‌وسیله دامپزشک معاینه شود تا در صورت نداشتن بیماری بتوان آن را به‌منظور پرواربندی وارد گله نمود.

02

استفاده از کنسانتره مناسب پرواری

ازآنجایی‌ که هدف از پرواربندی دستیابی به میزان تولید بالایی از گوشت است بنابراین بایستی از جیره‌ای استفاده نمود که بتواند دام را سریع‌تر به این هدف برساند که لازمه آن استفاده از کنسانتره پرواری است؛ اما اگر این مواد کنسانتره بر اساس آیتمهای تغذیه ایی مناسب و اصول جیره نویسی در اختیار دام قرار نگیرد ممکن است سبب ایجاد مشکلات گوارشی در حیوان گردد و به‌جای افزایش وزن باعث بیماری شود.

ازاین‌رو پیشنهاد میکنیم حتما در این خصوص با کارشناسان حوزه تغذیه دام مشورت داشته باشید  تا با تنظیم جیره‌ای متعادل و مؤثر فرایند رشد در حیوان را تحریک نمایند.


نهاده ها و افزودنی های مصرفی: موجود در کنسانتره پرواری تولید شده در کارخانه تولید خوراک دام شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان شامل: جو-ذرت-سبوس گندم-جوش شیرین -کربنات کلسیم-اکسید منیزیوم-بنتونیت-توکسین بایندر- مکمل ویژه – نمک میباشد. جدول آنالیز کنسانتره پرواری …..(ادامه مطلب )


 

 

03

واکسیناسیون به موقع

استفاده از واکسن‌های دامی راهی دیگر به‌منظور کاهش هزینه‌های نگه‌داری در امر پرواربندی است. برخی از بیماری‌ها مانند تب برفکی واگیردار هستند گرچه میزان مرگ‌ومیر آن پایین است اما اگر در گله شیوع پیدا کند مشکلات اقتصادی فراوانی را متوجه دامدار می‌کند ازاین‌رو با واکسینه کردن دام‌ها می‌توان میزان خسارات را به حداقل رساند.

04

استفاده دقیق از داروهای ضد انگل

زمانی که یک دام جدیدی وارد گله می‌شود و یا وقتی‌که یک بیماری در دامداری‌های اطراف شیوع پیدا می‌کند لازم است که دارو به دام‌ها خورانده شود. بسیاری از دام‌های خریداری‌شده دارای انگل‌های داخلی و خارجی هستند که به‌نوعی میزان رشد را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند و ازآنجایی‌که از آخور و آبشخور مشترک استفاده می‌شود ممکن است دام‌های سالم را نیز بیمار کنند بنابراین بهتر است که داروی ضد انگل به دام داده شود در غیر این صورت دامدار ممکن است که با کوهی از بیماری‌ها و درنتیجه رکود اقتصادی مواجه گردد.

توجه داشته باشید که هزینه‌های دارو، واکسن، موارد بهداشتی و … جزء لاینفک هزینه‌های متغیر یک واحد پرواربندی گوساله به‌حساب می‌آیند که با صرف درست و به‌موقع آن‌ها می‌توان بسیاری از هزینه‌های نگهداری این حیوان پرمنفعت را کاهش داد و به سود قابل نیز توجیهی دست‌یافت.

05

استفاده از 3  جیره متفاوت مربوط به 3 دوره ی 3 ماهه  پرواربندی

(دوره آغازین، رشد و دوره پایانی گوساله )

طول دوره پرواربندی برای گوساله‌های زیر یک سال به‌طورمعمول 250 روز و نسبت علوفه به کنسانتره 1 به 5/2 است. پیشنهاد میکنیم که یک دوره پروار را به 3 قسمت تقسیم کرده و بر اساس آن جیره را تنظیم نمایید.

چراکه نیاز و احتیاجات بدن حیوان در طول دوره‌های مختلف متفاوت است. بر این اساس متخصصان علم تغذیه 3 دوره معمولاً 3 ماهه تحت عنوان دوره رشد و پایانی در نظر می‌گیرند.

calf fattening
_

تنظیم جیره گوساله پرواری

یکی از مهم‌ترین راهکارها برای تنظیم جیره مناسب ، وزن‌کشی گوساله طی دوره‌های پرواربندی ،به منظور بررسی افزایش وزن روزانه است تا دامدار ارزیابی کند آیا جیره‌ای که تنظیم نموده سبب افزایش وزن و رشد می‌شود یا خیر؟……(ادامه مطلب)

پارامترهای اقتصادی موثر بر پرواربندی گوساله
06

معیار صحیح انتخاب خوراک بر اساس دوره پرواری

بهتر است از جیره مخلوط (کنسانتره+ علوفه)،استفاده گردد.

 1. دوره رشد: استفاده از جیره‌ با پروتئین زیاد بدلیل شکل‌گیری  استخوان و اندام‌ها در این دوره:  بنابراین باید ازیونجه و علف باغ، یا تخم پنبه ، کربنات کلسیم و پودر آهک برای رشد استخوان‌ها استفاده کرد
 2. دوره پایانی: استفاده از جیره‌ با انرژی بالا بدلیل وزن گیری گوساله ، بنابراین باید از آرد جو، تفاله چغندرقند، ملاس، علف باغ، یونجه و … استفاده کرد
07

انجام معاینات بالینی دقیق بصورت تکی

 

گوساله های بیمار، اشتها  برای مصرف خوراک ندارند و نمی‌توانند به‌درستی نشخوار کنند درنتیجه با کاهش رشد و عدم وزن گیری مواجه می‌شوند و این خود سبب می‌گردد که هزینه‌های نگهداری سیری صعودی به خود بگیرد و پایه‌های یک پرواربندی موفق را متزلزل سازد.

ازاین‌رو بایستی توجه بیشتری به این دام‌ها نمود، همواره دمای بدن و نبض آن‌ها سنجیده شود. تا با درمان به‌موقع آن‌ها از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری شود.

استراتژی کاهش هزینه گوساله های پرواری
08

توجه به کیفیت خوراک

 

بهتر است به این امر توجه داشته باشید که به صرف پایین آوردن هزینه خرید ،  نمیتوانید از کیفیت خوراک دام کم کنید  . تجربه ثابت کرده که خوراک بی‌کیفیت قادر نیست احتیاجات غذایی گوساله پرواری شما را نظیر انرژی، پروتئین و … برآورده سازد و یقیناً رشد دام متوقف و یا آن‌طور که انتظار دارید نمی‌تواند افزایش وزن داشته باشد .

واضح است که در چنین حالتی، هزینه‌های نگهداری چندین برابر می‌شود که به زیان گاودار خواهد بود. بدین ترتیب شما موظف هستید برنامه تغذیه‌ای تنظیم نمایید که علاوه بر اقتصادی بودن ازنظر احتیاجات غذایی نیز متعادل باشد تا بتواند نیازهای دام را برآورده و به رشد اصولی آن کمک کند.

09

انتخاب نژاد مناسب

 

مهم‌ترین نژادهایی که برای امر پرواربندی به کار گرفته می‌شود شامل: لینکن قرمز،هر فورد، سمینتال، لیموزین، شاروله،  برانگوس، گالووی و … میباشند.

گوساله‌های نژاد سمینتال که نژادی محبوب نزد پرواربندان در سرتاسر دنیا ازجمله ایران به‌حساب می‌آیند قادرند که به‌طور روزانه تا 1000 گرم افزایش وزن داشته باشند

حال اگر مدیریت و تغذیه به‌طور اصولی صورت گیرد حتی می‌توانند به‌طور میانگین تا 1200 الی 1500 گرم نیز وزن گیری داشته باشند.

10

پیش بینی صحیح از ضریب تبدیل نژاد انتخابی

 

به عنوان مثال در خصوص نژاد سمینتال  افزایش وزن روزانه  به‌طور میانگین 5/1 کیلوگرم در روز است؛ بنابراین با توجه به مطالب بالا میزان مصرف خوراک در هرروز برای 50 رأس گوساله برابر است با:

525 (کیلوگرم) = (تعداد 50 رأس گوساله ) × (افزایش وزن 5/1) × (7 میزان مصرف خوراک روزانه)

بدین ترتیب، میزان مصرف خوراک گوساله پرواری سیمینتان به ازای 50 رأس در هرروز برابر با 525 کیلوگرم خواهد بود

استراتژی کاهش هزینه گوساله های پرواری
11

آشنا بودن با نیازمندی های طرح پرواربندی

 

یک زمین به اندازه لازم، این زمین باید دارای امتیازات آب، برق و گاز فشار قوی باشد و همچنین قبل از شروع کار باید تجهیز شده و با خاکبرداری و حصارکشی و تأمین تأسیسات سرمایشی و گرمایشی به علاوه تجهیزات اطفای حریق آماده شده و دارای منبع ذخیره آب و منبع ذخیره انرژی باشد.

ساخت جایگاه نگهداری، انبار کنسانتره، بهاربند، سختمان تأسیسات، نگهبانی و… نیاز است.

نکات مهم در خصوص جایگاه گوساله
 1. انواع مختلف جایگاه برای گوساله ها وجود دارد مانند جایگاه انفرادی به ابعاد ۱.۸*۱.۲متر جایگاه مرتفع با کف مشبک Elevated stalls که متحرک است و ابعاد آن ۱.۲۲*۰.۵۱ می باشد.
 2. جایگاه باید ۳۰ سانتی متر از زمین بلندتر باشد .

مرحله بعد  خرید تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز می‌باشد. این تجهیزات شامل گاوآهن، تراکتور، تریلر، علوفه خردکن، آسیاب و میکسر و شعله پخش کن و… می‌شود.

همچنین برای خرید مواد اولیه، علوفه‌، مکمل‌های غذایی و… گوساله‌های نر گوشتی هم باید هزینه کنید.

هزینه تغذیه، هزینه دستمزدها، هزینه‌های دارویی و بهداشتی، هزینه‌های کارگر از هزینه‌های مهم در گاوداری است که بیشترین هزینه مربوط به تغذیه است که این هزینه در ایران متجاوز از70 درصد است.

به مجوزهای پروانه تأسیس، پروانه بهره برداری و مجوز بهداشتی هم نیاز است.

استراتژی کاهش هزینه گوساله های پرواری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز