سود آوری گاو تازه زا

سود آوری گاو تازه زا

انجام کارهای صحیح برای گاوهای شیری تازه زا برای به رسیدن به گاوهایی با یک شروع خوب لازم است.

به دلایل زیر باید گاوهای تازه زا را زیر نظر داشته باشید :

۱) اطمینان از اینکه آنها لقمه بالا آورده را نشخوار می کنند،

۲) ببینید که آنها غذای خود را می خورند،

۳) مطمئن شوید که دمای بدنشان، حرکات شکمبه، و ترشحات رحمی آنها طبیعی باشد.

توصیه های مهم

 1. گاوهای تازه زا نباید با گاوهای بیمار در یک جا نگهداری شوند.
 2. اطمینان حاصل کنید که بهترین چیزها برای گاو تازه زا باشد،
 3. آسایش گاو و کافی بودن خوراک تازه در آخور و فضای مناسب آخور و دسترسی آسان به آب تازه و تمیز و خنک از موارد حیاتی هستند.
 4. این بهاربند نباید شلوغ باشد
 5. و حتی ناحیه انتظار شیردوشی برای این گاوها نیز نباید متراکم باشد.
 6. فراهم کردن محیطی تازه برای آنها به منظورجلوگیری از ورم پستان حیاتی است.

بخاطر داشته باشید که گاوهای تازه زا ۱۰ روز پیش و پس از زایمان سیستم ایمنی ضعیف تری دارند.سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا

2 نکته کلیدی برای سود آوری گاو تازه زا

امروزه چالش قیمت فعلی شیر با هزینه های مربوط به مسائل متابولیک در دوره شیردهی تازه  دو مورد از درگیری های ذهنی گاوداران عزیز میباشد . ابزارهایی که مصرف خوراک بالاتر و راندمان غذای بهتری را ارائه می دهند می توانند هم تولید شیر و هم سود را افزایش دهند.

 

در طول دوره گذار(دوره انتقال)، گاوهای شیری در معرض تغییرات فیزیولوژیکی، غذایی و اجتماعی قرار می گیرند. گاوها در دوره شیردهی تازه تعادل انرژی منفی را تجربه می کنند: انرژی مورد نیاز آنها از ماده خشک دریافتی آنها بیشتر است و در نتیجه از ذخایر بدن خود برای انرژی استفاده می کنند.

با در نظر گرفتن همه این چالش ها، خطر ابتلا به بیماری های متابولیک مانند تب شیر، جابجایی شیردان، جفت باقیمانده و کتوز در دوره گذار بالاست.

کتوز تحت بالینی، که تشخیص آن دشوار است، بر سلامت عمومی گله، تولید مثل، تولید شیر تأثیر منفی می گذارد و با افزایش حذف زودهنگام شیردهی همراه است. به ازای هر مورد 260 یورو برای تولید کننده هزینه دارد.

برای گاوهای تازه، به حداکثر رساندن مصرف خوراک و بهره وری خوراک، انرژی و در دسترس بودن مواد مغذی را افزایش می دهد، در نتیجه از تولید شیر حمایت می کند و به جلوگیری از اختلالات متابولیک کمک می کند.

مصرف خوراک بیشتر

ضروری است که مصرف ماده خشک (DMI) در طول دوره نزدیک و چند هفته پس از زایمان تا حد امکان بالا باشد. ترکیبات معطر برای گاو اهمیت ویژه ای دارند زیرا آنها تقریباً 3 برابر بیشتر از انسان سلول های گیرنده طعم دارند. بسیاری از مواد گیاهی یا گیاهی حاوی ترکیبات حسی مرتبط هستند که خوراک گاوها را خوشمزه تر می کند. سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا

اینها شامل اسانس‌ها، گیاهان، ادویه‌ها و عصاره‌هایی است که خواص طعم‌دهنده، به‌ویژه ترکیبات فنولی معطر موجود در آویشن، میخک و غیره را ارائه می‌دهند.

در آزمایشی اخیر در جمهوری چک، استفاده از یک افزودنی گیاه‌زای خوراک * مصرف خوراک گاوهای شیری را بهبود بخشید. مصرف انرژی بهبود یافته (+1.2٪). علاوه بر این، تولید شیر 1/5+ (001/0p<) و همچنین تولید روزانه مواد جامد شیر (7/6+ چربی، 7/1+ پروتئین، 8/4+ لاکتوز) افزایش یافت.

عملکرد شیر، با توجه به راهنمایی sjaunja> و همکاران، به شیر اصلاح شده انرژی (ecm) اصلاح شد. 1991، 3.5٪ افزایش یافت (شکل 1). بهبود عملکرد شیر منجر به شکست 0.24 کیلوگرم شیر و بازگشت سرمایه 8.6:1 بر اساس قیمت پایه شیر 0.30 یورو در کیلوگرم شد.</0.001)>

شکل 1- بهبود عملکرد شیر با استفاده از افزودنی خوراک گیاهی.

راندمان تغذیه بهتر

دومین ابزار برای حمایت از گاو تازه، افزایش کارایی خوراک با افزایش قابلیت هضم و با خارج کردن بیشتر اسیدهای چرب فرار (VFA) و مواد مغذی از خوراک است. این را می توان با تأمین میکروبیوتای مفید شکمبه با اجزای عملکردی مانند نوکلئوتیدها و گلوکان ها به دست آورد.

در حالی که تعدادی از محصولات مخمر با چنین اجزایی وجود دارد، نشان داده شده است که شکستن سلول‌های مخمر کامل به قطعات با استفاده از آنزیم‌ها از طریق فرآیندی به نام اتولیز، تعداد میکروبی را در شکمبه افزایش می‌دهد.

افزایش جمعیت میکروبی منجر به بهبود قابلیت هضم غذا و افزایش تولید VFAs مانند استات، پروپیونات و بوتیرات می شود: منجر به تعادل انرژی بهتر و تولید گوشت گاو یا شیر بیشتر می شود.

آزمایشی که در مرکز تحقیقات BIOMIN با استفاده از یک سیستم شبیه‌سازی شکمبه در شرایط آزمایشگاهی پیشرفته انجام شد، مزایای یک مخمر اتولیز شده** را از نظر قابلیت هضم و تولید VFA نشان داد. سیستم شبیه سازی شکمبه امکان مشاهده و اندازه گیری مداوم پارامترهای تخمیر را در یک محیط مصنوعی شبیه شکمبه به مدت 14 روز متوالی می دهد. همانطور که شکل 2 نشان می دهد، مخمر اتولیز شده قابلیت هضم خوراک را بهبود بخشید و منجر به تولید VFA بالاتری شد.

 

شکل 2 – اثر مخمر اتولیز شده بر تولید و قابلیت هضم VFA در شرایط آزمایشگاهی در یک سیستم شبیه سازی شکمبه تغذیه شده با جیره ای با نسبت علوفه به کنسانتره 50:50.

غلبه بر چالش ها با تغذیه

رژیم غذایی متعادل و مدیریت خوب گاو در حال انتقال و گذار از جنبه های حیاتی در یک عملیات موفق لبنی است. افزودن یک افزودنی به خوراک از نظر افزایش مصرف خوراک برای برآوردن نیازهای انرژی بالاتر و از نظر حمایت از شکمبه و سلامت کلی حیوانات جذاب است.

یک نوشیدنی مناسب ، افزودنی خوراک گیاهی منتخب و یک محصول مخمر اتولیز شده منتخب برای غلبه بر چالش‌ها در مصرف خوراک و همچنین پشتیبانی از راندمان خوراک در جهت بهبود عملکرد حیوانات، که منجر به تولید کارآمدتر و سود اقتصادی بیشتر برای تولیدکنندگان می‌شود. مزایای ثبت شده در اینجا در گاوهای گوشتی نیز با استفاده از همین ابزار کاربرد دارد.

Fresh Start یک نوشیدنی مغذی، خوش خوراک و قابل حل در آب است که سریعاً بعد از زایش به گاوها داده می شود تا بلافاصله رهیدراته (تامین سریع آب بدن)شده، منابع معدنی از دست رفته را به بدن باز گردانده و سطح کلسیم خون را در حد نرمال حفظ نمایند

مخمر: میتواند ماده خشک مصرفی و عملکرد شکمبه را بهبود ببخشد.
اسیدهای آمینه: متیونین، میتواند تولید شیر و ماده خشک مصرفی را بهبود ببخشد و سیستم ایمنی را با کاهش التهاب و تنش اکسیداتیو افزایش دهد
.
موننسین: میتواند متابولیسم انرژی را بهبود ببخشد
.
کولین محافظت شده: کمک میکند تا کبد چربی را خارج کند و درنتیجه کمک میکند تا از کبد چرب و کتوز جلوگیری شود
.
کروم: میتواند ماده خشک مصرفی و عملکرد ایمنی را بهبود ببخشد و از متابولیسم انرژی حمایت کند
.
ویتامینهای گروه
: B در تعادل انرژی نقش دارند و میتوانند سلامت و تولید را بهبود ببخشند.

توکسین بایندرها :به دلیل تاثیر منفی بر عملکرد ایمنی و شکمبه، مایکوتوکسینها همیشه نگرانی هستند. مایکوتوکسین بایندرها باید در کل دوره انتقال مصرف شوند

سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا سود آوری گاو تازه زا

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز