8 اشتباه مضر در فرآیند شیردوشی گاو

عدم انجام

ضدعفونی دستهای کارگران شیردوش

همانطور که میدانید بسیاری از باکتری های مسری بر روی سطح دست وجود دارند و چنانچه ضدعفونی دستها انجان نشود این باکتری میتوانند در زمان شیردوشی به پستان ها منتقل گردند  بنابراین لازم است که از قبل کارگران شیردوش و یا اپراتور دستگاه شیردوش دست های خود را با آب گرم و صابون تمیز بشویند. توصیه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان در این خصوص  استفاده از دستکش های لاتکس به هنگام شیردوشی میباشد، زیرا اینکار باعث به حداقل رسیدن انتقال باکتری ها به پستان ها میشود.

بی توجهی به

بهداشت پستان گاو

لازم است قبل از مبادرت به شیردوشی سرپستان ها  به خوبی پاکیزه شده و خشک باشند. کثیف یا خیس بودن پستان های گاو احتمال مبتلا شدن دام به بیماری ورم پستان را بالا برده و در نتیجه تعداد سوماتیک سل شیر نیز بالا خواهد رفت. چنانچه قبل از اتصال دستگاه شیردوش  ، پستان ها تمیز و خشک باشند، باکتری کمتری وارد شیر خواهند شد

چنانچه مکرر مشاهده میکنید که تعداد زیادی از گاوها کثیف هستند و نیاز به شستن دارند، لازم است که محل خوابگاه، اصطبل و بهاربند را بررسی کنید زیرا این محل ها باید تمیز نگهداری شوند.

بی توجهی به

سلولهای سوماتیک شیر

پیشتر از این به اهمیت شمارش سلولهای سوماتیک سل و ثبت رکورد در مزارع گاو شیری مفصل پرداخته ایم. فاکتورهای متعددی در میزان سوماتیک سل شیر تاثیر گذار است…..(ادامه مطلب)

هر آنچه سلول های سوماتیک و بار میکروبی شیر پایین تر باشد، کیفیت آن شیر خام بهتر خواهد بود. زیرا با افزایش سلول های سوماتیک و بار میکروبی در شیرخام، برخی آنزیم ها در شیر ایجاد میشوند که با حرارت دادن نمیتوان آنها را غیرفعال کرد.

در نتیجه فراورده هایی که از این نوع شیرخام به دست خواهند آمد از جمله ماست، شیر پاستوریزه، شیر خشک ، پنیر و … ماندگاری کمتری خواهند داشت و دچار افت کیفیت نیز خواهند شد. در دامداری ها اصرار بر این است که تا حد الامکان از افزایش بار میکروبی شیر جلوگیری شود، وگرنه ارزش تجاری آن شیر بسیار پایین خواهد بود و دامدار دچار ضرر و زیان خواهد شد.

اکثرا در تمام گاوداری ها علت بالا بودن سلول های سوماتیک به شیردوشی مربوط میشود.

 

بی توجهی به

خشک کردن پستان گاو

پس از شستشو

قبل از شیردوشی لازم است  شست شویی پستانها انجام شود و پیشنهاد میشود  فقط سرپستان ها را با آب بشویید و پس از آن بلافاصله با دستمال های جداگانه سرپستان ها را خشک کرد. به هیچ عنوان  نباید برای تمیز کردن سرپستان های دو گاو از یک دستمال  استفاده شود. بهتر است بدانید اگر پستان گاو خشک نشود، آب باقی مانده به همراه باکتری ها به راحتی وارد دستگاه شیردوش و از آنجا وارد شیر خام خواهند شد. پیشنهاد ما استفاده از دستمال مرطوب یکبار مصرف است.

عدم انجام صحیح

ضدعفونی پستان گاو

توصیه ما انجام بهینه  ضدعفونی سرپستان های گاو قبل از دوشش است . این کارعلاوه بر کاهش بار میکروبی شیر به جلوگیری از بیماری ورم پستان نیز کمک می کند. توجه داشته باشید که  مایع ضدعفونی کننده باید به اندازه کافی بر روی سرپستان ها بماند. اثرگذاری مایع ضدعفونی کننده بستگی به ترکیبات و مدت زمان ماندگاری آن دارد. مواردی که در بهینه سازی ضدعفونی تیت به شما کمک میکند عبارتند از:

 • لازم است دستکم  4/3 سر پستان  به مایع ضدعفونی کننده آغشته شوند
 • در برخی گاوداریها از اسپری ضدعفونی کننده استفاده میکنند، در این صورت لازم است حتما مطمئن شوید که ماده ضدعفونی کننده به همه جای سرپستان اسپری شده باشد.
 • معمولا سرپستان ها باید به مدت 30 ثانیه به مایع ضدعفونی کننده مخصوص آغشته شوند تا اثرگذار باشد
 • حتی پس از اتمام شیردوشی نیز میتوان با مایع ضدعفونی کننده مجددا سرپستان ها را تمیز کرد. اینکار به کاهش بیماری ورم پستان در گله بسیار کمک میکند.
عدم داشتن سرعت در

اتصال لاینر خرچنگی به تیت

برای داشتن پروسه موفق شیردوشی ، بایستی به زمان اتصال خرچنگی دستگاه گاودوش  به پستان ها دقت شود.

زمانی که پستان گاو را برای دوشش آماده میکنید تقریبا یک دقیقه طول میکشد تا ترشح هورمون اوکسی توسین به اوج خود برسد، این هورمون باعث ترشح و رهاسازی شیر میشود.

 • اگر دیرتر خرچنگی را وصل کنید، عملیات دوشش بیشتر طول خواهد کشید و پستان حیوان بیش از اندازه دوشیده خواهد شد. این کار به نوبه خود راه را برای بیماری ورم پستان باز میکند.
 • اگر زودتر از آماده سازی و تحریک پستان ها بخواهید خرچنگی را وصل کنید، شیری که به دست خواهید آورد کمتر خواهد بود.
 • بهتر است که در فاصله زمانی 60 الی 90 ثانیه پس از آماده سازی پستان ها، خرچنگی را وصل کنید. در این فاصله زمانی جریان شیر به بالاترین سطح خواهد رسید و عملیات شیردوشی به نحو احسن انجام خواهد گرفت.
 

دوشش بیش از اندازه 

به 2 دلیل عمده بایستی از دوشش بیش از حد جلوگیری کرد:

 1. چنانچه دوشیدن بیش از حد انجام شود ممکن است باعث  آسیب جدی به سرپستانک ها شود و آنها را در معرض بیماری ورم پستان قرار دهد.
 2. در دوشش بیش از حد، لاینرها به سمت پایین می لغزد و نوک پستان به شدت آسیب دیده و متورم میشود.
8 اشتباه مضر در فرآیند شیردوشی گاو
Best Links
_
پیوندهای مفید

 

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز