بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن

بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن

گوساله ها، قبل از شیر گرفتن ،نیاز به توجه، کار و تمرکز زیادی دارند و به درستی هم همینطور است. اما اگر روال صحیح از شیر گرفتن رعایت نشود، سلامت و بهره‌وری آن‌ها به مخاطره می افتد.

طبق استانداردهای طلایی انجمن گوساله و تلیسه شیری، 50 درصد رشد قد و 25 درصد افزایش وزن در طول زندگی در 6 ماه اول زندگی گوساله شیری رخ می دهد. این بدان معناست که هفته‌های بعد از شیر گرفتن به اندازه هفته‌های قبل حیاتی هستند.

از شیر گرفتن موفقیت آمیز گوساله

تکنیک طلایی از شیر گرفتن موفقیت آمیز گوساله… (ادامه مطلب)


هفت نکته برای جلوگیری از افت سلامت و بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن

در اینجا توصیه های مهمی برای جلوگیری از رکود پس از، از شیر گرفتن، ارائه شده توسط دکتر دونا آمارال فیلیپس از دانشگاه کنتاکی Dairy Extension، و دکتر تروی ویستوبا با Purina Animal Nutrition ارائه شده است.

 

 

 1. تغییرات را به صورت تدریجی انجام دهید

Amaral-Phillips توصیه می کند که برای کاهش استرس ناشی از از شیر گرفتن، تغییرات را به صورت تدریجی انجام دهید. مثال‌ها عبارتند از: بازگرداندن جیره‌های مایع به تغذیه 1X برای چند روز یا کاهش حجم تغذیه خودکار قبل از برداشتن کامل آن‌ها، و نگه داشتن گوساله‌ها روی مخلوط دانه‌های قبل از شیر گرفتنشان وقتی وارد خانه جدید می‌شوند. بسیاری از تولیدکنندگان همچنین موفق می شوند گوساله ها را به مدت یک هفته پس از شیرگیری در محیط های محل نگهداری از شیرگیری خود نگهداری کنند. ترتیب تغییرات را می توان بر اساس عملیات سفارشی کرد، اما نکته این است که به گوساله ها اجازه داده می شود تا قبل از انجام تغییر، خود را با یک تغییر تطبیق دهند.

 

 1. سهولت در انتقال رژیم غذایی –

ویستوبا هشدار می دهد که تغییر ناگهانی از رژیم غذایی عمدتاً مبتنی بر شیر به جیره غلات و علوفه، میکروب های ساکن در دستگاه گوارش گوساله را مختل می کند. او توصیه می‌کند که در 10 تا 12 هفته اول زندگی، غلات اولیه با پروتئین بالا (22٪) تغذیه شود تا زمانی که آنها به 10 پوند مصرف روزانه برسند، سپس آنها را به یک غذای پرورش دهنده با پروتئین بالا (18٪) انتقال دهید. یونجه را برای 12 هفته دیگر انتخاب کنید.

 

 1. بهاربند در گروه‌های کوچک –

آمارال فیلیپس پیشنهاد می‌کند که اولین گروه گوساله‌های پس از شیرگیری ،  6 راس یا کمتر باشد. این به تلیسه ها اجازه می دهد تا یاد بگیرند که چگونه در یک محیط گروهی تعامل کنند، منبع آب را بیابند و بدون رقابت استرس زا به دسته غذا دسترسی داشته باشند. گوساله های پرورش یافته در گله های تغذیه کننده خودکار باید پس از از شیر گرفتن در گروه های مشابه خود نگهداری شوند.

 

 1. تسهیلات را کاربر پسند کنید –

آمارال فیلیپس گفت: «تلیسه های شیری از سن 2 تا 4 ماهگی به 12 تا 18 اینچ فضای دوتایی خوراک در هر راس نیاز دارند. “ارتفاع باید به همه حیوانات اجازه دهد تا به راحتی به آذوقه دسترسی پیدا کنند.” همانطور که در تاسیسات قبل از شیرگیری، حرکت هوای زیاد بدون ایجاد پیش نویس باید هدف باشد. او همچنین گفت که پناهگاه، بستر خشک و سطح پیاده روی عاری از گل، یخ و برف نیز ضروری است تا تلیسه ها انرژی اضافی را برای گرم ماندن و راه رفتن به منبع تغذیه منحرف نکنند.

 

 1. براساس نیازهای آنها تغذیه انجام دهید-

ویستوبا گفت: “در اغلب اوقات، طرز فکر در مورد تغذیه تلیسه ها این است که “چه چیزی در دسترس است؟” در مقابل “این تلیسه ها به چه چیزی نیاز دارند؟”” به گفته آمارال فیلیپس، در نظر گرفتن محتوای پروتئین کل جیره آنها بسیار مهم است. او گفت: «در تلیسه‌های جوان، مخلوط‌های دانه‌ای با پروتئین کمتر (12 تا 14 درصد پروتئین خام) وقتی با علوفه‌هایی که کمتر از 18 تا 20 درصد پروتئین خام را آزمایش می‌کنند، اغلب اجازه دریافت پروتئین کافی برای رشد اسکلتی را نمی‌دهند.

 

 1. کوکسیدیوسید را در نظر بگیرید –

کنترل کوکسیدیوز به نگه داشتن گوساله های از شیر گرفته شده در سطح رشد سالم کمک می کند. آمارال فیلیپس خاطرنشان می کند که افزودن کوکسیدیوسید، به عنوان مثال رومنسین یا بواتک، به جیره پس از شیرگیری، به ویژه در صورتی که Deccox در دانه اولیه از شیر گرفته شده باشد، مهم است. او توضیح داد: «اگر یک کوکسیدیواستات، یعنی دکوکس، پس از از شیر گرفتن از رژیم غذایی حذف شود، تک یاخته‌های کوکسیدین می‌توانند چرخه زندگی خود را کامل کنند و باعث ایجاد اختلال در محافظت از کوکسیدیوز شوند. همچنین نشان داده شده است که کوکسیدیوسیدها باعث بهبود کارایی خوراک و افزایش وزن می شوند.

 

 

 1. به شکمبه حق  بدهید –

در حالی که می بینید گوساله های از شیر گرفته شده در ظاهر چگونه عمل می کنند، اتفاقات مهمی در داخل بدن آنها رخ داده است! به گفته ویستوبا، حجم شکمبه از 8 تا 24 هفته زندگی پنج مرتبه، دو برابر می شود.

تغذیه غلات اولیه و آب با انتخاب آزاد در اوایل روز 3 پس از تولد باعث ایجاد واکنش های شیمیایی می شود که باعث رشد پاپیلاها در دیواره شکمبه می شود.

اما تغییر به یک رژیم غذایی عمدتاً علوفه ای – اعم از یونجه، سیلاژ یا TMR با علوفه بالا – بلافاصله در هنگام از شیر گرفتن می تواند به طور ناگهانی رشد شکمبه را ترمز کند و کارایی طولانی مدت خوراک را تحت تأثیر قرار دهد.

هر دو متخصص توصیه می کنند که تا 24 هفتگی از یک جزء غلات متعادل در جیره استفاده کنید. تا آن زمان، شکمبه کاملاً توسعه یافته است و تلیسه ها آماده انتقال به رژیم غذایی علوفه تخمیر شده هستند.

بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتنانجام این اقدامات کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که تلاش، منابع و زمان صرف شده در مرحله پیش از شیرگیری در دوره پس از شیرگیری از بین نخواهد رفت. Wistuba گفت: “هیچ دکمه “لغو” یا راهی برای جبران زمین از دست رفته در طول پس از شیر گرفتن وجود ندارد.” بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن بهره‌وری گوساله پس از شیر گرفتن

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز