8 اقدام حیاتی در زایمان گاو که بایستی جهت سلامت مادر و گوساله انجام داد کدام است؟

چکیده 8 اقدام حیاتی در زایمان گاو حاصل مطالعات و تجربیات گوناگون کارشناسان و دامپزشکان شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و دستورالعملهایی است که در نشریه معتبر هوردز دیری من منتشر شده است.

همانطور که میدانید درد و رنج گاوها در نزدیکی زایمان بی اندازه زیاد است. این مشکلات احتمالی را می‌توان به میزان زیادی با تصمیم گیری درست در زمان زایمان با داشتن دانش صحیح از مدیریت زایمان برطرف نمود

در زایمان گاو توصیه می‌شود دامی‌ که ناراحتی خود را از بروز زایمان نشان می‌دهد ولی هیچ پیشرفت چشمگیری در روند زایمان آن مشاهده نمی‌شود مورد ارزیابی و آزمایش با دست قرار گیرد.

( این آزمایش بهتر است در گاو پس از یک ساعت و تلیسه پس از یک ساعت و نیم انجام گیرد).

11 اقدام حیاتی در زایمان گاو

دانستن این موضوع که چه زمانی برای شروع کمک به گاو درحال زایش مناسبتر است، مبحث بسیار مهمی است و همچنین آنکه بهترین روش کمک رسانی به مادر چیست؟ پیشتر از این در مقاله ایی به تفصیل به آن پرداخته ایم.

چنانچه تمایل به مطالعه بیشتر دراین خصوص دارید لطفا (اینجا) کلیک فرمایید

بارها در این مورد تاکید شده است که زایمان گاو در موارد توأم با سخت زایی در صورت کمک غیراصولی هنگام خروج گوساله می‌تواند سبب آسیب به دستگاه تولیدمثل، آسیب به دستگاه عضلانی استخوانی و زمین گیری گاو شود.

dairy cow
_

آیا میدانید در صورت دستکاری غیر اصولی فرج چه مشکلاتی میتواند بوجود بیاید؟

 

روشهای جلوگیری از این مشکلات چیست؟

11 اقدام حیاتی در زایمان گاو
 1. درد در زمان دستکاری فرج و خروج گوساله
 2. آسیب به دستگاه تولید مثل
 3. آسیب به دستگاه عضلانی استخوانی
 4. زمین گیری گاو
 5. وضعیت هایی مثل باقی ماندن جفت
 6. بیرون زدگی رحم
 7. متریت حاد، آندومتریت
 8. تب شیر
 9. و ورم پستان نیز ممکن است در این زمان اتفاق بیفتد

بهترین برنامه ریزی جهت آنکه در آینده گاو در زایمان به مشکل برنخورد ،آنست که در ابتدا  با انتخاب مناسب گاو نر شروع کنیم. در انتخاب گاو نر باید 3 آیتم یعنی  نژاد مادر، تیپ مادر و اینکه او تلیسه است یا گاو انجام شود.  همچنین لازم است در خصوص  تلیسه‌ها دقت کنیم که حتماً به وزن و قد مناسب در زمان تلقیح رسیده باشند تا مطمئن باشیم که در زمان زایمان به رشد کافی خواهند رسید.

01

تغذیه گاوهای خشک

تغذیه می‌تواند اثر زیادی بر مدیریت موفقیت آمیز زایش داشته باشد. زایمان گاوها و تلیسه‌ها با امتیاز بدنی مناسب در به حداقل رساندن سخت زایی و بیماری‌‌‌های سوخت و سازی نزدیک زایمان ضروری است

02

آگاهی از مناسبترین زمان مداخله

یکی از خطرناکترین مشکلات، عجله بیش از حد کارکنان زایشگاه برای زایمان هر چه سریع تر دام‌ها می‌باشد. مهارت بسیار مهمی‌که که باید آموزش داده شود، اعتماد به نفس کافی برای عقب ایستادن و مداخله نکردن برای مدت زمانی است که زایمان در حال پیشرفت است.

 

03

آموزش کارکنان دامداری

اطمینان از توانایی کارکنان دامداری در تقابل موثر با زایمان گاوها مهم است . گفتگو و آموزش مدیران و کارکنان دامداری، می‌تواند به شکل قابل ملاحظه ای بر موفقیت زایمان تأثیر بگذارد.

04

رعایت اصول بهداشتی زایمان گاو

بسیار مهم است که به کارکنان در باره رعایت اصول بهداشت در نزدیکی زایمان شامل شست و شوی کامل و نگهداری مناسب از طناب‌‌‌های زایمان و زنجیرها آموزش داده شود. طناب‌ها در بسیاری از موارد در شرایط کثیف نگهداری می‌شوند. در حالی که می‌توان آنها را به آسانی در جای خشک و تمیز نگهداری کرد.

05

نظارت بر زایمان گاو

همانند همه طرح‌‌‌های سلامتی دیگر، زایمان نیز بایستی با استفاده از یک سری اطلاعات ساده ثبت شده مورد ارزیابی و مراقبت قرار گیرد. و به عبارتی  از سیستم اسکوربندی جهت سخت زایی استفاده کرد که می‌تواند یک معیار دقیق در آسایش دام در زمان زایش باشد.

06

شاخصه های سلامت گوساله‌‌‌های نوزاد

ضرورت‌‌‌های این مرحله آگاهی از راهکارهای زنده مانی گوساله ، آشنایی با احیای گوساله نارس متولد شده برای داشتن شروع بهتر ، ضدعفونی کردن سریع ناف و مدیریت کامل آغوز می‌باشد. این تصمیم که چه مدت گوساله در کنار مادرش باشد، بستگی به برنامه کنترل بیماری‌‌‌های عفونی مثل یون دارد. نگهداری و مراقبت کامل اثر قابل ملاحظه ای بر آسایش گوساله‌ها دارد.

 

07

مدیریت گاوهای تازه زا

گاوهای تازه زا باید به دقت مورد مراقبت قرار گیرند. در طی ۵ تا ۷ روز اول پس از زایمان به طور مرتب و به دفعات در طول شبانه روز به آنها سرکشی کرد و از نظر میزان غذای دریافتی و رفتار به آنها توجه نمود. توجه داشته باشید این کار می‌تواند بسیار ارزشمند تر از اخذ درجه حرارت روزانه یا دادن یک برنامه استاندارد برای درمان تمام گاوهای تازه زا باشد.

08

اطلاع از استانداردهای پذیرفته شده برای زایمان

مطلوب آن است که یک دوره آموزشی با یک طرح عملیاتی که کارکنان بتوانند در زایمان دام‌ها از آنها استفاده کنند برگزار گردد. با این کار نمی‌توان کسی را از انجام کاری منع کرد، اگر بتوان یک مجموعه از قوانین ساده را نوشت که همیشه کاربرد داشته باشند، کار بسیار آسانی خواهد شد. در هر حال برخی از راهنمایی‌‌‌های ساده می‌توانند به بهبود استانداردها بسیار کمک کنند. استفاده از گوساله‌‌‌های مرده یا جنین مرده می‌تواند یک ابزار مناسب برای تمرین باشد. کارکنان می‌توانند از طناب‌‌‌های مخصوص زایمان و به شکلی که در زمان سخت زایی عمل می‌کنند، روی این گوساله‌ها تمرین کنند. به این شکل می‌توان به سرعت اعتماد به نفس و مهارت کارکنان را بالا برد

دامپزشک می‌تواند به صورت انفرادی در مدیریت سخت زایی‌ها یک روند عالی را سپری کند، که گرچه بسیار مهم است ولی غالباً بخش کوچکی از مشکلات را حل می‌کند و بیشتر موفقیت به آموزش کارکنان گاوداری ها و ارتباط مناسب بین کارکنان دامداری و دامپزشک باز می‌گردد.

پیشنهاد میکنیم آموزش کارکنان گاوداری خود را با این 8 اقدام حیاتی در زایمان گاو های شیری شروع کنید و شاهد نتایج شگرف آن باشید

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز